Tegyük fel hogy a világ, úgy ahogy, kilábal a koronavírus járványból. Milyen változásokra kell felkészülni utána?
Ha már nincs járvány, milyen ellenőrzésekre fektessenek nagyobb hangsúlyt?
Illetve hogyan és minek tiltanád be a piacokat? Ha valahol kialakul egy új fertőzés, az piac nélkül is terjedni fog.
Változás a köznapi életben aligha lesz. A virológusoknak viszont egy kincsesbánya szakad a nyakukba a rengeteg elemzésre váró adattal.
Komoly elbocsátások lesznek, nagy munkanélküliséggel.
Sok cég rájön majd, hogy nem kell fenntartani irodát, mert otthonról is tudtak dolgozni az emberek, ezért azokat bezárják és elbocsátások lesznek.
Sok kisvállalkozás csődbe megy majd.
Az emberek nem bíznak majd egymásban ezentúl, mindenki gyanús lesz.
Bízom benne, hogy nyitottabbak lesznek az egyetemek a levelező és távoktatásban zajló képzések iránt, pl a BME is leszállhatna a földre és nem csak a nappali oktatást szopkodhatná. Meg az ELTE is leszokhatna a katalógusokról és beláthatná, hogy ez az egész dedó kontraproduktív...
És ugyanígy bízom abban, hogy a cégek is belátják a home office előnyeit és rágyúrnak olyan munkatervek kidolgozására, amik segítenek a dolgozóknak abban, hogy teljesen home officeban lássák el a feladataikat, nem pedig csak egy-egy napot engedélyeznek nekik. Ehhez nyilván az is kell, hogy a munkaerő ne érezze ezt fizetett szabadságnak, hanem tényleg rendesen dolgozzon otthon. És ehhez szükséges lenne megfelelő céges módszertant is kialakítani.
Remélem, hogy ez a helyzet a digitális analfabétákat rávilágítja arra, hogy ebben az irányban kell fejlődni és maga az informatika (és annak általános használata) is fejlődik.
Bízom benne továbbá, hogy az emberek kevésbé lesznek gusztustalanok és jobban vigyáznak az egészségükre és például a közlekedési eszközök higiéniájára.
Az albérlet-és lakásárak valószínűleg be fognak zuhanni végre.
Most a 2008-ashoz hasonló, depressziósabb időszak jön majd. Ismét sor fog állni a munkaügyi központok előtt és a munkáltató ismét joggal fenyeget majd, hogy hallgass a neved, a helyedre 300 ember állna sorba, ha most én kirúgnálak.
Le lehetne vonni a tanulságokat, pl Kína túlsúlya nem jó, egy járványt komolyabban kell venni, fontos a személyi higiénia - de az alapvető emberi természetet ismerve pesszimista vagyok ezzel szemben.
Azt én is remélem (és ebben valamelyest reménykedem is), hogy ezáltal a helyzet által forradalmasítják a távmunkát és a távoktatást.
Már csak az utazási idő napi 1,5 - 2 óráját is, ha megkapka az ember, annyival több lehetőség van családdal lenni, párral lenni, kutyázni, futni, úszni, hobbizni.
Nem mindenkinek való és nem mindenki szereti a home office-t, de remélem, minél szélesebb körben engedik annak, aki igényli.
Én a magam részéről csak síri csendben tudok koncentrálni (nálam az instrumentális zene is kizárt), és nem igénylem a nonstop emberek között létet (sőt, fáraszt), bőven elegendő, amennyit szabadidőmben találkozom emberekkel.
Egyetemre is járok, ahol közel se minden tárgy, de soké megoldható lenne távoktatásban. Remélem, ez a félév arról fog szólni, hogy az iskola rájön, mi mindent lehet hatékonyan megoldani távoktatással.
Azért az se mindegy, hogy este 9 órakor kell hazaindulnom és a járművek is ritkán járnak már olyankor, vagy 9-kor felállok a laptop elől, de már eleve otthon vagyok.
Sok dolgot újra fognak gondolni mind a kormányok, mind az önkormányzatok, mind a vállalkozók, mind az orvostudományban otthonosan mozgók. Fel fognak értékelődni eddig pitiáner dologként kezelt apró részletek. Újragondolnak automatizálási funkciókat, mint az automatikus ajtó-, ill. csapvíz nyitás, törlőkendő adagolás, kellő rendszerességű és szakszerű hulladékkezelés, módszereken fognak dolgozni, amelyekkel kikényszeríthetik a leghanyagabb emberekből is a legalapvetőbb higiénés szabályok betartását. Például. megkerülhetetlen zuhanyöblítés a nyilvános fürdők használatát megelőzően. Kitiltás az uszodából, ha valaki a medencébe végzi el anyagcsere folyamatainak végső fázisát. Ellenőrzött térfigyelő kamera rendszer, - amelyen keresztül figyelemmel kísérik a lakosság hulladékkezelését, hulladékkal összefüggő illegális tevékenységét, következetes szankcionálása az emberi higiénét veszélyeztető magatartást tanúsítókkal szemben. A sunyi, suttyó gyökerekkel nem lehet másként bánni és egy működő rendszer fenntartása klasszisokkal kevesebbe kerül, mint lereagálni bármilyen járvány megfékezése, felszámolása, - de csak akkor támasztható követelmény bárkivel szemben is, ha (pl.) mindig van hová eldobnia a szemetet, (nem úgy, mint úgy általában a bkk megállókban).
- A bagó-rendelet is csak meg van alkotva, - mindenki leszarja, hogy az milyen szinten van betartva, mert nem fűződik hozzá személyes érdekeltség. Pedig az első kétezer ember megbírságolása után elkezdene 1200 ember gondolkodni a 2000-ből, hogy mennyivel jut kevesebb újabb cigarettára!... A lámpáknál kocsikból szemetet kidobáló, hamuzó csimpánzok is azért teszik meg, amit tesznek, mert tisztában vannak azzal, hogy ezt büntetlenül megtehetik úgy, ahogy a parkolókban hamutányérjukat az aszfaltra kiürítő gorillák és a szemetüket hulladéktárolásért zsebből fizető, számukra idegen emberek kontinerjébe ganajukat illegálisan hordó, kisstílű gennyládák is. A magyar például egy ilyen ország, - ahol azonnal kibújik az állat sok emberből, amint nem érzi magán a kontrollt. Speciel, nem figyelmeztetnék senkit táblákkal bármilyen védelmi lépésről, hanem szankcionálnám - a saját sunyiságukkal visszavágva - azokat, akik ilyenek. Rövidtávon akár az utak is lehetnének "önfenntartók", - annyi bírságra le lehetne húzni a rengeteg sunyi parasztot, csak nem érdeke senkinek. Van teendő bőven, - a többi a hatalmat éppen gyakorlók józanságán múlik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!