A halogatásnak mindig egyértelműen kellemetlen következményei lesznek?
Én úgy gondolom, hogy igen. Egy ideig-óráig nem történik semmi rossz belőle, ez egyértelmű, viszont hosszútávon egyáltalán nem helytálló döntés a halogatás.
Bár természetesen ez attól is függ, hogy éppen mit szeretnénk/-nél halogatni. :)
Ahogy #2-es írta, a problémák mindig megoldódnak maguktól VALAHOGYAN. Ha te nem teszel érte, hogy számodra kedvezően oldódjanak meg, akkor nem biztos, hogy olyan eredménye lesz, amilyet szeretnél. De meg fog oldódni.
Mivel itt a GYK-n több kérdésben is a fogászattal kapcsolatban szerepel a halogatás, az is lehetőség, hogy nem mész el egy lyukas foggal a fogorvoshoz. Meg akkor sem, amikor még csak kicsit fáj. Aztán begyullad és nagyon fog fájni. Aztán lehet, hogy kiesik magától, vagy már annyira fájni fog, hogy elviselni sem tudod és ez végül rávesz, hogy mégis elmenj kezeltetni.
Vajon mennyire éri meg a hétköznapi életed szempontjából hosszú időn keresztül egy csomót szenvedni egy fájós foggal ahelyett, hogy minél előbb megcsináltatnád és gyorsan, kis kellemetlenséggel túl lennél rajta, amikor még csak kicsi a gond vele? Persze lehet, hogy később se lesz olyan nagy gond vele, vagy csak sokkal később jön elő és így egy csomó időt nyersz a halogatással. Vajon megéri a kockázat?
Ez a "magától megoldódnak a dolgok" olyan, mint a tengeri hajózás. A véletlen, sors, szerencse azok mindig megoldják a dolgokat. Ha egy tutajjal elindulsz a tengeren, akkor a víz biztosan el fog valahova sodorni.
A kérdés az, hogy neked elég az, hogy majd lesz veled valami és a víz majd elvisz valahova, vagy megpróbálsz valamit tenni is érte, hogy a szándékaid szerint alakuljanak a dolgok. Ha megtanulsz hajózni, kihasználni a széljárást, kezelni a vitorlákat, vagy legalább fogsz egy evezőt és elkezdesz evezni, akkor lényegesen nagyobb esélye van, hogy a tevékenységed végeredménye valami olyasmi lesz, mint amit szeretnél és nem valami totál más, amit épp a hullámzás kiadott. Nem biztos, hogy a vitorlád elég jó. Nem biztos, hogy elég jól tudod használni. De ha próbálkozol, akkor tudsz benne fejlődni és legalább tenni tudsz érte, hogy minél jobban menjen.
A halogatással is ugyanez a helyzet. Nem biztos, hogy az a jó döntés, hogy rögtön megcsinálj mindent. Az sem biztos, hogy jó döntés, ha minden rendelkezésre álló időt rászánsz minden feladatra. Viszont az nagyon nem mindegy, hogy ezeket tudatos döntések és alapos mérlegelés után hozod meg, figyelembe véve, hogy mennyi a feladat tényleges és racionális időigénye. Vagy csak ellógod a cselekvést az elején, aztán a végén meg jön a kapkodás.
Ahogy #3-as írta, van amit meg lehet rövid idő alatt csinálni, így ha sokáig halogatod, DE még hagysz annyit, mielőtt kifutnál az időből, hogy gyorsan meg tudd csinálni, akkor lehet akár ugyanolyan, vagy nagyon hasonló is a végeredmény. Viszont, ha ezt nem sikerül megfelelően kicentizned, akkor a szükségesnél rövidebb idő alatt lehet, hogy csak csak rosszabb minőségben tudod elvégezni a feladatod. Amivel lehet, hogy nem fogsz ugyanolyan eredményt elérni. Pl. ha nem csak az számít, hogy kész van, hanem az is, hogy 1-5 között milyen színvonalon és alapossággal készült el a munkád, akkor lehet, hogy ha 3 hét halogatás után 1 nap alatt csapsz valamit össze, akkor csak 2-es lesz, míg ha a 3 hétből legalább 2-3 napot rászántál volna, akkor 2-3x jobb lesz a végeredménye is annak, amit csinálsz.
Lehet akár pozitív következménye is a halogatásnak, ha mondjuk egy rakás pénzért akartál volna hét elején venni valamit, de addig halogattad, hogy most Black Friday akcióban sokkal olcsóbb lett, egy csomót spórolhattál is a halogatáson.
Viszont, a most halogatod és egy hét múlva kapsz észbe, hogy mégis meg kell venned, akkor lehet, hogy pont lemaradsz az akcióról és ezen egy csomó pénzt bukhatsz.
