Megnövelem a televízióm élettartamát ha áramtalanítom amikor pár napot nem használom vagy maradjon standby állapotban?
Akinek működik a paraszti s tiszta esze, az tudja, hogy tovább használható áramtalanítva.
Nyáron pláne érdemes kihúzni, mert a meleg battatja a kondikat s hiába 105 fokosak, ha alulméretezettek a hűtőfelületek s a hőelvezetési részek, forrasztásokról nem is beszélve.
Na, meg mint tudjuk ezekben szigetelés van s ha folyton csak meleg éri, kitágulva marad s egy vagy több-hosszabb áramtalanítás után össze is foshatja magát akár s bumm...
A gazdaság is úgy működik, ha ezek nem működnek sokáig s nem véletlen a full off gomb elhagyása sem...
Nem olyan egyszerű sok dolog, hogy egyértelműen el lehessen dönteni és aki "azt meri írni" hogy ne áramtalanítsa, azt 0 %-ra, míg aki áramtalanítás-párti, azt 100%-ra értékelik. :-)
Számítógépeknél is azt ajánlják - talán nem véletlenül - hogy maximum naponta egyszer kapcsolják be, valamint statisztikákat közölnek arról, hogy hány bekapcsolás után károsodnak az alkatrészek, mert ilyenkor hirtelen áramot kapnak.
Szerintem egyértelmű, hogy a hosszú ideig készenlétben hagyott, de "kikapcsolt" készüléket fölöslegesen veszélyeztetjük azzal, hogy ezalatt az idő alatt lehetőséget adunk a túlfeszültség okozta károsodásnak. Ezt többen le is írták itt.
Az is egyértelmű, hogy ha megalapozott oka van annak hogy a készüléket ne áramtalanítsuk hanem készenlétben hagyjuk, akkor ezt kell tenni. A túlfeszültség kockázata az ára ennek a készenlétnek. De mivel a túlfesz sem vág haza naponta dolgokat, elfogadható kockázatnak tekinthető cserébe a készenléti üzem előnyeiért.
Ilyen eset lehet a felvevős set top box, amin időzített felvétel van beállítva, egy számítógép amit időpontban vagy wek up jellel ébreszt valami és feladatokat lát el, stb.
De ha tudjuk hogy napokig nem fogjuk használni a készüléket, semmilyen ésszerű oka nincs feszültség alatt hagyni (pl. TV-t ha nincs otthon senki hosszabb ideig).
"statisztikákat közölnek arról, hogy hány bekapcsolás után károsodnak az alkatrészek"
Arról közölnek-e statisztikát, hogy hány fölöslegesen bekapcsolva hagyott óra után károsodnak? :)
"mert ilyenkor hirtelen áramot kapnak."
Ha hiszed, ha nem, a készenlétben alvó készülék bekapcsolásakor (a készenléti tápegységtől és az arról működő néhány áramkörön kívül) pont ugyanez van: "hirtelen" áramot kapnak az áramkörök! :)
Egy TV készüléknél a készenléti módnak igazából csak az az oka hogy a távirányítóval be lehessen kapcsolni a fotelből.
"Ismertem olyat akinek elromlott a tévé és attól romlott el, hogy mindig áramtalanította, amikor nem használta.
Elektronikához értő elmondta neki, hogy milyen alkatrész fog kimenni, ha mindig teljesen áramtalanítja, tényleg ez be is következett."
Igen, képcsöves TV-knél voltak ilyen megjósolható típushibák, ami már nem aktuális.
# 15 Akkor dugjam be a házimozimat akkor is ha nem használom mindig?
Nem szeretném tönkre mennyjenek, de egyszerre 4 db házimozit nem használok, de tartaléknak jó.
Nem tudom, ezt miből vontad le, különben is TV-ről volt szó a főkérdésben. Szóval nem állítottam olyat sem, hogy több napos eltávozásnál ne lenne célszerű áramtalanítani. Naponta kapcsolgatni, dugdosni felesleges.
A mai TV-k tápköre készenlétben gyakorlatilag nincs kitéve áramterhelésnek, vagyis ez már az a szint, amikor az alkatrésznek mindegy, hogy van áram benne vagy nincs. Így sem melegszik, meg úgy sem, nem is használódik gyakorlatilag.
Az elkóknak sem árt pusztán a feszültség, miután az impulzusterhelés nyírja ki, ami áramfelvétel nélkül nincs.
Tehát ilyen szempontból lényegtelen, hogy áram alatt marad vagy sem. Szempont lehet a villámkár kivédése, esetleg néha áramszolgáltatói, szerelési hiba is okozhat túlfeszültséget, amitől elpukkan egy tápegység.
Volt már olyan is, hogy selejtes Samsung széria, bemeneti zavarszűrő kondenzátor, ami az AC 230 V-ra kapcsolódik direktben, egy idő után lefüstölt, biztosítékot lenyomta.
Tulajdonos számára nem túl megnyugtató, hogy füstöl a TV és bűzlik, de erre is érvényes, hogy nagyobb a füstje, mint a lángja. Konkrétan lángbiztos alkatrészeket szabad csak használni már manapság. Belülről megvizsgálva számomra nem tűnt tűzveszélyesnek a megégett alkatrész, illetve környezete.
Másik dolog, hogy ez sem a tulajdonos hibája vagy szokásai miatt történt, hanem attól függetlenül, az adott széria bizonyos százalékánál kijött ez a probléma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!