Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Amikor megnézek egy drámai...

Amikor megnézek egy drámai filmet/jelenetet és a torkomban van egy "szorító" érzés, annak mi a neve?

Figyelt kérdés
És miután vége alábbhagy...
2014. okt. 23. 20:47
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Azt hiszem a jelenséget "katarzis"-nak nevezzük, de nem száz százalék.
2014. okt. 23. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
27%

poszttraumás stressz.

Ált élő események hatására alakul ki, amik sokkolják a tudatot, és annak feldolgozó képességét, de kialakulhat, durva horror filmek hatására is,mint egyfajta visszacsatoló érzés, és annak tüneti megnyilvánulása.

2014. okt. 23. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:
73%

Tudtommal ennek az érzésnek, konkrétan így nincs neve. Szokták mondani, hogy "gombóc van a torkomba" mikor pl. sírás kerülget... De a katarzis az közel áll hozzá tényleg.

katarzis: beteljesülés; érzelmi, erkölcsi megtisztulás, ami egy megrendítő esemény, tragédia hatására a néző, olvasó, főhős lelkében végbemegy. Eredete: Latin.


A második válaszoló meg szimplán hülye, aki pszichológusosat szeretne játszani! A poszttraumás stressz egészen más, katonáknak szokott pl. lenni.


A poszttraumás stressz szindróma beszédes elnevezés. Kialakulására azokban az esetekben lehet számítani, amikor az ember valamilyen komoly megrázkódtatáson, stresszhatáson esik át. Korábban elsősorban a háborúkat megjárt katonáknál diagnosztizálták. Ma már tudjuk, hogy egy közeli barát vagy családtag halála, vagy súlyos betegsége, válás, szexuális zaklatás vagy erőszak is kiválthat hasonlót. Sőt a terrorcselekmények szemtanúi, természeti katasztrófák túlélői is a poszttraumás stressz tüneteit mutathatják.


A poszttraumás stressz tünetei A fenti eseményeket átélt embereknél 3 nagy tünetcsoport kialakulása jellemző. Ezek egyike az állandósult szorongás és félelemérzés, ami akár a napi tevékenységet is akadályozhatja. A másik jellemző tünet, hogy a beteg újra meg újra akaratlanul is végigéli a történteket, mintegy filmszerűen leperegnek előtte az átélt események. Ezek a szakirodalomban flashbacknek vagy emlékbetörésnek hívott epizódok váratlanul jelentkeznek. A történtek gyakran álmaikban is visszatérnek, alvászavarok is kialakulhatnak. Mindemellett jellemző, hogy a beteg elvonul a külvilágtól, bezárkózik, "beszűkül". Szélsőséges esetben kapcsolataik megszakadnak, munkaképtelenné válnak. Egyfajta "transzállapot" is létrejöhet, melynek segítségével a beteg elmenekül a valós világtól. Nem ritkán depresszióssá vagy alkoholistává válnak, súlyos esetben öngyilkosságot követhetnek el.

2014. okt. 23. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
36%
gombóc
2014. okt. 23. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, 3-masnak a kijavítást is, de nem kellett volna regényt írni, de azért köszi, sokat segítettetek...
2014. okt. 23. 21:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!