Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Mit lehet kezdeni egy komolyta...

Mit lehet kezdeni egy komolytalan emberrel?

Figyelt kérdés

Hosszú lesz, elnézést érte! Hol is kezdjem? Azt gondolom, világ életemben komolyabb voltam az éppen aktuális korosztályommál. A "komoly" szó alatt, szó szerint komolyságot értek, egyszerűen sosem volt gyerekes felfogásom, sőt kifejezetten irritált, ha valaki gyerekesen viselkedett a környezetemben már egészen kiskoromtól kezdve. Ez természetesen elég sok gondot okozott az életem során. Amolyan karótnyelt, tudálékos gyereknek tűnhettem, ezt persze a tásaim nem kimondottan tolerálták, rendszeresen voltam "bullying" áldozata, habár akkor még nem ismertük ezt a szót (én csak bas*tatásnak hívtam). Mivel látták rajtam , hogy ha idegesítenek, akkor agresszíven reagálok (bár igazából nekik mindegy volt hogy hogyan, csak valahogy reagáljak) ezért elég hamar én lettem akinél mindenki bepróbálkozott a fas*ágaival. Ezeket többnyire azért igyekeztem kezelni valahogy, adott esetben ignorálni, több-kevesebb (inkább kevesebb) sikerrel. Később, a középsuli alatt is megtaláltuk egymást az ellentéteimmel (a komolytalan, vicceskedő, helyi-vagyány-csávókkal), ott már azért megtanultam kiállni magamért, de azért elég sok sza*ságot kellett elviselnem a suli végéig. (Itt megjegyzendő, hogy a személyiségem fejlődéséhez és a túl komoly viselkedésemhez nagyban hozzájárult, hogy van egy alkoholista, agresszív, nárcisztikus, munkamániás apám, akinek az volt akkoriban a hobbija, hogy a saját gyerekeinek megkeserítse az életét. Persze ezzel az "elkövetők" nem voltak tisztában.). Középsuli után egyetemre mentem, azt már mondhatni zökkenőmentesen és sikeresen végig csináltam, már 5 éve dolgzok és a munkámban is minden rendben van, igazából kiemelkedő sikereket értem el, elég szépen épül a karrierem.


Ahogy teltek az évek szép lassan felismertem, hogy tulajdonképp, végsősoron én magam voltam a probléma, hiszen: viselkedésemet tekintve nem illettem a többiek közé, öltözködésem mindig stílustalanabb/szegényesebb volt, másokhoz képest sokkal alacsonyabb szocializáltsági szinten álltam és szerettem "okoskodni". Abban a korban nem tolerálja a környezet, ha valaki bármiben is eltér az átlagtól, mindentől függetlenül, sajnos ez ennyire egyszerű. Középsuli utolsó éve ellőtt lehetőségem volt kiutazni pár hétre néhány társammal küldföldre, az egymásra utaltság meghozta a gyümölcsét: életre szóló barátságokat kötöttem, kibékültem a legnagyobb ellenségemmel is. Ekkor ismertem fel, hogy úgy lehet feloldani a problémát, ha szembe nézek vele és közeledem azok felé, akiket addig gyűlöltem és minden erőmmel igyekezek legalább egy semleges viszonyt kialakítani velük. Az a pár hét egy nagyon komoly forduló pont volt az életemben, talán az eddigi legnagyobb, sok-sok évre nyúló, hosszútávú következményei lettek. Ma már persze ismerem a személyiségemet. Tudom, hogy introvertált vagyok és tisztában vagyok a szociális képességeimmel, illetve hogy bizonyos cselekedeteimet milyen, a szemilyiségemből fakadó tulajdonságok motiválják.


Most, hogy megvolt a felvezető sztori, rétérek a feltett kérdés témájára. Sajnos legnagyobb igyekezetem, személyiségem radikális fejlődésének ellenére, mind a mai napig nehezen viselem el a komolytalan, mindenből viccet csináló, értelmes/mély beszélgetésre képtelen embereket. Sajnos van egy ilyen személy a baráti társaságomban és tudja Ő is jól, hogy nem épp a szívemnek legkedvesebb ember. Ez a valaki minden lehetséges alkalmat megragad, hogy engem nevetség tárgyává tegyen a többiek előtt, legyen az személyes összejövetel, vagy facebook csoport. Számtalanszor igyekeztem tudtára adni, hogy nem szeretem az ilyesmit, értem a poént, de alacsonyabban van ingerküszöböm amikor már nem poénnak veszem az "elmés" megjegyzéseket. Sokszor volt, hogy beleálltam a dologba és próbáltam önírónikusan saját magamon viccelődni. Próbáltam teljesen ignorálni is. Bármit csinálok, nem tudok szabadulni az idióta lúzer szerepétől, akiből hülyét lehet csinálni és jót lehet rajta röhögni. Ami a legfájóbb az egészben, hogy sajnos elegendő egyetlen ilyen ember a társaságban ahhoz, hogy szép lassan mindenki beálljon a sorba, kihasználja a helyzetet és velem szórakozzon, olyanok is, akiktől ezt az ember a legkevésbé várná. Amit viszont nagyon nem értek: tőlem mindenki elvárná, hogy állandóan pozitív, laza, jókedű, vicceskedő legyek és soha ne vegyek magamra semmilyen bas*ogatást, de az senkinek nem fut végig az agyán egy pillanatig sem, hogy én ilyen vagyok amilyen, valamennyire tudok változni, de nem 180°-okoat és talán, néha, kicsit tiszteletben lehetne tartani az én érzéseimet is, esetleg egyenlő félhez méltóan, tisztességesen viselkedni velem. Sosem tudtam rájönni, hogy ezt miért nem lehet megtenni?


