Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Hangszóró és az Ohm szám -...

Hangszóró és az Ohm szám - párhuzamos vagy sorba kötve?

Figyelt kérdés

Az a gondom, hogy van 2 db hangszóró, erre megy rá erősítőből az akármi, azt hiszem 4 ohmosak, és szeretném megkérdezni, hogyan kössem őket?

Az az igazság, én kötöttem már párhuzamosan is és sorba is, de abszolút semmi különbség nem volt fülre, ha egy szólt és ha kettő szólt egyik esetben sem.

Mit ajánlotok vagy elektronikailag ez hogy jobb? Valaki azt mondta, nagyonn ohm szám ajánlottabb, de mikor nagyobb az Ohm?

És ha nincs is különbség (legalábbis fülre a hangerőben), akkor érdemes egyáltalán kettőt rá kötni? Hacsak nem az ellenállás növelése miatt, mert volt már, hogy elszállt a hangszóró, és olyan véleményt is hallottam, hogy a hangszóró védelme érdekében jobb a nagyobb ohm szám.


Aki benne van ebben, megköszönöm a tanácsát!


2009. dec. 21. 15:51
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A hang minőségét nem befolyásolja hogy sorba vagy párhuzamosan kötöd a hangszórókat.

Sorba csak azonos teljesítmény terhelhetőségű hangszórókat szabad! Vagyis azonos watt számúakat, az ellenállás (Ohm) lehet különböző). Az ellenállás összeadódik.

Párhuzamosan köthetsz más teljesítményű hangszórót. Itt az ellenállás csökken. Vagyis 2db 4 Ohmosból lesz 2 Ohmos.

Úgy kösd össze a hangszórókat, hogy annyi legyen az ellenállásuk amennyi az erősítőre van írva. Ha kisebb lesz a hangszórók ellenállása akkor tönkre is teheted az erősítőt.

2009. dec. 21. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Értem köszi, igen, azonos teljesítményűről van szó.

De akkor lehetséges amit mondtam, hogy semmilyen különbséget nem fedeztem fel hangerőben akár egyet akár kettőt és akár párhuzamosan akár sorba kötöttem?

A hangszórónak tök mindegy, hogy úgymond milyen erősítőtől kapja? Nyilván ésszerű határokon belül.

2 db 4 ohmos-ról van szó. Akkor lesz 16 ohmos ha sorba kötöm, és valaki azt mondta, ezzel garantáltabb, hogy nem durran el. Na de hangerőt érinti ez vagy jól hallottam (azaz a semmit)?

2009. dec. 21. 16:10
 3/7 A kérdező kommentje:

Értem h nem befolyásolja ahogy írtad, de az sem, hogy 1 vag y2 db lesz, azaz a hangerőt sem befolyásolja?

Na meg emlékszem régebben kaptam olyan infót, hogy szebb lesz a hang minél nagyobb az ellenállás. Ez igaz?

2009. dec. 21. 16:12
 4/7 anonim ***** válasza:
93%
Az erősítőket illeszteni kell. Ez annyit jelent hogy annyi kell(ene) legyen a külső ohmos terhelés, mint amennyi az erősítő kimeneti ellenállása. Ezt az erősítő dokumentációjában meg kellene találd. Ha a névlegesnél kisebb ohm értékű hangszóró(kkal) terheled, károsodhat a hangszóró(k)is és a végfokozat is. Ha a terhelés ohm értéke nagyobb a névlegesnél, a végfokozat kimeneti feszültsége lesz nagyobb a névlegesnél. Ezt általában elviselik az eszközök, de nem feltétlenül. Különösen igaz hogy vigyázni kell, ha valaki szereti hangosan hallgatni, azaz meghajtani a maximális teljesítmény környékén az erősítőt. Ha nem tudod az erősítő kimeneti impedanciáját, inkább sorba kösd a hangszórókat, azt kevésbé sínylik meg ezek a szerkezetek. Főleg ha nincs is különbség "fülre" a kétféle bekötésük között
2009. dec. 22. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
94%

"Na meg emlékszem régebben kaptam olyan infót, hogy szebb lesz a hang minél nagyobb az ellenállás. Ez igaz?"


Egy hang akkor szép, ha torzításmentes, és egyenletes a frekvenciamenete az erősítőnek és hangszórónak is (persze feltételezem hogy a bemenő jel is torzításmentes ....). A legkisebb torzítást a jó illesztettséggel és a viszonylag kisebb terheléssel lehet elérni. Egy jó erősítő a megadott kimenőteljesítményig nem fog túlságosan torzítani, de kétségkívül a kivett teljesítmény arányában általában torzítás is nagyobb, és a frekvenciamenet is pontatlanabb. És legtöbbször van egy határ, ahonnan a további teljesítménynövelés már rohamosan rontja az átviteli paramétereket. Ohm értéktől általában nem függ az átvitel minősége. De az idézett mondatod alapvetően nem igaz

2009. dec. 22. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

jézus, köszi, de egyre több info és egyre inkább nem értek semmit, de hát szőkenő vagyok, bocsi.


Az tehát igaz, ha egy bika erősítőre rá kötök egy kis teljesítményű és kis ohm számú hangszórót, akkor úgy szétdurran mint a huzat?

Csak mert egyszer már megtörtént, bár nem is volt kicsi, azóta se jövök rá miért, csak szólt egyet, füstölt és ennyi.

Na azóta félek :)

2009. dec. 24. 13:25
 7/7 anonim ***** válasza:
95%
A hangszóró teljesítménye nem feltétlenül méretfüggő. Lényegében lehet egészen pici méretű doboz is jól terhelhető, és lehet egészen nagy méretű is "kis teljesítményű". Lényeges paraméter viszont a felhasznált huzal átmérője és ellenállása, valamint a tömege. A hangszóró tekercsében a hangnak megfelelő ütemben áram folyik. ez az áram egy mágneses mezőt hoz létre, ami az áram, azaz lényegében a hangnak megfelelő ütemben változik. Ez aztán kölcsönhat a hangszóró mágnesével, és elmozdítja a tekercset. Ez az elmozdulás ugye függ az áram erősségétől, a mágnes erősségétől, viszont fordítottan arányos a tekercs (és persze a hangszóró kónusz anyagának) tömegével. Könnyen belátható, hogy ha a tekercs keresztmetszete nagyobb, több áram folyhat (lényegében nagyobb lehet a teljesítmény), de nem szabad elfelejteni, hogy a huzal átmérőnövelése a tekercs össztömegét bizony emeli. a nagyobb tömegnek nagyobb a tehetetlensége, és ezért "nehezebben" mozdítja meg a tekercset. (és persze nagyon nem mindegy a hangszóró kónuszának tömege, azaz az anyaga sem!) Ha viszont a tekercs kicsi, és vékony huzalból van, ugyan könnyű, de nem bír el túl nagy áramot. Ilyenkor hajlamos szegény egy esetleges villanás (és pukkanó hang) mellett elhalálozni (gyakorlatilag elég a tekercshuzal). Valószínűleg anno ez történt azzal ami azóta se szól ....
2010. jan. 25. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!