Szerintetek miért (volt) jó háborúzni?
muszáj volt sajnos!
A sok politikus aki csak dirigál az asztal mögül, vezényeli/vezényelte ki a halálba szó szerint a sok katonát akik családos emberek, és az életüket adnák a hazájukért azzal szemben,hogy őket hazavárják. A semmiért kell meghalni naponta sok életerős férfinak még mostis aki a fronton szolgál, hogy más országban élő civilek,politikus és egyébb náluk gyengébb személyek biztonságban legyenek, és élhető környezetben neveljék gyermekeiket.
Akik ma is háborúznak, az csupa hülyegyerek(legalábbis pont azon a szinten) kb mint amikor Pistike szaladgál a fakarddal a játszótéren.
Nézzük az ISIS-t.
Lopnak, rabolnak, gyilkolnak büntetlenül, evvel élik ki a perverz hatalmi ösztöneiket, hatalmas mennyiségű olaj áll emögött, és ezért cserébe kapnak fegyvereket.
Az USA meg mélyen kussol, gondolom az olaj miatt, meg tudják jól, hogy az Unióba vándorol a rengeteg menekült a háború elől(akik aztán rájönnek, hogy tul.képpen kedvelik az ISIS ideológiáját...)
Ez lesz a nagy cumi majd.
Nézd, sokféle oldalról meg lehet közelíteni a témát.
Az egyik, hogy valamilyen vallási meggyőződésből háborúznak. Ilyen háború számtalan volt már és folyik jelenleg is sajnos, egyszerűen van, amikor a hit és a vallási fanatizmus annyira elvakítja az embereket, hogy az orrukig sem látni. Nem túl jó példa, de mint mikor egy kisgyerek annyira oda van egy játékért, hogy bömböl, sír, földhözvágja magát érte.
Másik nagyon gyakori ok, ha pénzért(erőforrásokért), hatalomért, befolyásért csinálják. Ezt se nagyon kell magyarázni. Akiknek érdekükben áll, nem azok harcolnak a fronton és kockáztatják az életüket. Csiholnak valami mondvacsinált indokot, amit beöltöztetnek egy hihető és elfogadható ruhába, aztán már kezdődhet is.
Aztán meg van egy olyan ok, ami talán sokkal érthetőbb(?), nem is tudom, hogy fogalmazzak, de mindenképp tisztább mint a hatalmi játszmák. Amikor elnyomnak egy országot, vagy népet, és az fellázad a rendszer és az elnyomók ellen. Nyilván a vérontásra nincs bocsánat semmiylen körülmények között, se felmentés a felelősség alól. Itt a szabadságvágy, tettvágy, jobb élet reménye, hősiesség fűti a résztvevőket.
Ha viszont megnézzük az "evolúciós" vagy inkább jobban mondva biológiai okokat... Sokan mondják, a bolygó túlnépesedett. Ha viszont a népesség egyenlően oszlana el, akkor képes lenne még ez a bolygó annyi embert eltartani. Így viszont fennáll az a folyamat, mikor az "erősebb" kiszorítja a "gyengébbet". A jobban alkalmazkodó, a kevésbé alkalmazkodót. Az ember kiírtja saját faját...Tudom, kicsit drasztikus megközelítés, de valahol egy ilyen is lehet benne, persze egyáltalán nem tudatos megfontolásból.
Soha senki nem állította, hogy jó volt háborúzni. Viszont az ember alapvetően olyan, hogy csoportokban él (lehet ez társadalmi csoport, vallási csoport, egy egész nép mint közösség) - és ennek pszichológiai okai vannak, de egy csoport a saját tagjait mindig jónak tartja, más csoport tagjait pedig rossznak. Gondolj a focimeccsekre. Egyik focicsapat drukkerei nem különböznek a másiktól, általában vad huligánok, tehát külső szemmel ugyanolyanok, mégis egymást ellenségnek tekintik, saját magukat jónak, a másik csapat szurkolóját rossznak. Kérdezhetnéd tőlük, hogy miért "jó" egymást szidniuk és néha összeverekedniük, biztos hoznának neked "érveket", hogy a másik csapat az gonosz meg r**djanak meg stb. Az ember ilyen, és mindig is ilyen volt.
Pl. régen a vallások is így működtek, a vallásháborúk korában aki katolikus volt, magát jónak tartotta, a többi vallás pedig a sátán kutyáinak. De ugyanígy gondolkodott magáról egy református is, ő jó volt, a többi pedig sátánfajzat. És pusztították egymást tűzzel-vassal. De itt fontos megjegyezni, hogy ez nem a vallások hibája, hanem alapvető emberi tulajdonság. Ha nem lenne vallás, találnának más okot a háborúra, minthogy találnak is.
De vannak más okok, pl. gazdasági. Már az ókorban is "divat" volt, hogy a vad törzsek rátámadtak a földművelő, gyarapodó közösségekre, és erőszakkal elvették azt, amit ők békésen termeltek. Az ókori Egyiptom történetében sok ilyen van. Az egyiptomiak a Nílus-mentén földet műveltek, jól működő társadalmat hoztak létre, és időről időre fejletlenebb, de harciasabb vadabb törzsek támadták meg és foglalták el őket. Igazából amikor ma az olajért háborúznak a nagyhatalmak a Közel-Keleten, ugyanez, csak modern eszközökkel egy modern világban. Az ember alapvetően nem változik.
Igazából a háborúk fő mozgatója mindig gazdasági érdek volt, minden állam el akarja venni a másiktól a területét, hogy a másik gyengébb legyen, ő pedig erősebb. Lehetne említeni ideológiai ellentéteket, de általában az ideológia egy utólagos kreálmány, csak azért találják ki, hogy a gazdasági érdekű területszerzést valamivel alátámasszák, legitimálják. Klasszikus példa az oroszoknak a pánszlávizmusa, valamint az, hogy ők hivatottak arra, hogy az ortodox keresztényeket "megvédjék". Ennek jegyében akarták mindig megszerezni az oszmánoktól a Boszporuszt és a Dardanellákat, hogy nekik meg kell védeni a görögöket, akik egy hiten vannak velük. Valójában a tengerszorosokat gazdasági okokból akarták megszerezni, hogy kijussanak a földközi-tengeri kereskedelembe. De ugyanez a helyzet Lengyelország esetében, amit azért akartak megszerezni, hogy jó sok földjük legyen, és az volt mögötte az ideológia, hogy minden szláv legyen egy államban... Kérdezd meg a lengyeleket, mennyire volt nekik jó ez a pánszláv testvériség...
Egyébként az USA ideológiája is, hogy mindenütt legyen demokrácia, ugyanilyen ideológia, az USA hódításai mögött is gazdasági érdekek vannak, semmi több.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!