Hogy tudnak külföldön így élni az emberek?
A lakást nem kell eladni ha költözöl, csak szépen szólsz, hogy mentek és kész.
A munka is olyan, hogy ha fizetésemelést, meg szakmai előrehaladást akarsz, akkor 2-3 évente váltani kell.
Szóval teljesen normális, hogy valaki pár évente munka miatt költözik, a bérletek is ehhez igazodnak.
A legtöbb nagyvárosban drága a parkolás, iszonyatos adók vannak kivetve az autókra, pláne ha azok régebbiek. Egy pár éves kocsi már sokszor többe van, mint egy vadiúj, és ez még nem is a szervíz, csak az adózása meg a zöldkártya.
A vonat, busz, metró jár, nyáron lehet biciklizni vagy sétálni. A bevásárlást megrendelik kiszállítva, az esti szórakozásból hazafele meg hívnak egy taxit.
Autó max vidéken kell, vagy ha a munkád megköveteli. Egyébként felesleges kiadás, és sokszor inkább hátráltat mint segít.
Amúgy amivel Magyarországon a többség nem számol: ha van egy házad/lakásod, akkor arra állandóan költeni kell, különben hosszú távon (20/30 év) durván leromlik az állapota, gazdaságtalan lesz a fenntartása stb. Ez történt a magyar házak jelentős részével, de sokszor a társasházakkal is. 30-40 éves épületek úgy le vannak pukkadva, hogy a rezsi tripla, mint ami lehetne, beáznak meg hasonlók és ilyen állapotból pöpecre felújítani már egy fél ház ára lenne.
Ha kiszámolod, akkor ez mai áron azt jelenzi h egy full átlag családi házra évi átlag 1-1,5 milla alsó hangon.
Na most, ha bérelsz, akkor ezeket a költségeket mind megúszod.
12-es!
Dehogy úszod meg. Szerinted a bérbeadó miből tartja rendben?
A bérleti díjba be van építve az összes költség.
Az autó költségei is bele vannak építve a bérleti díjba, nyilván megéri a bérbeadónak és neki is minden költséget fizetnie kell.
Azért "tudnak így élni" mert ezt szokták meg. És Magyarországhoz képest nem bérelni olcsóbb, hanem venni drágább.
Pont itt jön be a különbség:
1. Nyugaton (persze országa válogatja) jellemzően nem a lakáskiadás az aranytojást tojó tyúk, amin meggazdagodnak az emberek. Ezt vagy olcsó állami bérlakásokkal vagy a bérleti díjra vonatkozó törvényekkel érik el. Itt pl ahol én lakok egy lakáskiadás évi 2-2.5% körüli hasznot hoz. (A lakásnak amiben lakok a bérleti díja havi 1500 Euro, az ára 700 ezer Euro körül van kb. és a főbérlő fizet, (mert törvényileg kénytelen) jó pár olyan dolgot, amit ha tulajdonos lennék, nekem kéne.
Ugyanez Budapesten kb 5% körül mozog, hiszen a 35 millás lakásért 200-at simán elkérnek.
A fentiekből következik, hogy ha a mostani lakásomat inkább megvenném, akkor kamatostul kb a dupláját fizetném 30 éven át a jelenlegi lakbéremnek (ami idővel nyílván emelkedik, de a helyi törvények miatt csak kis mértékben teheti ezt meg).
És itt jön a következő pont:
Az ember választhat, hogy ezt a pénzt egy saját lakásba öli, amiből lényegében először 60-70 éves kora felett profitálna (már ha megéri), vagy inkább arra költi, hogy minél tartalmasabb életet éljen: utazik, síel, a hobbijára költ stb. Nyugaton a többség ez utóbbit választja.
Én pl megtehetném, hogy veszek egy lakást, de az azt jelentené, hogy a következő 30 évben (amíg tart a hitel) nem maradna pénz nyaralásra, wellnessre, új autóra, szórakozásra, élményekre.
Magyarországon az eltérő árarányok miatt ez máshogy jön ki, bár ott is egyre nehezebben elérhető a saját lakás. És igen jellemző, hogy sokan mindenről lemondanak kb, csak hogy ki tudják fizetni a saját lakàst.
Én azt a részét nem értem, hogy egy albérletet nem alakíthat az ember kedvére, illetve ha van kertje, azt se.
De rengeteg előnye van, költözhetsz jobb helyre/munkahely közelébe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!