Visszakanyarodva a "mókamesterre" és végül eljutva a feltett kérdésre: mit lehet tenni egy ilyen emberrel? Hogyan álljak egy ilyen személyhez, mi lehet az ideális kommunikációs forma?


A segítőszándékú válaszokat előre is megköszönöm! 27F



2021. febr. 1. 23:24
 1/10 TR75 ***** válasza:
100%

Nincsen ideális kommunikációs forma. Meg kell próbálnod megtalálni, hogy az ő esetében mi működik.

Mindenesetre biztosan van valami, ami miatt az illető rád tapadt, érdemes lenne kideríteni, hogy mi.

És (persze ez is csak az én véleményem) hasznos lehetne pszichológus vagy coach felkeresése, hogy megértsd, mi zajlik ilyenkor benned. Mert az tuti, hogy valami akadás van nálad is. Nem véletlenül jelent ez a dolog problémát. Nekem pedig úgy tűnik, hogy elég karót nyelt lehetsz (hogy ez most a családi háttered miatt vagy/és a szocializációd miatt vagy/és mondjuk pszichés dolog miatt van, azt mi nem tudhatjuk).

Viszont te magad írtad, hogy amikor nyitottál mások felé, meglepő módon változott a viszonyod pár emberrel.

Ne értsd félre, az sem biztos, hogy találsz megfelelő módszert az illető kolléga esetében. Mert olyan is van, hogy az egyetlen megoldás a tipli. Ami sokszor elég látványos kudarcnak tűnik.

Szóval... szerintem első körben valami vezetett önismereti tréning vagy terápia vagy hasonló (tapasztalat, hogy ha csak elkezded magad elemezgetni, az könnyen vezet tévutakra), aztán meglátod.

2021. febr. 1. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Kedves 1. válaszoló, köszönöm a tanácsokat. Nem gondolom, hogy olyan súlyos lenne a helyzet, hogy pszichológusra szorulnék :) Tény, hogy valamennyire "karót nyelt" vagyok, de szerencsére nem vagyok hajlamos depresszióra és általában semleges a kedély állapotom. A munkahelyemen van néhány kolléga akikre mentorként tekintek, tűlük sokat tanulok a munkámmal kapcsolatban, de még annál is többet személyes témákban (ergó, van coach-om).


Akivel problémám van nem egy kollégám, hanem a baráti társaságom egy tagja, ezért ebben az esetben nem játszik a "tipli". Hogy miért "tapadt" rám az illető, azt nem tudom. Számtalan oka lehet, ezeket túl hosszú lenne itt kifejteni. Minden esetre (mivel a kérdést is kiírtam) én nyitott lennék a helyzet javítására, bármilyen kompromisszumra, de fogalmam sincs hogyan álljak úgy hozzá, ha szó szerint, teljesen full őszintén mondom, az illetővel nem tudok egyetlen egy értelmes mondatot sem váltani, akármiről próbálok beszélgetést kezdeményezni, kizárólag hülyeség/bohóckodás hagyja el a száját. Tehát egyszerűen képtelen vagyok kommunikálni vele. Másokkal nem, vagy legalább is nem ennyire durván csinálja.

2021. febr. 2. 00:37
 3/10 TR75 ***** válasza:

A pszichológus nem csak súlyos esetekben jön jól. Én például coachban nem bíznék meg feltétlenül.

Tényleg baráti társaság.

Akkor egyszerűen leülnék vele beszélgetni, szemtől szemben elmondanám, hogy mi az ábra. Te szeretnél vele valami normális kapcsolatot kialakítani, ami nem feltétlenül barátság, de semmiképpen nem ellenséges viszony, szóval ha már el kell viselnetek egymást, akkor inkább maradjatok távol egymástól. Téged zavar a humorheroldkodása, ha lehetne, veled kapcsolatban ezt inkább mellőzze (veled kapcsolatban = sem szemtől szemben, sem a hátad mögött). Sajnos az a helyzet, hogy azt nagyon nehéz megakadályozni, hogy a baráti körödben humorkodjon, főleg úgy, ha nem is érzi, hogy bármi rosszat tenne.

Szóval a határok világos meghúzása a lényeg.

Másrészt: ha a többiek nem állnak ki melletted, érdemes velük tartani?


Az alapján, amiket írtál, én még azt is el tudom képzelni, hogy túlreagálsz dolgokat, vagy mások ezt így érzik (tipikus trigger a zaklatóknak meg a "kéretlen segítőknek").

