A hanglemez tényleg tartósabb, mint a CD? És a hangminősége van olyan jó? Másolni viszont nem lehet házilag, vagy igen?
Szia!
NEM jobb a minősége mint a digitális adatoknak...
NEM tartósabb mint a CD lemez...
LEHET (nem másolni) digitalizálni ha a lemezlejátszón van hangkimenet vagy/és digitalizáló egység beépítve...Némelyik manapság kapható lemezlejátszó képes erre.
Tartósabb. 30-40 éves lemezek remekül szuperálhatnak gondos gazda kezében, de optimálisan tárolva 100 évet is elbír.
A hangminőség nem választható el a lemez gyártójától, az alkalmazott hangszedő/előfok minőségétől. A hangminőség a hallgathatatlan trágyától a szenzációsig terjed.
Magnóval fel lehet venni, nem igaz?
Sokkal tartósabb. Nem véletlenül az űrbe is ilyen lemezt jutattak ki, nem dvd-t. A cd dvd festéke fényre bomlik. A véset megmarad.
Minőség...hm vitatható, kinek mi. De én még Sosem hallottam olyan szépen szólni cd-ről Presser rozsdás szög c számát, mint LP ről, meg orsós magnóról. Pedig az én fülem kényes a hangminősgre.
"A hanglemez tényleg tartósabb, mint a CD?"
A nyomott CD-n levő "pitek" kb 0,5 um (mikrométer) vastagok és 0,8-3,5 um szélesek, kb. 133,6 nm (nanométer) mélyek, 1,6 um távolságra vannak egymástól; maga a lemez műanyag része 1,2 mm vastag, amin van egy 70-80 nm vastag tükröző alumínium-réteg, és egy 10 um-es lakkréteg.
A mikrobarázdás sztereó hanglemeznél a modulálatlan barázdaszélesség 40 um, amelyek 60-70 um-re fekszenek egymástól, és +/- 12 um kitérést tesznek teljes kivezérléskor. A hanglemez anyaga 1.5-2 mm vastag.
Forrás: Fábián Tibor - Információtechnika II. (Nemzeti Tankönyvkiadó, 1994)
Szóval a hanglemeznél az adatok kissé "robusztosabban" tárolódnak. Viszont a hanglemez barázdái védtelenek a portól - a nyomott CD-nél legalább egyik oldalról egy lakkréteg, másik oldalról egy polikarbonát réteg védi. Ráadásul a CD-n a digitális adatok hibajavító kóddal vannak ellátva.
"Nem véletlenül az űrbe is ilyen lemezt jutattak ki, nem dvd-t."
A Voyagereken levő felvételeket 1977-ben indították útnak - akkor még nem volt DVD.
Bár találtam egy érdekes projektet:
itt a hanglemezről először analóg fotót készítenek, azt beszkennelik, és a digitalizált anyagot alakítják át hanggá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!