Szóval, akkor hogyan is van ez?
Ha adott egy 100W-os erősítő, akkor arra maximum "mennyi" wattot lehetne rákötni?
Pl: adott egy JBL mélynyomó, ami 250W RMS-t tud (papíron). E mellé még lehetne kötni akár 2-3 vagy akár 4 hasonló erősségű mélynyomót is (100-300W-ra gondolok), illetve pár wattos hangszórókat is? Azt is kihajtaná?
Ne haragudjatok, ha hülyén fogalmaztam. Nem igazán vagyok tisztában ezekkel. Nagyon szájbarágósan kellene megértetni velem, ha kérhetem. :D
Igen, az erősítő többszörösét is rákötheted, de az összellenállásuk (Ohmjuk) nem lehet kisebb, mint az erősítőre megadott.
Vegyes (soros/párhuzamos) kapcsolás célszerű, de csak azonos tulajdonságúakkal.
Lehet azért másféléket is használni, de figyelmbe kell venni melyik-milyen.
Tehát ha van egy 4 ohmos erősítőm, arra 4; 5; 6; (etc) ohmos hangszórók nyugodtan mehetnek?!
Más: Azt elhiszem, hogy meghajtja valamennyire mondjuk a 100W-os erősítő akár a 2000W-ot is, de van ennek így értelme? Megtudja hajtani kellően egy ilyen erősítő az ekkora teljesítményt? Bár azt olvastam, hogy nem egészséges maxon használni a hangszórókat és mélysugárzókat (amit gondolom ekkora erősítővel, ennyi hangszórónál, ekkora teljesítménynél nem is lehetne), de az erősítővel mi a helyzet? Adja magának a kakaót, ha úgy gondolja? Illetve, ez nem veszélyes az élettartamát nézve?
A hangszóróra írt teljesítmény egy lehetséges maximum, ha megvan a 4 Ohm, az semmivel se terhel többet, mint egy 20-50, 100, vagy 1000W-os összeállítás.
Minél több a hagnszóró
teljesítmény, annál szebben, jobban szól!
Az erősítőre írt RMS teljesítmény azt jelenti, hogy mire képes teljes kivezérlés mellett (max hangerőn) az előírt impedanciával terhelve.
A hangszóróra írt teljesítmény azt jelenti, hogy mekkora teljesítmény elviselésére képes.
Ebből következik, hogy ha az erősítő kisebb teljesítményű mint a hangszóró, abból semmi probléma nincs, mivel a hangszóró a névleges maximumnál kisebb teljesítménnyel is működik.
Ebből következik az is, hogy ha az erősítő nagyobb teljesítményű mint a hangszóró, akkor az erősítő maximális hangerőn tönkreteszi a hangszórót, mert nagyobb teljesítmény jut rá, mint amit el tud viselni.
Tehát a hangszóró legyen nagyobb teljesítményű. Persze ne tízszer vagy százszor nagyobb, mert akkor már egyéb (eddig elhanyagolt)tényezők is jelentősebb szerepet kapnak.
Mindez addig igaz, amíg a hangszóró impedanciája (ohm) vagy azok eredője ha több van azonos az erősítő kimenő impedanciájával.
Eltérés esetén a helyzet a következő lesz:
Ha az erősítő imp. nagyobb mint a hangszóróé, akkor az a hangszóró túlterheli az erősítőt. Lényegében attól függetlenül, hogy a hangszóró hány W-os. Ennek következménye nagy vagy teljes hangerőn fog jelentkezni.
Ha az erősítő imp. kisebb mint a hangszóróé, akkor a hangszóróra kisebb teljesítmény fog jutni.
Pl. 4 Ohm-os erősítővel egy 8 Ohm-os hangszóró még teljes hangerőn is csak kb fele teljesítményt fog kapni.
Szia! egy csatornára én nem kötnék 2 nél több hangszórót.
csatornánként max 3 at bírna ell. Azon kívűl nagyábból kihajtaná.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!