Az az ember aki önvédelemből öl embert ugyanolyan "rossz" mint aki szánt szándékkal teszi azt?
Tehát vázoljunk fel egy szituációt.
Ülsz otthon a konyha asztalnál és vacsorázol. Egyszercsak nagy csörömpölés, 3 ember baltával betör a házadba és elkezd feléd rohanni.
Te vagy olyan szerencsés helyzetben, hogy a pinceajtót be tudod magad után gyorsan még kulcsal zárni és lerohanni a ház alá a pincébe ahonnan csak a nyitott ajtó vár rád, hogy elfuss és segítséget hívj.
VISZONT!
Ekkor te nem menekülni kezdesz hanem (tételezzük fel van egy fegyvered a pincébe) felkapod a fegyvert, visszamész és fejbe lövöd mind a 3 támadót.
Ti mit gondoltok? Szerintetek a sértett személy ebben az esetben ugyanolyan rossz szándékú mint a támadói?
Tehát nem arról van szó, hogy azért lőtte le őket mert nem volt más választása, hanem ő választhatta volna azt is, hogy elszalad és a támadókat életben hagyja de ő helyette azt választotta, hogy visszamegy és végez az összessel.
Tudom, kicsit szürreális ez az eseménysorozat amit felvázoltam de kíváncsi vagyok a véleményetekre :)
Ebben az esetben szerintem igen, mert elkerülhető lenne a gyilkosság. Mivel leérek a pincébe, megkeresem a fegyvert, végiggondolom, és nem menekülök, hanem visszafordulok - innentől már nem önvédelem, hanem végiggondolt döntés.
Ha mondjuk a konyhafiókban van a pisztoly, és mikor rohan felém a három baltás, előkapom és lövök, az önvédelem, hiszen fenyegetve érzem magam, a reakció pedig ösztönös. (Az más kérdés, hogy a konyhafiókban tartott fegyver és az azonnali reakció feltételez valamilyen előéletet, mert az átlag nem reagál ilyen gyorsan visszatámadással. :D De az elméleti példádba belefér.)
Közel sem.
"Ha valaki közvetlen testi veszélynek van kitéve, az végső esetben olyan áron is megvédheti magát, amibe a másik fél belehal. A jogos védelmi helyzet addig tart, ameddig a támadás, illetve annak közvetlen veszélye"
Három ember kétséget kizáróan az életedre tört a házadban. Nem tudhatod, meddig húzza a pinceajtó a balták ellen (a baltás gyilkos esetéből kiindulva nem sokáig). Ha mindenképp óvni akarod az életüket, megpróbálhatod lábon lőni őket, de elég könnyen félremehet a lövés.
Egyébként pedig szigorúan véve mindig van más választásod, legfeljebb minimális az esélyed a túlélésre (még a sarokba szorítva is pl. megpróbálhatsz a lelkükre beszélni)
*a baltás gyilkos esetéből kiindulva nem sokáig
Bocs, itt hülyeséget írtam
Mindenesetre a pincéből kimeneküléssel sem szűnt meg a fenyegetés, jó eséllyel üldözőbe vesznek, és nem kávézni akarnak majd veled.
Ez nem önvédelem és ezt a bíróságon is egyértelműen látják. Az önvédelem mértéke soha nem lehet nagyobb a szükségesnél. A szükséges mértékbe beletartozik az is, ha az áldozat a sokk hatása alatt nem tudja hirtelen felmérni a helyzetet, ezért megöli az illetőt egy olyan mozdulattal, amit nem gyilkosságnak szánt, csak visszatartásnak és az is, ha konkrétan életet életért szituáció áll fenn, amibe az áldozat önhibáján keveredett bele.
Sokan mondják, hogy bárki kamuzhatja, hogy önvédelem volt, nos ez egyáltalán nincs így. Épp fordítva, alapvetően minden gyilkos gyilkos, nagyon sok bizonyíték kell ahhoz, hogy valakinél elismerjék az önvédelem tényét.
Jog szerint vagy erkölcs szerint?
Mert a példádban nem ugyanaz a kettő. Jog szerint talán kimagyarázhatod, hogy jogos volt az önvédelmed, viszont ha belegondolsz, akkor elkerülhető lett volna a gyilkosság a meneküléssel, és a "visszamegyek fejbe lőni őket" egyfajta bosszú.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!