Fotó tanfolyam+gyakorlat vagy egyből saját gép?
Szeretnék belevágni a fotózás művészetébe, de nem tudom eldönteni, hogy mi éri meg jobban. Venni egy tükörreflexes gépet és könyvből elkezdeni tanulni, ill. keresni fotószakkört. Vagy egy fotóstanfolyamon részt venni, ahol megtanulom az alapokat profiktól, és elég komoly gyakorlati és photoshop képzésben veszek részt/ egy ilyen tanfolyam alsó határon 100ezer FT, egy kezdő gépet objektívvel 150-200ezer Ft körül néztem/
Ha részt veszek a tanfolyamon akk. saját gépet csak egy év múlva tudok venni, mert a kettőre együtt nincs keretem.
Szerintem vedd meg a gépet, próbálgasd, nézz utána több helyen, esetleg vegyél ötleteket könyvekből.
Hidd el nagyobb örömed származik abból, ha csinálhatod is, egyébként a szakkörre, tanfolyamra járóknak általában már van saját gépük...tehát sztem jobban jársz, ha a kezedben van a gép: hajrá!;)
1.eset:
-Befizetsz egy tanfolyamra 100.000 Ft-ot(vagy lehet,hogy többet)
-Aztán rájössz,hogy ez a tanfolyam neked nem jelentett túl sokat,megveszed később a saját gépet,és elkezdessz magadtól próbálkozni.
-Elkezdessz profi fotókat csinálni magadtól,és rájössz,hogy butaság volt a tanfolyamra befizetni
-Rájössz,hogy interneten is vannak olyan oldalak,blogok,ahol ingyenesen leírják azt,hogy hogyan kell a fényképezőgépet beállítani,és elszomorodsz,mert elvertél 200.000-250.000 Ft-ot (vagy többet) csak egy tanfolyamra meg egy gépre.
*
2.eset:
-Felmész a google.hu-ra,és rákeresel arra,hogy "a fotózás művészete" vagy arra,hogy "fotós blogok" (és ezért még csak az internet díját kell kifizetni,ami gondolom nem kerül 100.000 Ft-ba (így megspórolsz rengeteg pénzt).Ez pedig helyettesíti a tanfolyamot
-Kimész a szabadba,azt fotózol,amit akarsz,vagy azt,akit akarsz.Azt csinálsz,úgy állítod be a gépet,ahogy akarod,nem határozza meg senki sem,hogy akkor most ezt vagy azt kell csinálnod,vagy tanulnod.
-A saját hibáidból tanulsz,nem máséból,és emiatt tapasztalatot is szerzel.
Az első esetben még meg is kell élned valamiből..hiába vagy dúsgazdag magyar állampolgár,a 100 ezer forint neked is sokat jelent,sok mindentől elbuksz,ha annyit csak egy tanfolyamra költessz el!
A másoddik esetben ha nem tetszik valami,akkor nem fogja más tudni,nem fogják az orrodra kenni,hogy ami neked tetszik fotó,az másoknak(a profiknak) nem tetszik.
És hát ugye míg az első esetben 250.000 Ft-ot vagy többet költessz el,addig a második esetben 100.000 Ft-ot,és ez 150.000 Ft különbség..nem semmi,ugye?
Vagy neked ez nem jelent semmit?
Köszönöm mindenki válaszát!
Én is így gondoltam, hogy a saját hibáimból való tanulás és a szabadság a legfontosabb. Interneten már régebb óta olvasgatok témába vágó blogokat, csak féltem, hogy különböző szakmai dolgokat nem fogok tudni, de végül is minek tudni a szakmai részét, ha még csak bele sem vágtam?!:)
Ha tényleg profi akarsz lenni, akkor a menet a következő:
Neten/könyvtárban olvasgatsz egy kicsit a fotózás alapjairól, főleg a fényképezőgép működéséről. Ha véletlenül a John Freeman féle Fotózás kézikönyét meg tudod szerezni, az nagyon megéri (hosszú távra). Miután pontosan tudod, hogy mi az a rekesz, zár, záridő, blende, ISO, fókusztáv, stb, akkor veszel egy tükrös gépet a céljaidnak megfelelő objektívekkel.
Ezután fotózol egy csomót, közben fórumokra jársz (pl. az indexen van sok olyan téma, ahol direkt kezdőknek segítenek tanácsokkal, feltöltött képek véleményezésével, építő kritikákkal). Ha tehetséges vagy, akkor is nehéz lesz az eleje, nem kell megijedni attól, ha leminősítik az alkotásaidat. Tanulni kell belőle.
Mindenképp olyan gépet vegyél, amire gyártanak 3rd party objektíveket (ilyen gépek pl. a Canon, Nikon, Pentax és 3rd party obik pl. Sigma és a Tamron). Egyébként ha tudsz angolul, rengeteg teszt van mindenféle objektívről és gépről a neten. Én mindig Canonos voltam, de sajnos azt kell mondjam, nem tetszik az a csapásirány, amin jelenleg a Canon van, így a drágább objektívek ellenére inkább most a Nikont javaslom. Talán nyár végére rájönnek a Canonnál is, hogy érdemes lenne teljes értékű gépeket csinálni, nem félkarú óriásokat, mint az 5D mkII. De jól gondold meg a dolgot, mert amilyen márkát most választasz, az az életedet végigkíséri. (Nagy pénzveszteség a márkaváltás az objektívpark miatt)
Fontold meg, hogy használt cuccot veszel. Nekem a teljes felszerelésem használt, pedig ezzel dolgozok. Így jóval olcsóbb, de kell valaki, aki ért hozzá és figyel, hogy ne ejtsenek át. Ha van ilyen ismerős (nekem kezdetben a nevelőapám volt, de már én is felnőttem ehhez) akkor az úgy nagyon jutányos tud lenni, de ha nincs, inkább vegyél új cuccot, ne kísérletezz.
Tanfolyamra akkor érdemes menni, ha szeretnél a stúdiótechnikákkal megismerkedni. De ezt is akkor, ha már belerázódtál az alapokba.
Köszönöm a válaszodat, nagyon sok nyitott kérdésemet megválaszoltad.
Igazából hobbi/amatőr fotós szeretnék leni, főként saját magam szórakoztatására. Az meg, hogy tehetséges vagyok-e majd kiderül...
külön köszönöm a könyvajánlást, meg az indexes ötletet. Sok jó oldalra akadtam már rá, de indexen nem is néztem még sose, hogy van e témával kapcsolatos aloldaluk.
Na a használt gép az más kérdés, gondolkodtam rajta, de fotós ismerősöm nincs a közelben így csak neten tudok segítséget kérni tőle, azért az meg más mint ha ott lenne velem...
Az objektív szettel kapcsolatos márkához kötöttségről nem is tudtam, köszönöm, hogy külön felhívtad rá a figyelmemet, ebből is látszik, hogy sokat kell még olvasgatnom vásárlás előtt:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!