Milyen környéken érdemes keresni azokat az embereket akik válaszolnak is a kérdésemre?
#9 vagyok
Hadd kérdezzem már meg azért miért kell lepontozni, hogy tárgyilagosan leírtam, amit a kérdező leírt?
GDPR azt tiltja, hogy engedély nélkül készíts hang (vagy bármilyen) felvételt. Ha a nyilatkozó engedélyt ad (amit pl. ha felveszel és máris bizonyítható is, hogy így van), akkor nincs vele semmi jogi probléma.
Bárki bármilyen kérdést feltehet a másiknak és mindenkinek lehetősége van mérlegelni, hogy akar-e arra válaszolni, vagy sem. Ha valaki úgy dönt, hogy válaszol a kérdésre, akkor nincs jogi probléma, hiszen ő, mint adatgazda rendelkezett róla, hogy megosztja a másikkal a megjelölt felhasználásra.
Viszont arra már a gyerekeknek és az iskolának kell figyelnie, hogy azzal, hogy az iskolai feladathoz hozzájárul a válasza használatához, publikálni pl. tilos a hangfelvételt. Az iskolában a tanár és a diákok meghallgathatják az órán, de az iskola falain kívül, pl. egy YouTube videóban, vagy bármilyen más módon megosztva már jogsértésnek minősül. Kivéve persze azt, hogyha ehhez is engedélyt kérnek és kapnak.
Pl. Amikor a tévések/rádiósok dugják a mikrofont az utcán járókelők orra alá, akkor pontosan ugyanígy járnak el. Elmondják, hogy melyik tévén fog megjelenni és azzal, hogy válaszol a kérdésre hozzá is járul a közléséhez. (Ez persze csak akkor érvényes, ha 18 éves elmúlt a válaszoló, mert 18 alatt csak szülői beleegyezéssel érvényes a jognyilatkozata.)
Kérdező nem osztotta meg velünk, hogy milyen iskolában, milyen órán adták ezt a feladatot és hogy mi a cél vele, de egy ilyen feladatból nagyon sokat lehet tanulni. Például arról, milyen érzés vad idegeneket egymás után leszólítani az utcán. Milyen érzés, hogy már a sokadik sem akar válaszolni. Hányadik próbálkozásra sikerül valakit megszólítani. Mennyit számít, abban, hogy egyáltalán megállnak-e, hajlandók-e válaszolni, hogy te hogyan teszed fel a kérdést.
Mindez lényegesen többet ér és komolyabb tanulságokkal szolgál, ha nem ismerősök kegyelem válaszaival tudod le a feladatot, hanem élesben tényleg idegenekkel valóban csinálod.
A netes kérdőív kényelmes egyszerűsítés, épp csak arra nem jó, amiről a feladat (szerintem) igazából szólhat.
Ez egy kimondottan szivatós feladat, sok kellemetlenséget tud jelenteni, pont ezért lehet belőle nagyon sokat tanulni idegenekkel kommunikációról, kérdezési módokról, stb. Ha esetleg média szakos suli, vagy valamilyen médiával kapcsolatos tantárgy, akkor egyszerű hétköznapi ujjgyakorlat. Szerintetek az utca embere riportokat hogyan csinálják a tévék nap mint nap? Pont így, hogy kimennek a kérdéssel az utcára és addig kérdezgetik a járókelőket, amíg találnak olyanokat, akik hajlandók válaszolni. Nem egyszerű, nem kellemes, de ha meg kell csinálni, akkor muszáj.
Kérdező: Célszerű forgalmas helyre menni, ahol sok az ember, pl. belváros. Lehetőleg olyan időszakban, amikor jobban ráérnek, nem sietnek sehova (reggel 8-9 körül munkakezdés miatt, délután 5-6 felé munka vége miatt nem ideális, ilyenkor mindenki siet munkába/haza, nem fognak megállni). Lehetőleg ne egy zebra, bolt vagy hivatal előtt állj meg, mert ott nagyobb eséllyel sietnek az emberek. Egy sétáló utca, vagy tér szerencsésebb, de legjobb egy forgalmas park, vagy játszótér, ahol hosszabban időznek az emberek.
Érdemes a nyitó kérdést alaposan átgondolni, hogy mivel szólítod meg az embereket és hogyan tudod a feladatot legeredményesebben elvégezni. Én pl. utálom, ha azzal indít valaki, hogy "Kellemes szép jó napot kívánok. Ne haragudjon, hogy megszólítom csak így ismeretlenül. Szeretnék valamit kérdezni, rabolhatom pár percig az idejét?" Mert már egy perce hallgatom és még fogalmam sincs, hogy mit akar tőlem - vagy a felénél megunom és elhajtom a fenébe. Köszönni illik egy idegennek, mert úgy udvarias, de sokan már a köszönésre is intenek, hogy nem érdekli őket és elviharzanak, mire tovább folytatnád, amit mondani akarsz. Leginkább mert koldusnak hisznek, de ha azzal indítasz, hogy közvéleménykutatást csinálsz, vagy iskolai feladatot, azzal se biztos, hogy bármivel beljebb leszel.
Érdemes célratörően azzal indítani, hogy "Egészségmegőrzésről pár kérdés iskolai feladathoz pár percben?" Nyelvtanilag nem a leghelyesebb így a mondat, de ezzel röviden, tömören átadod a lényeges kulcsszavakat, amikből megtudja a másik, hogy mit szeretnél tőle kérdezni és miért. Így legalább esélyt adsz rá, hogy valamelyik lényeges információ miatt hajlandóbb lehet belemenni. Ha megáll és hajlandó beszélgetni, akkor ráérsz röviden köszönni és egy kerek mondatban elmondani rendesen a kérdésedet, hogy "Iskolai feladatként kaptuk, hogy hangfelvételt készítsünk arról, hogy a járókelők mit tesznek a saját egészségük megőrzése érdekében. Kérem, mondja el nekem röviden!" Te meg felveszed és keresed tovább a következő megszólalódat.
Sok sikert és kitartást! Nyugi, én is utálom az ilyen feladatokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!