Miért használják annyian fordítva az olyan kifejezéseket, mint "5/10 pont" és "egy a millióhoz az esélye"?
Nem így lenne helyes? Mert 5 (pontos)/ 10 (pontos skálán), és egy (esélyed van nyerni) a millió(próbálkozás)hoz (képest).
De rengetegen (sőt úgy veszem észre, hogy a többség) írják, mondják úgy, hogy "10/5 pont", "millió az egyhez".
Vagy én tudom rosszul?
10 pontból / 5 pont.
Minden viszonyatás kérdése, nincs rá szabály.
" rengetegen (sőt úgy veszem észre, hogy a többség) írják, mondják úgy, hogy "10/5 pont", "millió az egyhez"."
Matematikailag helytelen. Tíz ötöd nem egyenlő öt tizeddel, millió az egyhez nem egyenlő egy a millióhoz aránnyal. Ebből is látszik, hogy mekkora csőd az oktatás...
Én is úgy szoktam írni hogy pl 5/10
Persze ilyenkor nem matematikai vonatkozásban, hanem inkább úgy értem, hogy adott esetben 5 pontot adnék rá egy 10es skálán.
Ez olyan szerintem mint a programozóknál az i++ és a ++i csak gondolkodásmód kérdése, hogy "i értékét növelem eggyel" vagy "eggyel növelem i értékét".
Ha viszont valamit matematikai vonatkozásban használnék, mint pl a valószínűség ott muszáj lenne helyesen, mert ott már nem gondolkozásmód kérdése, hanem az értelme változik megfogalmazástól függőn.
Az egy a millióhoz, meg a millió az egyhez teljesen más értelemmel bír, nyílván szövegkörnyezetből rá lehet jönni, hogyan akarta használni, de attól még helytelen megfogalmazás.
Szerintem egyik sem helyesebb, mint a másik.
#8
Az i++ és a ++i nem ugyanaz.
Ezek kifejezések, nem ZH kérdések BME Valószínűségszámítás óráján 3. félévben Mérnökinformatikus képzésen.
Csak kifejezések, aminek nem kell matematikailag helyesnek lenniük. A lényeg 2 ember közötti megértés. Míg mindketten tudják hogy a másik mire gondol ezzel a kifejezéssel maximálisan helyes.
Nem a szabályok alkotják meg a nyelvet, hanem a nyelv alkotja a szabályokat. Pl.: az "email" szó már 20 éve használjuk, de csak 2016ban írták be a helyesírási szótárba és azt is ''ímél" ként ...
A szabályok követik a nyelvet, nem a nyelv a szabályokat.
A pontozásnál azért tök mindegy, mert ott a perjel nem törtvonalat fejez ki, hanem azt, hogy az maximális pontszámhoz képest mennyit adsz. Ha tört vonalat fejezne ki, akkr egyben kellene olvasni, azaz öttized=fél pont, vagy tizötöd=2 pont. Vagyis tök mást jelentene, mint amire mondjuk, azaz, hogy 10-es skálán öt pontot ér.
Az egy millióhoz más tészta, az valóban matematikai viszonyitás, ezt viszont az élő magyar nyelv ritmusa irja sokszor fölül; könnyebb, dinamikusabb fordulat kimondani élő beszédben, hogy millió az egyhez, mint hogy egy a millióhoz (utóbbi kimondásához kénytelen vagy lassitani a beszédtempón) Ez kb. ugyanaz az eset, mint az "ég adta egy világon" szófordulta esetében, aminek szintén csak ebben a sorrendben van értelme, élőszóban mégis sokan "ég egy adta" világról beszélnek, holott végiggondolva igy totálisan értelmetlen a dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!