Hogyan tudnám rendezni a barátom és a haverja között ezt a konfliktust?
A barátom és a haverja 5 éve ismerik egymást, eddig nagyon jó barátság volt köztük, én is találkoztam vele meg a barátnőjével is.
Sajnos az utóbbi időben szorult helyzetbe került a barátom, többen is ki kellett, hogy segítsük anyagilag. Nem tudom, hogy a haverja mennyi pénzt adott neki, de szerintem nem is ez a lényeg. Igazából itt 3 haverról is van szó, az egyik teljesen önzetlenül adott, a másik kettő visszavárná a pénzt. Többször nekem írogattak, mert a barátom számukra nem elérhető, hetek óta meg sem nézi az üzeneteket.
Mikor szóba hoztam ezt a páromnak, mintha nem is hallotta volna, rögtön másra terelte a szót.
Attól még, mert valakinek aktuálisan nincs pénze, vissza tud még írni, nem? Mondjuk kiderült, hogy az egyik havernak december végéig ígérte a tartozás rendezését. Rossz nekem ezt az egészet látni, mivel sok közöm nincs hozzá, nem hiszem, hogy az én reszortom lenne velük közölni, hogy bocsi elfogyott most jó ideig a pénze, ne jelentkezzetek.
Jól gondolod, ezt csak a barátod tudja rendezni!
És ha normális és érett felnőttként tudna józan paraszti ésszel gondolkodni, akkor megkímélne téged ettől az egésztől.
De ő, egy sunyi kis pöcs, akinek lesz még sok zűrös ügye, ráadásul az ilyen típusú ember totálisan megbízhatatlan, úgyhogy vigyázz....
1
Ki írta a kérdésben hogy a barátja azt akarja hogy a kérdező rendezze a dolgot?
Pont hogy nem akarja beelterelni a kérdezőt a saját tartozásába. Ez is lehet egy ok amiért nem akarta meghallani a kérdést mikor a kérdező felhozta neki.
"Hogyan tudnám rendezni a barátom és a haverja között ezt a konfliktust?"
Sehogy, nem a te dolgod. Majd a barátod megoldja.
Nem vall nagy jellemre, ha az ember pénzt kap kölcsön, aztán kámforrá válik az adósai előtt.
Ha az én partnerem csinálna ilyet, akkor számomra ez olyan etikai/morális probléma lenne, ami összeegyeztethetetlen az értékrendemmel.
Ha nem tudja visszafizetni, akkor álljon elé, és mondja meg, vagy jöjjön rlő egy fizetési ütemezéssel, mittudomén.
Mindenesetre nehéz lesz úgy közös jövőt tervezni, hogy fűnek fának tartozik, és több az ellensége, mint a barátja.
Eléggé jellemző a tartozás pszichológiájára, hogy aki tartozik, az rosszul érzi magát a tartozása miatt, ezért hajlamos eltűnni, nem válaszolni. Eleinte csak fél tőle, hogy majd a másik szóba hozza a tartozását, ő meg nem tud rá mit mondani. Frusztrálja az érzés, hogy a másik meglát rajta egy új cipőt, amit meg kellett venni a régi szakadt helyett és a másik joggal vágná a fejéhez, hogy lényegében ő fizette a cipőjét, hiszen még mindig tartozik neki, ő meg cipőt vett inkább, ahelyett, hogy megadta volna a tartozását.
Ezért már eleve inkább kerüli a másikat, hogy elkerülje az ilyen eleinte csak vélelmezett helyzeteket. Ez viszont elkerülhetetlenül oda vezet, hogy a másik egy idő után már lemondana a barátságról, hiszen úgyis megszűnt azzal, hogy a másik már eltávolodott tőle.
Viszont a tartozás még ekkor is össze köti őket, mert ha már a barátság megszakadt, akkor legalább a pénzed vissza kérnéd. Amit egyébként még lehet, hogy rá is hagynál a másikra. Hiszen egy élő, aktív barátságban sokkal kevésbé hiányolod a másiktól a kölcsönadott pénzed. Viszont ha vége a barátságnak, egyre fájóbbá válik, hogy a másiknak a barátságod nem kellett igazán, csak a pénzed. Akkor meg már vissza akarod szerezni. Az meg, hogy a másik eltűnik, kifogásokat gyárt, vagy egyszerűen leráz, csak tovább rontja a helyzetet és a viszonyt a felek között és egyre dühítőbbé válik, hogy a másik egyre jobban átverve és ignorálva érzi magát.
Nem véletlenül mondják, hogy üzletben nincs barátság, barátságban nincs üzlet, és a tartós barátság záloga a pontos elszámolás.
Pont ezért szokták tanácsolni, hogy ha barát kér kölcsön, akkor inkább ne adj, inkább mondd meg neki, hogy azért nem adsz, mert nem akarod, hogy a barátság megromoljon.
Segíts neki munkát, másodállást, plussz bevételi lehetőséget találni, átszervezni a kiadásait, kigazdálkodni, ami hiányzik, eladni a felesleges holmikat, mert ezek nélkül úgysem tudná megadni a tartozását sem. Ha meg ezeket megteszi egy kis segítséggel, akkor lehet, hogy a kölcsönre sem lesz szüksége.
Nem teljesen értek egyet azokkal, akik azt mondják, hogy te nem tudsz tenni semmit. Egy őszinte kapcsolatban tudnál tenni. Ha a barátod hajlandó megnyílni és hajlandó őszinte beszélgetésbe menni veled ezzel kapcsolatban, akkor tudsz neki segíteni. Akár csak annyiban, hogy elmondhassa neked, hogyan érez a barátaival és a tartozással kapcsolatban. Jobb esetben akár egy ilyen beszélgetéssel rá tudod arra is vezetni, hogy a barátságok fontosabbak, mint a pénz és még ha a pénzt nem is tudja megadni
még ha a pénzt nem is tudja megadni, legalább kommunikálnia kéne a barátaival, hogy a barátságok fennmaradjanak.
Persze, ha a barátod elzárkózik az őszinte és mély beszélgetések, a problémák megvitatása elől, akkor se hatni nem tudsz rá, se megismerni a valós érzéseit, se segíteni neki, hogy megossza ezeket - ami valószínűleg tovább rontja a helyzetet.
Viszont ha ő elzárkózik és te túlságosan firtatod ezt a témát, az könnyen megronthatja a ti kettőtök kapcsolatát is.
Azzal maximálisan egyetértek, hogy vigyázz a sráccal, mert aki veled sem őszinte és nyitott a másokkal kapcsolatos viszonyait illetően, az könnyen lehet, hogy téged is ugyanúgy cserben fog hagyni, mint a barátait. Ha pedig annyira komoly anyagi gondjai vannak, hogy inkább barátságokat feláldoz miatta, minthogy megadja a tartozásait, az könnyen lehet, hogy egy nap tőled is pénzt fog kérni (vagy kérés nélkül csak elveszi) és mire észbe kapsz, már késő lehet...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!