Miért van ilyen sok nárcisztikus ember?
Sajnos a politikai helyzet is megágyaz ennek (szegény dolgozó magyar, mindenki csak a magyar embereket akarja bántani, megmondani mit tegyenek stb stb).
A fiatalok meg véleménybuborékban élnek. Aki kritikát mer megfogalmazni az már gyűlölködő, irigy stb. Ezt látják az influenszerektől is. A felelősséget könnyű áthárítani, minden csak a más hibája.
Konfliktuskezelés = beszólogatás.
Már nincs párbeszéd, nem kell tisztelni a vitapartnert, a vitakultúra visszafejlődött személyeskedő sárdobálássá.
A legnagyobb baj hogy a narcisztikus ember pokollá teszi az őt körülvevők életét de még a sajátját is, közben meg elzárkózik a megoldástól (mert ugye neki nincs baja, kezeltesse magát a snowflake).
3-as, nem csak a fiatalok, nagyon sok önmagát értelmiséginek gondoló, 45 fölötti embernél is ugyanazt tapasztaltam. (És nem csak a magyaroknál, bár tény, hogy a tapasztalatim többségében magyarok voltak az illetők.)
Az egyik ilyenben még én lettem leugatva, amikor megírtam, miért reagélnak az emberek úgy, ahogy.
Szerintem ezt a gyermekkorban kellene keresni. Ott alakulnak ki ezek a zavarok. De nem csak a nárcizmus hanem más is. Vagy el van hanyagolja valaki, vagy túl kényeztetik, nem mondanak neki nemet. Nagyon sok minden akkor dől el. Lehetne ezt elemezni, van aki csak önző és kész, mondjuk a nárcizmusnak is vannak fokozatai. Ha érdekel elég sok olvasmány és videó van róla, bár utóbbi inkább angol nyelven.
Az internetes vitáról meg az a véleményem hogy legtöbbször nem lehet kifelyezni pár mondatban higy mit gondolunk. Leírunk 3 mondatot amiből mások eldöntik hogy megismertek. Ők ugyanígy 3 mondatban elkuldenek melegebb éghajlatra. Ezt nem nevezném értelmes vitának semmi értelme, nem is szoktam ilyenbe belemenni. Élőben teljesen más mert jobban ki tudom felyezni magam, reagálni arra amit a másik mond, látjuk egymás gesztusait, halljuk higy milyen hangsújjal beszél stb...ez a neten mind kimarad.
A kérdező valószínűleg a nárcisztikus vonásokra gondol, hiszen nagyon sok emberre jellemző a kapzsiság, a grandiozitás, beszólogatás, oltogatás, önzőség, lenézés, manipulálás. Ennek kulturális okai vannak, az emberek az alacsony bérek, családi és egészségügyi problémák miatt nehezen tudják levezetni a feszültségeiket. De mindez nem egyenlő a nárcisztikus személyiségzavarral.
A nárcisztikus személyiségzavar egy mások pszichés egészségére rendkívül veszélyes betegség. Gusztustalan módon és szüntelenül, bűntudat nélkül használják ki a másik embert, patológiásan hazudnak, soha nem mondják el, hogy mit éreznek (többnyire lenéznek, a hibát keresik benned), de mindig a szemedbe mosolyognak, mert sose tudni, mikor leszel nekik jó. Ha a sátánnak emberi formája lenne, akkor ők lennének azok. Nincs önbizalmuk, de még személyiségük sem, szükségük van az állandó pozitív visszacsatolásra, de utána úgy dobnak ki, mintha soha nem jelentettél volna számukra semmit. Mert nem is jelentettél.
Azt mondják, hogy a borderline a legsúlyosabb személyiségzavar, de én ezzel vitatkoznék. A borderline az egyén számára a legsúlyosabb, a nárcisztikus pedig a környezet számára.
Mi a kialakulásának az oka? Elég ha gyermekkorban érzelmi fogyatékost nevel a szülő a gyerekből. Gyakran a szülőnek is nárcisztikus személyiségzavara van, ilyenkor könnyen átveheti a káros magatartást a szülőtől a gyerek, de ehhez szükség van genetikai hajlamra is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!