Asus laptop borzalmas le lassulása?
A frissítések telepítésével csak jót tesz.
Mikor volt utoljára telepítve a gép? Mennyi memória van benne? (ha több mint 4 GB, akkor 64 bites oprendszert tegyél rá!)
Elsőként megnézném feladatkezelőben, mi viszi a CPU-t. Nekem a múltkorában a skype következetesen elfoglalt 99%-ot és minden fagyott, nem válaszolt. Az összes beszélgetés-előzmény törlése oldotta meg, és nem egyedi a hiba, úgyhogy lehet nálad is ennyi a gond, érdemes ránézni.
De lehet más program csinálja.
Egy víruskeresést is lefuttathatsz esetleg.
Ha ezek nem segítenek, akkor inkább keress valakit, aki ért a gépekhez (ne vedd sértésnek, de úgy látom te nem annyira) és mutasd meg neki.
Egy oprendszer lassulásának számtalan oka lehet.
Nézd meg a hőmérséklet értékeket, a túlmelegedés okozhat ilyet laptop-nál főleg valószinű.más fizikai hibák is előfordulhatnak ezt majd a végén...
Programokról általában.:
vannak hatékony és kevésbé hatékony programok.
jellemző, hogy ingyenesek még ha nagyon jók is, csak általános karbantartást végeznek.minél több a telepített program annál terheltebb az oprendszer, ami nem kell szedd le. egyes programok a megosztott összetevők miatt össze is akadhatnak. kodekek főleg, ezért inkább csak olyat használj ami kezeli az összes többit is mint pl.: K-Lite Codec Pack.
Programok telepítését eltávolítását érdemes nyomonkövetni, hogy eltávolításkor maradéktalanul törlődjön! Ilyen programok pl az UninstallTool, vagy a TotalUninstall! Azonkívül hogy fel tudják kutatni a telepítés fájljait, regiszter bejegyzéseit, telepítéskor nyomonkövetik azt amit létrehoz.
fájlrendszer:
-CCleaner
elismert takarító program, viszont a registry tisztítója gyenge. A Fájltisztítója az oprendszer elszemetelődésére koncentrálódik, de vannak programok amik nem a rendszermappákba (Temp,Tmp) szemetelnek, így ezek kimaradnak. A CCenhancer kibővíti az alkalmazások listáját, így alaposabban takarítja a fájlszemetet!
A fájlrendszer töredezik így lassabban olvassa a merevlemezt.Beépített Töredezettségmentesítő, nem minden fájlt tud mentesíteni, pl a MFt táblát sem és azokat a féjlokat amik bootoláskor betöltésre kerülnek, így az indulás is lassú lesz. Kell egy program ami a win. betöltése előtt töredezettségmentesíti a lemezt. Ilyen program a Diskeeper boot idő gyorsítása, ami induláskor betöltődik és "y" megnyomására (magyar bill-en "z")töredezettségmentesíti a lemezen azokat a fájlokat is amit futás időben nem lehet.
Legyen mindig elég szabad hely a lemezen, min 15% ,de 25% inkább!
Fájlrendszer része a merevlemez legkissebb része az foglaási egységek, szektorok. Ezek használat közben sérülhetnek és nem írható vagy hibás részeket eredményeznek a lemezen amit megpróbál többször is beolvasni és hibákat generál. Ellenörzésére (javítására) a Hard Disk Sentinel a megfelelő program. A hibás szektorokat parancssorból is lehet javítani a CHKDSK parancssal, a C: meghajtón a következőképp néz ki: chkdsk c: /f/r/x
Ezt is a gép újraindításakor végzi.
Rendszerleíró adatbázis:
A legfontosabb része az oprendszernek, minél több a hibás bejegyzés annál lassabban olvassa és ha töredezett akkor nehezen éri el a leírót. Vannak komoly, megbízható programok amelyek a takarításon, kívül tömörítik/Töredezettségmentesítik az adatbázist (szintén újraindításkor).
legjobb registry programok a Jv16PowerTools,Registry Reviver.
Vírusok: soha nem lehetsz 100% -ig biztos, hogy tiszta a géped!
Vírusírtónak naprakésznek kell legyen! Vannak jobbak és kevésbé jók, itt az oldalon vannak javaslatok hogy melyiket érdemes, de nézz teszteket.Én az Eset Smart Security 7 -est használm vírusmentesen, de vannak jók és ingyenesek is (kaspersky,panda,comodo....)
A Vírusok valamelyest különböznek a Malware-től így egy vírusírtó/tűzfal mellé megfér egy malware írtó is (Malwarebytes,IoBit MalwareFrighter,Spybot...)
Frissítések:
Nem árt a drivereket, beépülőket frissen tartani. Ezt ne bízd programra, csak hivatalos oldalról letöltve a legfrissebbet kézzel telepítve. JAVA,Flash Player és egyéb böngésző bővítmények rendszeresen frissülnek érdemes odafigyelni rájuk.
fotosabb műveletek előtt végezz biztonsági mentést! Érdemes a teljes lemezképet lementeni, ha nem indulna a rendszer boot -alól vissza lehessen tenni! ilyen program amit kiírhatsz pendrive ra, vagy cd-re is az Acronis True Image, sőt beépít egy F11 el induló menüt is indításkor a helyreállításra.
fizikai hibák
ezt legjobban szervízben tudják beméréssel megnézni. Lehet alaplapon egy kondi, vagy tápellátás esetleg megtört vezeték, kilazult csatlakozó, kontakthiba stb...
Programmal végezhetsz stabilitás tesztet, ellenőrizheted a hőmérsékleteket, feszültségértékeket. Ezek mind lassuláshoz vezetnek. Aida64 -el elvégezheted, ha pl nem megfelelő a feszültség érték akkor az táphiba, ha melegszik az hűtés (paszta) hibája elöregedése.Végezhetsz RAM tesztet is...
ellenőrizd használat közben mennyi erőforrást emészt fel a géped (memória,processzor) és ha elfogy keresd ott a hibát.
túl sok vizuális efekt (pl. ablak úsztatások,árnyékolás,aero...)rontják a teljesítményt, hangold be a géped.
Jellemző a mélyebb takarításra (gyorsítótárak törlése) hogy a javulás csak később jelentkezik mikor a programok és az oprendszer visszateszik a gyorsítótárakat.
Ennyi jutott eszembe, de biztos van még más is ami okozhatja, nézd meg az eseménynaplót hogy feltárhasd a hibákat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!