Miért van az, hogyha valaki a testi erejét fitogtatja, akkor az menőnek számít, de ha valaki a szellemit, akkor nagyképűnek tartják?
Pl. ha azt mondom, hogy "Én erősebb vagyok az átlag embernél." vagy "Erősebb vagyok nálad." akkor azt sokan elfogadják, vagy magától értetődőnek veszik, de ha azt mondom, hogy "Én intelligensebb vagyok az átlagnál." vagy "Intelligensebb vagyok nálad." azon sokan megsértődnek. Sokkal könnyebben behódolnak az emberek a testi fölénynek, mint a szelleminek.
(Most az összehasonlítás a lényeg, nem az hogy etikus-e dicsekedni vagy fitogtatni.)
Ugyanígy a társadalmi megbecsülése is sokkal nagyobb egy sportolónak, mint egy mérnöknek, pedig ha máról holnapra az összes hivatásos sportoló eltűnne, a világ ugyanígy tudna tovább működni, viszont ha a mérnökök tűnnének el, akkor vissza zuhannánk a kőkorba.
Nem lehet, hogy az átlag ember retteg attól, amit nem tud felfogni? Lehet hogy közelebb vagyunk az állathoz, mint gondolnánk és csak a fizikai erőt érti meg mindenki?
Ha valaki ebbe akarna bele kötni, akkor nem a sport ellen vagyok. A fél életemet végig sportoltam. De szerintem a sport és a fizikai fittség az önmagunkért van. Nem várok dicséretet azért mert józan belátásból tettem az egészségemért. Ugyanakkor a szellemi eredményekért méltán járna az elismerés, mert egy mérnök, vagy egy tudós sok másik emberről is gondoskodik a képességeivel. Bárki körbe néz maga körül csak olyan dolgokat lát, amit mérnökök alkottak és könnyebbé teszik az életünket.
test, elme, lélek...
és mi van azzal, ha valaki azt mondja, hogy 'boldog vagyok' (míg a másik nem boldog) akkor miért fáj a boldogtalannak a boldog boldogsága? miért irigyek rá az emberek? ha akarna a boldogtalan is lehetne boldog...de neki mégis fáj, hogy a másik boldog, és sajnos sokszor megpróbál ellene tenni...
én úgy fogom fel, ha valaki erősebb nálam akkor erősebb, ha valaki okosabb akkor okosabb, ha valaki boldogabb akkor boldogabb :) nekem is meg vannak a saját tulajdonságaim és neki is...
talán azért érzik nagyképűnek, hogy valaki 'okosabbnak titulálja magát a másiknál' mert ez csak bizonyos dologra igaz...pl te jól értesz a kocsikhoz más meg mondjuk a főzéshez...akkor ki az okosabb? van akinek 6 diplomája van másnak meg csak 8 általános mégis bizonyos dolgokban lehet sokkal okosabb és tapasztaltabb a 8 általánost végzett egyén...szóval ezért lehet bántó, mert bizonyos helyzetekben igaz és sokszor nem is mérhető ez a dolog...pl én tudom autószerelésben tesóm okosabb, de programozásban nem :D fizikumban egyértelműen ő a jobb, mivel én ha tehetem az elmémet csiszolom ő meg fizikai munkát végez...a testi erő könnyebben mérhető és egyértelműbb (mondjuk ott is vannak 'fajták', csak kevesebb)...míg a szellemi szint az adott témában mérendő :)
Ahogy már mondták, az erőbeli fölény az azonnal látható, lemérhető, míg az "intelligencia" egy nehezen megfogható dolog.
Kezdjük ott, hogy mindenki szereti "okosnak" tartani magát, és a legutolsó buta suttyó is szereti úgy érezni hogy ő okosabb nálad. Pont ezért veszik zokon, ha te hangoztatod a saját okosságodat. Plusz ugye, miben vagy intelligensebb. Ezt max külső szemlélő tudja megállapítani, mert a 2 vitatkozó fél biztos hogy nem fog engedni ebből.
Meg nagyon kevés ember tudja úgy megmutatni az intelligenciáját, hogy az ne feltűnősködés és fölényeskedés legyen, mert a legtöbben szeretik direkt fennhangon közölni, úgy mintha ő ettől jobb lenne tőlem, és én kevesebb lennék. Pl 1-2 egyetemi tanár is szeret ezzel visszaélni, és hangoztatni hogy "de hülye vagy ezt se tudod", csak én mondjuk 3 napot tanultam rá, neki meg erről szól az élete 20 éve.
