A világháborúk idején nagyobb volt a légszennyezés mint manapság?
Gondolok itt, robbantásokra, bombázásra, a sok harcieszköz használatra stb.
Vagy ez elenyésző ahhoz képest, ami miatt ma klímaváltozás van?
Nem! Az uveghazhatasu gazkibocsajtas jelentosen novekedett a fejlodo orszagok iparosodasaval, ami a masodik vh.-t koveto folyamat. Itt egy jo video a temaban:
Ahogy #5 mondja.
Hát ha most kimondottan csak a tipikus légszennyezettséget nézzük, akkor a levegő minősége jobb mint 1980-ban volt. Legalább is a fejlett országokban. És vélhetően ezt az időszakot megelőzően még rosszabb is volt a levegő minősége.
Igaz hogy most több hőerőmű van. Sőt több gépjármű is. De régebben viszont MINDEN házban fával, szénnel, később olajjal tüzeltek. Ráadásul nem is modern kályhákban. Ami a legszennyezőbb fűtési mód. A gáz ezekhez képest "tisztán" ég el. Ez, és a távfűtés ami miatt elsősorban jobb lett a levegő minősége. Ezt még az autók megugró száma sem tudta (szerencsére) ellensúlyozni.
Ráadásul az iparban sem foglalkoztak a légszennyezéssel. Most már sokkal szigorúbb előírás van minden környezetszennyező folyamatra.
Pl híres, mindenki által ismert tény, hogy Londonban pl az ipari forradalom, és a népességrobbanás utáni években örökös köd és füst volt (ma úgy mondanánk szmog). Azért ma már London nem ilyen.
Budapesten pl 1979 óta mérnek. Erre itt egy diagram:
AKit jobban érdekel a téma:
Persze a világ táján más és más folyamatok zajlanak le. Pl India, ami ipari termelésben nagyon jön föl, de a környezetvédelem és az emberi egészség csak harmadlagos szempont, na ott most kezd légszennyezettségi katasztrófa kialakulni.
Tehát alapvetően a fejlett országokban nagymértékben javult a helyzet, de több fejlődőben viszont romlik. (Nyilván egy fejlődő ország nem akar az iparnak gátat állítani holmi környezetvédelemmel. És a szegénység sem a környezetvédelemet segíti.)
#6 voltam.
Na meg is van. Ezen látszik BRUTÁL rosszabb volt a levegő (világátlagban) pl a 60-as években. És onnan meredeken javult. Legalább is SO2, CO2, és füst tekintetében.
Diagram 1962-től:
Forrás:
Na de van Londonra 1600-tól:
Forrás:
Látszik a diagramon, ahogy az ipar fejlődött és az emberek száma nőtt. 1850-1900-ban érte el a csúcsot (ipari forradalom után +50év kb.). Onnan szinte csak csökkent. Ez valószínű az ipar fejlődése miatt lehett. Amire a háborúk sem voltak jelentősen már hatással. Se a háború, se megnövekedett ipar. (Bár a "háborús" szennyezést gondolom ellensúlyozta a lakossági fogyaztás csökkenése, az infrastruktúra összeomlása.)
Szóval ma több nagyságrenddel jobb a levegő. Pl az SO2, 750 ug/m3-ről 20 alá esett.)
Az üveghatású gázok már viszont más tészta...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!