Miket lehet tenni egyénileg és közösen, hogy minél kisebb legyen a környezetszennyezés?
Személyes tapasztalatok:
1. Vásárlás: tojást, pékárut,zöldséget, gyümölcsöt a helyi termelőknél, vásárcsarnokban vásárolok, viszek saját tojástartót, többszörhasználatos zacsit. Ha nem lenne nálam zacskó, a kapott zacsit még 2-3 alkalommal felhasználom.
2. Italok: mindenhova kulacsomban viszem az otthoni csapvizet, ha kifogy utántöltöm. Kávét saját zárható kis termoszomba kérek, üdítőt ritkán veszek, de a palackot mindig szelektálom.
3. Egyetem miatt sok a PAPÍR: ezért mindent kétoldalasan nyomtatok (ha lehet, egy lapra 4 oldalt is), és festéktakarékos üzemmódban, így kb feleannyi energia és erőforrás kell. A megmaradt nyomtatványok hátoldalára szoktam írogatni, jegyzetelni, vagy négy darabra vágom és a "tiszta" fele noteszlap lesz. Utána megy csak a szelektívbe.
4. Takarékosság: a villanyt nem égetwm feleslegesen, ha nem szükséges nem kapcsolom fel 10 másodpercre. Fogmosáskor és a rövid zuhanyzás idején a szappanozáskor mindig elzárom a vizet. A zuhanyzóban mindig ott wgy vödör. Amibe az összegyűlt vízzel naponta kb 2 alkalommal lehet leönteni a wc-t. Nem ciki!!
Éjjelre, meg amikor nem vagyok otthon, letekerem a fűtést, amúgy sem fűtök nagyon melegre
5. Pesten mindenhova tömegközlekedéssel megyek, ha vidékre megyek haza, az esetek legnagyobb többségében vonattal, kényelmesen megyek haza.
Én egyelőre ennyit tudok tenni a legtöbbet. Szerintem ez az a minimum, ami nem telik nagy erőfeszítésébe és kellemetlenségébe senkinek. Ajánlom mindenkinek, egy hét után sikerélmény garantált!
Tetszik a 22. hozzáállása. Az a baj, akiknek autójuk van, őket zömében nem érdekli a probléma. Ráfogják minden másra, hogy ez meg az mennyivel károsabb a környezetre, és így gondolják, ezért nekik már nem is kell visszafogniuk az autózást. De, vissza kell! Attól, hogy még a nejlonzacskó káros a környezetre, az autókról sem szabad megfeledkezni. Nem csak ösztönözni kéne az autósokat, hanem konkrétan korlátozni is, mert őket nem nagyon érdekli az egész, radikálisabban kellene fellépni, akár tüntetni, hogy fogják vissza az autós közlekedést, kevesebb parkoló, több gyalogút és bicikliút épüljön.
Sajnos egyes lakások belső elrendezése nem praktikus olyan szempontból, hogy egyes helyiségeken (főleg fürdőszoba, vécé) nincs ablak, így nappal is fel kell kapcsolni a villanyt. Amennyire lehet, érdemes ezt is elkerülni, pl. csak kézmosáshoz nem kell feltétlen felkapcsolni a villanyt. Ha valaki nem olvas a vécén, ott is megoldható, hogy nincs felkapcsolva a villany, ha egyedül van otthon, és nyitott ajtónál bejön annyi fény, amennyi egy ilyen nemes feladat teljesítéséhez elég.
Ez persze úgy lenne az igazi, ha mindenki odafigyelne ezekre, nem csak 1-1 ember, a többi meg azt mondja, minek, amikor mások se tartják be, ő minek tartsa be. Nyilván akinek nagyon rossz, ha nem kapcsolja fel a villanyt a budiban, az kapcsolja fel, ne ezen múljon, de aki megvan nélküle is, az ne égesse feleslegesen.
A számítógép bekapcsolásakor a monitort később kapcsolom be, mert úgyis kis idő, mire a gép is betölti a vindózt és használni lehet. Kikapcsolásnál pedig miután kattintok a kikapcsolásra, egyből kikapcsolom a monitort is, mert úgyse érdekel, miket ír ki, hogy a vindóz leáll, mert úgyis rájönnék, hogy leáll. Ez mondjuk szinte semmit nem számít, mert tényleg csak pár másodperc, de rosszabb nem lesz, ha megteszem.
Érdemes kikapcsolás után a számítógépet a konnektorból is kihúzni. 10 perc tétlenség után kapcsoljon ki a monitor magától, mert hátha valami miatt otthagyom és később megyek vissza, mint képzeltem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!