Ez a társadalmi megbecsülés is relatív dolog. Pl hol van megbecsülése a focistáinknak? Szarul fociznak, belőni is csak a hajukat tudják, utálja is az ország nagy része őket. De a versengés maga mindig vonzotta az embereket, ezt el kell fogadni.
És fordítva, vannak mérnökök, tudósok, akiknek azért egy világ ismeri a nevét, bár tény hogy manapság inkább a marketing irányít, és inkább termékeket, cégneveket ismerünk, és nem az embereket akik mögötte vannak.
Meg ez sokszor olyan, hogy van millió sportág, WTCC-ből fel tudom sorolni az összes nevet, de pl golf, tenisz, azt se tudom mi fán terem. És ugyanez van a mérnöki dolgoknál is, meg más ágaknál, lehet az átlag ember nem hall róla, de szakmai körökben vannak nagyon elismert emberek.
És én építészként sokszor gondolkoztam ilyenek ismerősökkel, hogy miért nincs társadalmi megbecsülésük az építészeknek. És pont ez a gond, hogy az átlag ember ízlése teljesen ellenkező, mint az ami épp "trendi" szakmailag. Ilyenkor jön pont ez a kérdés, hogy kinek is tervezünk...
Na meg az a baj, hogy országon belül azért elég sok primitív ember él, itt gyakorin is van bőven ilyen, ők a tipikus "fúj diplomás" szöveget óbégató emberek, akiknek csak a kétkezi munka a munka, minden mást úgy lát hogy "ülsz az irodában egész nap", és valójában elképzelése nincs arról, mi is az hogy szellemi munka, és szerinte mindent megold a kőműves.
Meg mondjuk az is blama szöveg hogy a mérnök azért van hogy másoknak adjon...mindenkinek elsődleges célja, hogy jól megéljen, és mérnökként erre több az esélyed mint egy gyári melósnak. És ahogy sportolóból is csak kis százalék ismert és elismert, úgy mérnökökből, tudósokból is így van. Van aki mérnökként irodában dolgozik mint alkalmazott, és van aki milliókat is tud keresni.
De mondjuk így nézve, pl Autósportokban elég sok híres mérnökről hallani, Adrian Newie a redbullnál, vagy Herman Tilke aki a pályákat tervezi.
"és mi van azzal, ha valaki azt mondja, hogy 'boldog vagyok' (míg a másik nem boldog) akkor miért fáj a boldogtalannak a boldog boldogsága? miért irigyek rá az emberek? ha akarna a boldogtalan is lehetne boldog...de neki mégis fáj, hogy a másik boldog, és sajnos sokszor megpróbál ellene tenni... "
Hát ja ilyenekért se szabad mondani, de pl főleg az ilyeneknél kell megválogatni a szavaid. De igazából a dicsekedőt, nagyzolót senki se veszi komolyan, mégha igaza is van, csak azért mert dicsekedett, megérzi az ösztön hogy ez lúzerságra vall és közönséges dolog. Az emberek többsége nem szereti, főleg a csajok mert mindig egoizmus áll mögötte, de az álszerénységet is mindenki megérzi, mindig figyelni kell főleg a sikereseknek, a gondolkodást kell megváltoztatni különben mindig lesznek apró hibák amik kicsúsznak a megfelelő időben, bármennyire is igyekszik az ember és lesz támadási felület, lesz stressz, és leri róla hogy kisstilü és nem kell komolyan venni, mégha egy elnök lenne is a személy, és nem lesz szerencsés hosszú távon.
"Lehet hogy közelebb vagyunk az állathoz, mint gondolnánk és csak a fizikai erőt érti meg mindenki?"
Nem, még azt sem értik meg ha azt mondod, erős vagyok. Csak nem mernek kockáztatni, félnek tőle hogy jól összevernéd öket, de ha ezzel meg bármivel dicsekedsz utálni fognak, csendbe maradnak de elöbb utóbb lesz valaki aki ellátja a bajod (dicsekvés)
"A fél életemet végig sportoltam"
"Nem várok dicséretet" stb.
"szerintem a sport és a fizikai fittség az önmagunkért van."
Ilyeneket se mondjál, ha lehet, a dicsekvésnek nagyon burkolt változatai is vannak, te nem veszed észre de mások igen, ezért kell a gondolkodáson változtatni, tanulni. Szinte mindenkinek nagyon sok hibája van, és bármelyiket meglehet támadni és elvenni az ember kedvét, ami még rosszabbhoz, bosszúhoz vezethet főleg az egoistáknál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!