Az átlag magyar család nagyságrendileg hány havi megtakarítással rendelkezik? Meddig tudna megélni a jelenlegi szintjén, ha egyik napról a másikra megszűnne az állásuk?
Erre a kérdésre az a legszomorúbb válasz, hogy a munkanélküli segély - más néven álláskeresési járadék
1. Csak 3 hónapig jár
2. Maximum a minimálbér összegét kaphatod.
És tök mindegy, hogy te kerestél mondjuk havi 1,5 millát, abból tisztességesen leadóztad a minimálbér többszörösét havonta hosszú-hosszú évekig... Csak egy nagy lóf.szt kapsz ezért, semmi mást. Ez Magyarország.
Nem tudom, szerintem ketten azért mindig könnyebb, mint egyedül. Ha van gyerek ez nyilván megnehezíti.
Nekem van kb 5-6 hónapra elegendő pénzem, ha nem dolgoznék.
Engem pont ez a kérdés foglalkoztatott kb. fél évvel ezelőtt, ezért nagyon sok cikket olvastam akkor róla (HVG, Bankmonitor, Azenpenzem, Portfolio, Bank360, Economx, Penzcentrum stb.). Nem naprakészek az infóim, de gondolom fél év alatt nem sokat változott az arány a magyarok megtakarításait illetően. Ezeket az infókat szedtem össze akkor:
-A magyar lakosság 1/3-ának (kb. 33%) egyáltalán nincs semennyi megtakarítása. Ha bármilyen váratlan kiadás adódna (pl. mosógépcsere, hűtőgépcsere, kórházi ellátás stb.) nem tudná megoldani önerőből, csak családi vagy banki kölcsönből. Ebbe a csoportba kb. 3,18 millió magyar ember tartozik.
-A lakosság 45-47%-ának relatíve kevés megtakarítása van, ami 1-2, maximum 3 hónapra elegendő az életviteltől függően. Ez a 45-47% maximum 500.000 Ft megtakarítással rendelkezik. Tehát az 1 Ft-tól a maximum fél millió Ft-ig rendelkezők. Ez kb. 4,3-4,5 millió fő.
(Ha az eddigi két decilist összeadod, 33+47%, akkor az látható, hogy a társadalom kb. 80%-ának vagyis 4/5-ének egyáltalán nincs, vagy épp csak alig pár hónapra elegendő, nagyon kevés megtakarítása van. Ez 7,7 millió főt jelent az országban.) És igen, ebből kiválóan látszik, hogy Magyarország egy szegény ország, ahol a társadalom 80%-a épp csak a felszínen maradásért küzd.
A társadalom felső 20%-a, 1/5-e (1,9 millió fő) azok, akik fél millió forintnál nagyobb megtakarítással rendelkeznek, az ő megtakarításuk pedig a következőképpen oszlik meg:
-A lakosság 17%-ának (kb. a lakosság 1/6-ának, 1,6 millió embernek) van 500.000 és 3.000.000, tehát félmillió és hárommillió Ft közötti megtakarítása, és
-mindössze csupán 3%(!) rendelkezik 3 millió Ft-nál magasabb megtakarítással. Ez kb. 290 ezer embert jelent az országban.
Jó sok szám, tudom. Lehet emészteni...
A magyar társadalom jövedelmi helyzete alapján egy "csepp alakú társadalom". Akit részletesebben érdekel, hogy ez mit jelent, az keressen rá így, hogy csepp alakú társadalom. Röviden: azt jelenti, hogy ahogy a csepp formának is az alja és a közepe a legszélesebb, úgy a társadalomban is az alján és a közepén élők vannak az országban a legtöbben és minél inkább elvékonyodik a csepp teteje, úgy az országban is egyre kevesebb a jómódú, tehetős, jelentős megtakarításokkal rendelkező ember az össztársadalom méreteihez képest.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!