Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mi határozza meg egy hangszóró...

Mi határozza meg egy hangszóró minőségét?

Figyelt kérdés
Rengeteget lehet lehet kapni hatalmas árkülömbségekkel. Mégis mi a különbség közöttük?
2013. nov. 2. 18:14
 1/7 dirtboy ***** válasza:

rengeteg minden,nem lehet csak így le írni,minden össze függ mindennel.

meg kell hallgatni őket megfelelő környezetben és úgy választani,ha erre nincs lehetőség és szakértő véleményét sem tudod kikérni akkor az ára az ami a legtöbb estben a legjobban megmutatja mit is tudhat a hangszóró.


amit nem kell nézni az a wattok.


egyébként mibe keresel hangszórót,szobába kéne vagy autóba vagy mi a terv?

2013. nov. 2. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Egy nem túl nagy nappaliba keresek hangszórókat és erősítőt házimozihoz, 99% ban csak filmezéshez.

A minden egyben csoda szettek kilőve, ha már beruházok akkor legyen normális a dolog, persze nem nagyon-nagyon sok százezerért. :)

2013. nov. 2. 19:15
 3/7 dirtboy ***** válasza:
ebben akkor nem tudok segíteni,a szobai cuccokat nem ismerem,autó hangszórók piacait ismerem jobban.
2013. nov. 2. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Azért köszi! :)



Az eredeti kérdés válaszára még mindig kiváncsi vagyok :)

2013. nov. 2. 21:14
 5/7 anonim ***** válasza:

Először is a hangszóró mérete, és alapvető fizikai kialakítása határozza meg, mire használod.

Nagy átmérőjű, kicsi légréses érzékeny hangszórók PA hangosítás, kis membrános nagyon precíz kialakítású hangszórók szobába, masszív, nagy mágneses, nagy kitérésű, nagy terhelhetőségű nyomók autóba.

Persze van sub, mély, mélyközép, közép, magas, középmagas sugárzó.

Ha megvan a cél, akkor a cél fele legjobban orientáló kialakítás, majd a felhasznált anyagok minősége.


Pl. egy 20 eft-os SAL PA mélynyomó és egy 200 eft-os Cerwin Vega nyomó között különbség: a kosár anyaga, merevsége, membrán anyaga, tömege, merevsége. Felfüggesztés rugóállandója és a lengő rendszer tömege, valamint az elektromos motor csillapító tényezőjének pontos összhangja. A csévetest merevsége, súlya, hőtűrése, tekercselés anyagi minősége, a tekercsen a lakkozás hőálló, ugyan akkor hőáteresztő képessége. Az illesztéseknél használt ragasztó minősége, tartóssága. A pólusvas megmunkálása. A mágnes ereje/mérete. Szóval mint előző írta, minden összefügg mindennel.

Autós nyomónál a minél nagyobb terhelhetőség, kitérés felé kell orientálódni. Szobai magassugárzónál a hanghűség, minél magasabb átvitel, stb... PA magas tölcséreknél a lesugárzás szöge sem mindegy.


A hagyományos, elektromechanikus hangszóró sajnos egy nagyon rossz hatásfokú (0,5-5%), nagyon nagy akusztikai holt térrel (bocs a hülye fogalmazásért) rendelkező eszköz. Gondolj bele, elvileg a dobhártyádnak ugyan úgy kéne rezegni, mint ahogy az erősítő által generált feszültség változik az idő függvényében. A kettő között rengeteg hibalehetőség van. Először is a kábelezés, de ettől most eltekintek. Majd jön a tekercselés. A tekercs, egy nagyon makacs passzív elektronikai elem, ellenállása, fázismenete a frekvencia függvényében folyamatosan változik, sosem állandó. Tehát gyakorlatilag nincs két olyan különböző frekvencia, amin megszólalva a tekercs ugyan olyan teljesítményt venne fel az erősítőből. Aztán a tekercs és mágnes közötti levegő közvetíti a rezgést a tekercs és a mágnes között. Itt nem csak rengeteg energia, rengeteg információ is elveszik. Majd jön a tekercs-cséve-membrán tömegéből adódó tehetetlenség. Ezt le kell küzdenie a tekercs és mágnes közötti kölcsönhatás során fellépő erőnek. Itt is rengeteg teljesítmény, információ veszik el. Majd jön a felfüggesztés, mert valamivel meg is kell tartani, de mégis mozgékonynak kell maradnia a membránnak. Ez is elég komplikált dolog. Majd a membrán levegőhöz csatolódásából eredő veszteségek, a hangfal hiányában membrán mögötti hangdoboz akusztikus tulajdonságai. Majd az a több köbméter levegő mozgásából adódó hiba lehetőség ami a membrán és füled között van. Bár ezt sosem fogjuk kiküszöbölni. Gyakorlatilag végtelen sok a hibalehetőségek száma.


Ideális hangsugárzó, egy végtelen nagyságú falfelületbe helyezett, minden frekvencián, minden pillanatban állandó ellenállású tekercselésű, légrés nélküli, zéró tömegű lengő rendszerű hangszóró lenne. De mivel ez fizikai képtelenség, minden gyártó csak konvergál felé. A hiend kategóriás készülékek már nagyon konvergálnak a tökéletes, hibátlan hangzás felé, de sosem fogják elérni. Az emberi fül egy érzékeny műszer, egy jól kihegyezett zenei hallású ember, szokták mondani azt is megállapítja, mikor és melyik réz bányában bányászták a rezet, amiből tekerték a hangszórót, vagy csinálták a kábelt. :)


De mint előző szintén írta, legkönnyebb az árból tájékozódni, persze minden fajta hangszórónál, minden kategóriában vannak olyanok, amik nagyon megérik az árukat, van amelyik fele annyit sem ér. Szélsőség mindig van.

2013. nov. 3. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Még azt is hozzáteszem (talán nem hangsúlyoztam előző hsz-emben), nem csak a fém-papír-műanyag anyagot, és annak megmunkálási költségét fizeted ki egy hangszóró vásárlásakor, hanem értelem szerűen mint minden terméknél, itt is a mérnöki munkát.

Ahhoz, hogy valaki leüljön egy asztalhoz egy tollal, ceruzával (most már PC segítségével nyilván), és kitaláljon egy olyan összefüggő konstrukciót, aminek hangja közelít ahhoz, amit ő vázolt a papíron, nem kis munka. A mágnes mérete, ereje, a lengő átmérője, cséve anyaga, hossza, tekercselés menetszáma, magassága, pille, perem rugalmassága, tömege, mérete, membrán mérete, anyaga, tömege, stb. összehangolása úgy, hogy végtelen sok a hibalehetőség, hát le a kalappal. Komolyabb gyártók szobába szánt hangfalaiban használt hangszórók tervezésekor még azt is figyelembe veszik, hogy a világ mely térségébe szánják a hangfalat. Nem mindegy, hogy a tengerszint feletti magasság 10m vagy 1000m, trópusi vagy száraz éghajlat (páratartalom), átlag hőmérséklet egy lakásban 18 vagy 25 fok. Mivel ezek mind befolyásolják a hangszóró által mozgatott levegő páratartalmát, sűrűségét/tömegét.

2013. nov. 3. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
JBL hangfalakban sosem lehet csalódni, 2 vagy 3 utas inkább 3-asat ajánlok ;) hozzá egy jó végfok, 400w... és kész is, de ne gondolkodj ilyen 5.1 ben ;)
2017. okt. 7. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!