Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Megoldható, hogy a házimozimra...

Megoldható, hogy a házimozimra rákössek végfokot?

Figyelt kérdés
Van egy 5.1-es lg 303 su házimozim ami ügye 4 Ohm-os és van két nagy 8 ohm-os hangfalam ami kb 150 watt darabonként. Nem tudom hogy a házimozim erősítője elbírná-e de meghajtani biztos nem tudnám vele. Megoldható hogy az erősítőre rákötök végfokot?

2014. jan. 4. 23:27
 1/10 anonim ***** válasza:

Miért ne bírná el?

Tök mindegy hány watt, nagyjából semmit nem jelent, csak annyit, hogy mi az az RMS teljesítmény, amit huzamosabb ideig elvisel elfüstölés nélkül (de szép hangja már nincs...) Az erősítőd kisebb impedanciájú, biztos hogy meg fogja tudni hajtani károsodás nélkül a hangfalaidat. Lehet hogy a hangerővel nem leszel maradéktalanul elégedett, mert a teljesítmény a fele lesz azonos kivezérlésnél, viszont könnyen lehet hogy a nagy hangdobozok hatásfoka lényegesen jobb mint azé, amit a házimozihoz adtak. Ha csak 3 dB-el jobb a hatásfoka, már ugyanott vagy hangerőben.

2014. jan. 5. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
értem köszi de én nagyobb hangerőt szeretnék hamár négyszer akkora hangfalam is van nem helehet végfokot rárakni? Mert rendes erősítőre nincs pénzem és a mostani házimozit se akarom kidobni csak láttam ilyen végfokot amit rálehet kötni az erősítőre.
2014. jan. 5. 00:42
 3/10 anonim ***** válasza:

Ha mindenképpen ezt szeretnéd, csak csinálni kell két osztós kábelt, ami a házimozi hangszórókimenet jelét leosztja vonal szintre, a végfok meghajtásához. Vigyázz, könnyű túlvezérelni, ha nem megfelelően méretezed.

Nagyjából 1:10 - 1:20 osztási arány szükséges, ha nagyobb a házimozi teljesítménye, bagyobb osztási arány kell.

Nem kell agyonbonyoltanim egy nagyobb fém házas (a müanyag felejtős vacak) RCA dugóba bele lehet műteni a szükséges 2 db. ellenállást. Első körben hasraütésre 200 ohm - 2,2 kohm osztóval nem nagyon lőhetsz mellé (200 ohm az RCA test és melegpont közé, 2,2k egyik fele a melegpontra, másik a házimozi hanszórókimenet felé menő vezetékre

2014. jan. 5. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Én nem killódnék vele, annyiból amennyiből vennél egy 2x150 wattos erősítőt, meg megcsinálnál egy fesz. osztót olyan teljesítményű ellenállásokkal, amik bírják a 150 wattos kakaót, veszel használtan egy jó állapotú házimozi erősítőt, ami 2x80-120 wattot lead folyamatosan front csatornán.
2014. jan. 5. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat az utolsón elgondolkoztam mert végülis igaza van ugyanott vagyok árban
2014. jan. 5. 10:46
 6/10 anonim ***** válasza:

Az utolsó válaszadó teljesen fogalmatlan, de ha gondolod halgass rá. Nincs olyan hogy "150 wattos kakaó".


Aki ilyet le tud írni, hogy "meg megcsinálnál egy fesz. osztót olyan teljesítményű ellenállásokkal, amik bírják a 150 wattos kakaót" annak semmi köze nincs a szakmához, de még azt sem tudja hogy a páka melyik végét kell megfogni.


De azért kiváncsian várom a kontár szakártó okfejtését, hogy egy meglévő végfok meghajtásához szükséges vonalszintű jel előállításához miért is kéne 150 W teljesítményű osztó?

Arról volt szó, hogy a meghajtani kívánt két hangdoboz 150W, amit egy megfelelő erősítővel kíván hajtani a kérdező.

A házimoziról semmit sem tudunk, csak azt hogy a kimenete 4 ohmos. Ettől ez lehet egy játék kategóriás 10 wattos csatornánkénti teljesítményű végfok, vagy valami komolyabb, akár 50-60 wattos cucc is.

A kimeneti feszültsége kiszámítható a teljesítményből, és a névleges impedanciából. (Ohm törvényből levezethető, Ohm egy fizikus bácsi volt, aki olyan törvényszerűségeket fedezett fel, amelyek ismeretében nem ír valaki akkora duplafalú badarságot, mint a 150 wattos osztó).