2021. febr. 2. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Hát igen, ami a baráti társaságomat illeti, magam is néha elgondolkodok azon, hogy egyáltalán beillek-e közéjük. Azonban ilyenkor mindig eszembe jut, hogy vannak közöttük olyanok, akiket nagyon régóta ismerek és akiket nagyon szeretek (barátként természetesen). Plusz vannak körülöttem olyan emberek (elsősorban kollégák) akiknek nincs saját baráti köre és hát maradjunk annyiban, hogy nem lennék szívesen a helyükben, nem igazán jó nekik. Ahhoz nagyon nagyon súlyos érvek kellenek, hogy az ember "kukázza" a teljes baráti körét, attól még messze vagyunk az én esetemben...


Ami a határok meghúzását illeti, ez egy nagyon hasznos gondolat, köszönöm. Magam is gondoltam már rá, hogy ennek a helyzetnek a megoldása egy szemtől-szemben történő beszélgetés lesz. Valószínűleg valamikor majd rá is szánom magam, ha úgy ítélem, hogy ehhez előálltak a feltételek.

2021. febr. 2. 01:06
 5/10 TR75 ***** válasza:

Az is egy lehetőség, hogy ugyan magát a társaságot kukázod, de bizonyos emberekkel marad a barátság. Azért ha intro vagy, akkor nem hiszem, hogy egy-egy összbaráti buli vagy társasági összejövetel olyan nagy élmény lenne neked. Na meg igazi jóbarátod sem sok lehet, a többiekkel meg mondjuk inkább haveri viszonyban vagy.

Gondolom én.

2021. febr. 2. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 TR75 ***** válasza:
100%

"Hogy miért "tapadt" rám az illető, azt nem tudom. Számtalan oka lehet, ezeket túl hosszú lenne itt kifejteni"

Amúgy szerintem ez itt valamiképpen két kulcsmondat.

2021. febr. 2. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
#5 Van átfedés a valóság és az általad leírt jellemzés között (nem is kevés), de ennél jóval bonyolultabb a helyzet. Viszont, ha mindent megosztanék magamról, akkor egyértelműen be lehetne engem azonosítani. Meglepő módon amúgy nincs bajom a közös összejövetelekkel, rég megtanultam hogyan érezzem jól magamat az ilyen bulikon.:)
2021. febr. 2. 01:21
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Egy intelligens ember el tudja fogadni, hogy a másik ember olyan, amilyen. És nem szégyeníti meg mások előtt, még viccből sem (mert felfogja, hogy az a másiknak rosszul esik vagy kényelmetlen). Sajnos vannak olyan emberek, akik egyfajta utálatot éreznek mindenki iránt, akinek a személyisége nem olyan, mint az övék. De ezt az utálatukat nem explicit módon fejezik ki, hanem valamilyen poénba csomagolják (hiszen a "poénos" attitűd is a személyiségük része). Ismertebb emberek közül Sebestyén Balázs csinálja ezt (bár egyre ritkábban). Ez érzelmi fejletlenségre, egocentrizmusra utal. Az egocentrizmus gyerekkorban oké, felnőttkorban nem annyira.


Az "igyekeztem tudtára adni" mit jelent? Egyértelműen, világosan, nagyon egyszerű szavakkal, egyenes módon kell megmondani ilyenkor a frankót, lehetőleg négyszemközt (meg kell rá találni a megfelelő alkalmat, nem csak úgy odaböfögni). Aztán majd ő eldönti, hogy változtat-e a viselkedésén vagy nem. Ha nem tud vagy nem akar változtatni, akkor még mindig el lehet kerülni jó messzire.


"Tőlem mindenki elvárná, hogy..." Tényleg elvárják? Ettől teszik függővé a kapcsolatotokat? Vagy csak kifejezik a véleményüket, de azzal együtt is keresik a társaságodat? Mert nem mindegy.


"Valószínűleg valamikor majd rá is szánom magam, ha úgy ítélem, hogy ehhez előálltak a feltételek." Igaz, meg kell találni (vagy teremteni) a megfelelő alkalmat, de eléggé halogatás feelingje van ennek a mondatodnak...

2021. febr. 2. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó, többször átolvastam, picit nyers, de értékes gondolatok és közel 100%-ig igaz és korrekt. Emésztgetem még, de úgy érzem sokat segítettél.
2021. febr. 2. 21:32
 10/10 TR75 ***** válasza:

#8

"De ezt az utálatukat nem explicit módon fejezik ki, hanem valamilyen poénba csomagolják (hiszen a "poénos" attitűd is a személyiségük része)"

Mondjuk ez lehet egy tudatosan sunyi módszer, ami után hozzá lehet még tenni, hogy "nem rajtad nevetek, hanem veled". Aki ért az ilyesmihez, az nagyon jól alkalmazza a humoros megjegyzéseket sértésként (ő maga nem humornak szánja, de ha rákérdeznek, akkor természetesen csak viccelt, és nem értik a humorát).

2021. febr. 2. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!