El tudja nekem magyarázni valaki érthetően schrödinger macskájának a történetét?
Szerintem ott bukta,hogy ha a radioaktív anyag kiszabadul,azt egyszerűen egy csipogó radioaktívitás mérő műszerrel meg lehet nézni anélkül,hogy a fedelet felemelnénk.
Vagy szimplán várunk kicsit,míg a macska ki akar szabadulni...
Tehát a kíváncsiság nem ölheti meg a macskát.
Nézd, ez nem egy feladvány, amit meg kell oldani, se nem arra van hogy csavargasd a feltételeket és a körülményeket, hanem egy gondolati folyamat, ami a kvantummechanika egy akkori elméletének az abszurditására mutatott rá.
Talán így a legegyszerűbben megérthető: a koppenhágai interpretáció szerint - ami sokáig tartotta magát a 20. században és amivel ő nem értett egyet - a kvantumszintű (méretű)/mikrovilágbeli eseményeknél egyszerre több állapotban vannak a részecskék. Schrödinger ezt az elméletet "felhozta" a makroszintre, ami konkrétan a macska esete, mutatva ezzel, hogy mennyire abszurd hogy a macska egyszerre lenne élő és halott. Ez egy mondhatni metafóra, egy párhuzam, egy gondolatiság, nem egy tényleges kísérlet, hanem a lényege az volt, hogy párhuzamba hozza a koppenhágai interpretációval.
Hosszabban, de egyszerűen: mikroszinten annyira kicsi dolgok vannak, amiket már nem ver vissza a fény, ahogy mondjuk egy macskánál tenné. Az egyetlen módja hogy lássuk őket, ha más apróságokkal (pl. elektronokkal) összeütköztetjük őket. Viszont mivel ez külső behatást jelent, megváltoztatja a "viselkedésüket"; azaz kvantumszinten nem tudjuk általában hogyan viselkedik, csak azt hogy hogyan viselkedik akkor, ha ütközik valamivel.
Ebből következik, hogy annyit tudunk hogyha egy elektront ütköztetünk, akkor az esetek felében balra megy, a másik felében jobbra. Tehát 50% esély van rá, hogy jobbra vagy balra fog menni, de ezt addig nem fogjuk tudni, míg nem ütközik. Erre mondták, hogy egyszerre két állapotban van (jobbra és balra is mozog), addig amíg meg nem ütjük és az erő hatására ténylegesen jobbra vagy balra nem megy. Erre jött Schrödinger, hogy "ha van egy mérőeszközöm, ami az atom állapotát méri, az is két állapotban van? És ha az a mérőeszköz két állapotban van, minden ami hozzá van kötve, szintén két állapotban van?"
Végül a macskás gondolat: adott egy doboz, amibe egy macskát teszel, és nincs módod megfigyelni vagy információt szerezni róla addig, míg zárva van. Ez egy párhuzam, egy elmélet, egy gondolati kísérlet. A dobozba teszel egy olyan eszközt is, amely egy kvantummegfigyelés alapján mérget bocsát ki, aminek (mint a balra vagy jobbra mozgó elektronnak) 50% az esélye, hogy "igaz" lesz és tényleg kibocsátja. Ha a készülék "igazat" mutat, a méreg kiszabadul, és a macska meghal, egyéb esetben a macska él.
A macska, akárcsak az elektron, élőként és halottként is létezik, amíg valaki ki nem nyitja a dobozt. Abban a pillanatban, amikor a macskát "megfigyelik", a két macska egyetlen macskává válik (100%-os valószínűség történik), amely vagy él, vagy meghalt.
Ez nem egy történet, hanem egy gondolatkísérlet, ami a szuperpozíciót próbálja magyarázni. Kicsit béna egyébként, nekem van egy jobb analógiám, amikor igazán megértettem ezt:
Egyszer nagyon összevesztem a barátnőmmel, és csúnyán váltunk el. (Egy nagyon szexi, de hibbant p|csa volt egyébként). Utána napokig nem beszéltünk, szuperpozícióban volt a kapcsolatunk. Amíg nem hívtam fel, addig egyszerre jártunk és nem jártunk továbbra is. Nem tudtam melyik a helyzet, úgy éltem, mintha egyszerre igaz lenne mind a kettő. Tudtam, hogyha felhívom kiderült volna, hogy továbbra is járunk, csak veszekedtünk, vagy ez volt a vége és szakítottunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!