Ha teszem azt a végfok 50 wattos, és 4 ohmos akkor (sinus jellel 0dB-ig kivezérelve) a kimenő feszültség (effektív értéke) kb 14 V, ezt leosztani vonal szintre (0,7 volt) 1:20 osztó kell. Egy átlagos vonalkimenet névlegesen 10 kiloohmos, valóságban egy-két kiloohm körüli, az előző hozzászólásomban vázolt osztó bőven jó erre a célra.

De nézzük a teljesítményét. 2,2k+200 ohm= 2,4 kohm, 14V / 2,4 kohm = 5,8 mA, 5,8mA * 14 V = 81,7 mW. Nyolcvanegy miliwatt, nem pedig százötven watt.

Vitázni nem érdemes, tényeket írtam.

2014. jan. 5. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Utolsó, valóban hülyén fogalmaztam.

Túlbonyolítottam, én úgy értelmeztem, hogy egy csat. 150 wattos végfokról akar üzemeltetni egy hangfalpárt, és még egy párt, ami a moziszetthez van.


Megjegyzem, vonal szintű jelet előállítani több 10 voltos jelből, nem olyan egyszerű, hogy odaba_ol egy 1:20-as fesz osztót... :D Amég nem ismered a végfok z11 paraméterét PONTOSAN, fölösleges nekilátni. Azt meg ő biztos nem fogja megmérni szakértelem és felszerelés nélkül.

Nem beszélve arról, hogy jelen esetben az erősítővel egy hangszórót táplálunk. AMinek van egy olyan tulajdonsága, hogy a meghajtó fokozatra több 10, nagyobb lengős hangszórók akár 100 voltot is visszagenerálnak. Ha te ezt egy 80-100 miliwattos osztóra ráterheled, nem szerencsés vége lesz.


Ebbe a ki ért hozzá ki nem dologba névtelenül nincs értelme belemenni... Tudod a konyhanyelv meg sokszor előny, mert abból amit leírtál a kérdező lehet, hogy nem ért semmit. Ha leírod azt hogy 150 wattos kakaó, lehet hogy hamarabb felfogja egy laikus, mint ha azt írod hogy 150 VA... Mert ugye a hangszóró baromira nem ohmos fogyasztó, úgyhogy te is kérj elnézést amiért wattokkal meg mili wattokkal dobálózól...

2014. jan. 5. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Persze ha a fesz osztónak csak az egyik fele lesz terhelve, mégpedig a másik erősítő bemeneti impedanciájával, akkor egy 80-100 miliwattra méretezett cucc is gond nélkül elviszi. Csak méretezni sincs értelme elkezdeni pontos értékek nélkül...

Sőt, még azt sem tudod, hogy az erősítő amit használna a két külön hangfalhoz, egyáltalán vonal szintű jelet fogad-e...

Hiába írsz tényeket, te is csak találgatózol..

2014. jan. 5. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Valóban nem értek ebből semmit sajnos, pedig szeretnék mert foglalkoztat a dolog. Újra felteszem a kérdésemet van egy lg 303 su házimozim ami kemény 300watt papiron. Azt szeretném megcsinálni hogy a házimozihoz valahogy a két 150 wattos hangfalat rákössem úgy hogy a nagyobb hangfalakat teljesen ki tudjam használni mert az lg erősítője egy fos ezért az volt a kérdés hogy meglehet csinálni amikor filmet nézek vagy zenét halgatok akkor a lg házimozi is szóljon meg a két nagyis ezért gondoltam végfok erősítőre de mivel nem értek hozzá megköszönném ha valaki kiokosítana :) előre is köszönöm
2014. jan. 5. 19:40
 10/10 anonim ***** válasza:

Hogy van kábelezve a rendszer?

1. A lejátszóba van építve az erősítő, és abból ágazik szét a hangfalak felé az összes vezeték.

2. a mélyládába van építve az erősítő, és arra vannak rákötve a szatellit hangfalak. A lejátszó kábelekkel van csatlakoztatva a mélyládához. Alacsony szintű jelkábellel. Aminek a végei jack vagy RCA dugók.

2. esetben egy RCA vagy jack osztóval megoldható, adsz egy jelet az előerősített front csatornáról a külön erősítőnek.

1. esetben nincs mit tenni. Vagy barmolsz a nem ismert értékekhez találomra valamit, ami valószínűleg szar lesz végeredményben (fesz osztó ahogy itt vázolták). Vagy eladod az egész vackot, hozzáteszed azt a pénzt amiért vehetnél egy sztereó erősítőt, és veszel egy házimozi erősítőt, két polc hangfallal. Később veszel egy centert. Majd álló vagy izmosabb polc hangfalakat frontnak, ami volt meg megy hátra surroundnak.

Vagy veszel egy picit komolyabbnak mondható ilyen tejfölös dobozos rendszert.

2014. jan. 5. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!