Ahogy persze azon is bukhatsz egy rakás pénzt, ha hét elején nem nézted meg, hogy mennyibe kerül és most simán beveszed, hogy a Black Friday alatt sokkal olcsóbban veszed meg, közben ha utána néztél volna, akkor tudnád, hogy csak kiírták, hogy akciós, közben meg drágább lett, mint korábban volt.
A halogatással általában a döntés és választás lehetőségét veszíted el. Hogy dönteni tudj róla, hogy akkor csinálod, amikor neked tényleg jó, vagy amikor már nagyon muszáj, vagy akár késő is lett.
A különbség pedig általában utólag, vagy akár csak sokkal később jön ki. Pl. amikor halogatod a találkozót egy baráttal vagy rokonnal, aztán már nincs többé lehetőséged találkozni vele, mert mire rászánod magad, addigra kiderül, hogy már meghalt.
Vagy amikor halogatod a suli elvégzését és aztán azért nem találsz munkát, mert hiányzik az a papír, amit nem szereztél meg. Amikor éveken át halogatod, hogy kéne választani valami befektetést, hogy legyen egy kis megtakarításod, aztán egyszer csak megtudod, hogy az elhalogatott évek alatt mennyi pénzt nyerhettél volna egy befektetésen, de te kihagytad a lehetőséget. Amikor összeszámolod 10 év dohányzás után, hogy mennyit költöttél 10 év alatt bagóra és rájössz, hogy ebből a pénzből mi mindent vehetnél most, ha nem költötted volna el cigire - vagy bármi másra.
Nem véletlenül szokták mondani, hogy "Ha egy lombos fa árnyékában szeretnél hűsölni a kertben, akkor a legjobb időpont elültetni azt a fát 20 éve lett volna. De a második legjobb időpont most van."
4
Kb leírtad az életemet, húsbavágó volt olvasni:) KiVéve a BF-t, mert sajnos az alapos utánanézés ellenére is rosszabbul jártam, ugyanis ugyanazért az árért egy újabb típust (jóval halkabb)kaptam volna már az akció ideje alatt, de hát ez már igazán nem rajtam múlt, de azért elégé rosszulesett.
https://www.gyakorikerdesek.hu/emberek__emberi-tulajdonsagok..
Ha jól sejtem itt is te válaszoltál hosszasan. Ha elméletben ilyen szép összeszedetten menedzseled az életedet, a gyakorlatban meghozta már a gyümölcseit?
#5 Igen, az is az én válaszom. Mondhatnám, hogy az élet császára vagyok, de ez nem igaz. Sok mindent kéne ennyi tudással sokkal jobban csinálnom. Sajnos én is sok mindent elkényelmeskedek és az indokoltnál több időt töltök ide irkálással.
Az igazán fontos dolgokban viszont elég eredményes vagyok, így nincs okom panaszra. Amikor van, akkor meg panaszkodás helyett igyekszem inkább tenni érte, hogy megoldjam a problémáimat, mert a panaszkodás nem oldja meg, csak a cselekvés.
:)
Köszi, hogy válaszoltál, és remélem sokan erőt merítenek az alapos, a témát kimerítően körbejáró fejtegetéseidből!
Én is remélem, hogy hasznodra válik neked is és másoknak is.
Te miben halogatsz, hogyan próbálsz megküzdeni vele?
"Kb leírtad az életemet, húsbavágó volt olvasni:)"
Fog- és egyéb orvostól kezdve, a tanulási és munkahelyi tennivalókig, az életem irányba tereléséig mindenben sajnos vagy nem sajnos. Mert azért én is jártam már többször úgy, hogy a halasztás vagy a probléma elengedése utóbb hasznosabbnak bizonyult.
Tudatosan nem küzdök, inkább igyekszem példát venni másokról, de ahhoz ugye mindig kell egy olvasmány, filmélmény vagy valós személy aki viszi a lángot előttem :)
"én is jártam már többször úgy, hogy a halasztás vagy a probléma elengedése utóbb hasznosabbnak bizonyult"
Lehet ez is hasznos stratégia, ha okosan csinálja az ember. De az okos döntés és a könnyelműség között hatalmas a különbség.
Napoleon pl. állítólag azt mondta a hadjáratai során, hogy soha ne ébresszék fel a jó hírrel, hogy megnyertek egy csatát, mert nincs vele mit kezdenie. A jó hírnek örülni ráér reggel is, miután kialudta magát.
Akkor ébresszék fel, ha valami rossz történik. Ha probléma van, amivel lehet és kell is kezdenie valamit, amire reagálni kell és megoldást kell találni.
Inspirációnak akkor jöjjön néhány könyv:
Ryan Holiday: Az akadály maga az út
Steven Pressfield: A művészet háborúja
David Allen: Intézz el mindent!
Tim Ferriss: Négy órás munkahét
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!