Miért szűnt meg a Videoton TV-készülékek gyártása?
Gyermekkoromban nekünk is egy nagyképernyős, fekete-fehér, fadobozos Videoton TV-nk volt, amely két évtizedig bírta a használatot. Ma is szívesen vennék Videoton márkájú TV-készüléket, nosztalgiából és a hazai ipar iránti tiszteletből, de sajnos már évek óta leállt ezek gyártása.
Mi történt a Videotonnal, hogy már alig van valami gyártmánya, és azok is csak alkatrészek más gyártóknak? Pedig annyi ötlet származott tőlük (pl. video-walkman, 3D-s TV), amikből persze nem lett semmi (miért?), de miért nem tudott úgy fennmaradni, akár külföldi kézben, mint az Orion? Miért nem éri meg neki továbbra is szórakoztató elektronikai termékeket gyártani? Túl kicsi és hálátlan belső piac vagyunk? Nem tudott volna betörni a külföldi piacokra? Pedig a 2000-es évek elején gyártott hagyományos képcsöves és LCD készülékeit elkapkodták a boltokból, mikor úgy tűnt egy kis időre, hogy új termékeivel a márka fel fog támadni. Vajon tényleg feltámadhat még vezetőváltással, szemléletváltással vagy valahogy? Jó lenne...
A keszulekeket nem fejlesztettek a megfelelo tempoban, sem szolgaltatasban, sem kepminosegben nem tudtak megkozeliteni a nyugati es japan gyartmanyokat. Raadasul szovjet technikaval dolgoztak, amit az elvtarsak a SZU szetesesekor sorsara is hagytak ahogy kell.
Egyebkent meg a nosztalgia szep dolog, de az igazsag az, hogy az Orion is alja minoseg lett, kinaban gyartatnak mindenfele ocska, egyszerhasznalatos, alsokategorias keszuleket. Erre aztan nincs miert buszkenek lenni...
#1.: a Videoton nem a Thomsonnal közösködött a szovjetek után? És saját fejlesztésre nem volt/nincs lehetőség?
A kínaiak meg mindent gagyin csinálnak, még a márkás dolgokat is; ez utóbbiaknál is színvonalesés következett be, mióta Kínában gyártat már boldog-boldogtalan.
Bár meg kell jegyeznem, ami Orion cuccom van (DVD-lejátszók, ventillátor, vasaló meg egy régebbi, CRT TV), azok elég jól állják a sarat, illetve a használatot.
Ugyanaz lett a veszte, mint az összes többi egykor sikeres kelet európai márkának (Orion, Ikarus, Trabant, Wartburg...)
Az akkori politikai elit illetve a gyárak vezetősége visszafogta a fejlesztéseket, így hosszú éveken át elavult termékeket gyártottak (konkurencia hiányában). Aztán mikor megnyílt a piac, a kívülről beáramló konkurenciával már nem tudtak versenyezni sem árban sem minőségben, így rövid úton elvéreztek. Persze időnként egyiket-másikat felélesztik, mert a név még mindig jól cseng, de sajnos a minőség már rég nem ugyanaz mögötte.
A Videotonnál a rendszerváltás után valóban próbálkoztak Thompson licenszek megvásárlásával, viszont a recept nem működött. Elsősorban azért, mert a licensz árát be kellett építeni a tévék árába, így annyira drágák voltak, hogy nem érte meg megvásárolni őket, másrészt minőségben sem közelítették meg a korábbi modelleket (több volt a meghibásodás).
Az a Videoton, amely a 90-es évek közepéig működött, mára sajnos halott. A név maga lehet, hogy újra fel fog tűnni, de annak már nem sok köze lesz a régi nagy Videoton korszakhoz.
Gondolom mert nem tudták volna felvenni a versenyt a nagyobb, világhírű márkákkal.
Szép, szép, hogy ennyire tiszteled a magyar ipart, de sosem volt egy kiemelkedően jó márka sem a Videoton, sem az Orion.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!