Ceruza akkus eszközbe bármilyen ceruza akku használható?
Úgy értem, bármilyen teljesítményű használható hozzá?
Pl van egy használt eszközöm, nincs meg hozzá a manuál (leírás), eredetileg
500 mAh -s, AAA NiMH ceruza akksi volt hozzá, de kipróbáltam most 850 mAh-s AAA NiMH -essel, és működött; nem teszi tönkre az eszközt, ill az eszköz az akksit? Hosszú távon se?
(Nyilván AA-s készülékbe AA, 3a-sba meg 3a -s ceruza akksi kell, evvel tisztában vagyok, más méret nem is passzol egymáshoz.)
MÉG EGY KÉRDÉS EHHEZ:
Ha az elektronikai eszköz egyben fel is tölti a hozzávaló NiMH ceruza akksiját, akkor bármi más, pl más teljesítményű, de szintén NiMH (ugyanolyan méretű) ceruza akksi is tölthető benne (és használható benne)?
Az, h egy nagyobb kapacitású akkut használsz a kisebb helyett, pusztán azt jelenti, h ritkábban kell tölteni. Tovább fog működni vele.
Ha a készülékben töltő is van, az már kérdés, h miképpen fog reagálni a nagyobb kapacitású akksira.
A legkézenfekvőbb, h nem lesz gond, feltölti - legföljebb hosszabb idő alatt.
De ha olyan a töltője, h áramgenerátoros, azaz egy adott fix árammal tölt és utána időzítő kapcsol le (sajnos vannak még ilyen töltők), akkor elképzelhető, h nem fogja teljesen feltölteni. Magyarul, nem érsz semmit a nagyobb kapacitású akksival, nem fogod tudni kihasználni a nagyobb tárolóképességét. Ilyenkor legjobb, ha kiveszed és egy normális NiMH töltővel feltöltöd. Ezek dU-ra (fesz. visszaesés) kapcsolnak le. Bővebben a NIMH akkuk töltéséről sok cikket találhatsz itt a Neten.
Köszi a választ! :) Megnyugodtam. :)
Egyébként mi az oka annak az infónak, miről olvastam, miszerint azonos teljesítményű AA ill AAA (eltérő méretű) ceruza akksik esetén az AA-st fele annyi ideig kell tölteni?
Azért nem értem, mert első ránézésre nekem logikusan hat, hogy a nagyobb (AA) inkább hosszabb időt kíván, nemhogy rövidebbet. Bár a fizikai tv-ek nem mindig logikusak, a természet tv-einek egy része kifürkészhetetlen. ;-)
Neeem. Árammal töltünk. A töltések vándorlását áramnak nevezzük. A NiMH cellák feszültsége adott és az aktuális töltöttségi állapotuktól függ. Nagyjából 1-1.5 V közötti.
Míg egy AAA cellát néhány 100mA lehet/szabad tölteni, addig a nagyobb, AA cellát ennek többszörösével. Egyébként a kapacitásuk összefügg a méretükkel. Ezért nem is értem, h azt írtad, uakkora kapacitású AAA és AA. Általában az AA nagyobb kapacitású. Persze, ha nem egy korszakban születtek, akkor akár hasonlóak is lehetnek. :)
Értem, köszi. :) Az mA miliAmpert jelent? És az mAh? Óránkénti miliAmpert?
(Csak sejtem. Az elektromosság már kamasz koromban is nehezen felfogható jelenség volt számomra.)
Ah, mAh a tárolt töltések mértékegysége.
"m" valóban milli-t, azaz ezredrészt jelent.
Pl.: 800mAh-s egy akksi, ha folyamatosan 200mA-rel terheled, akkor elvileg 4 órán keresztül fogja bírni. Utána drasztikusan lecsökken a kapocsfeszültség. Ezt az akksik nem nagyon szeretik. Mély merítésnek hívjuk.
Az akku típusától függ, h miképpen viseli el a mély- vagy túlmerítés állapotát.
A mély merítést arra érted, h egy eszköz, ami használja az akksit, az terheli? Ez esetben ha már majdnem lemerült az akku, jobb azonnal kivenni és újratölteni? Emlékszem, régen pl régi mobilokhoz való akkori, nem újratölthető, de nikkeles akksik meg azt szerették, ha jól le vannak merülve, mielőtt újra feltöltjük és volt olyan mobil, amivel ki is lehetett sütni nullára, ennek érdekében.
Az utóbbi évek litiumos , szintén nem újratölhetőek esetén meg ellentétest mondtak.
Na most ,a nikkel metálhidrides újratölthetőek esetén meg kb az érvényes, mint a nem újratölthető lítiumosok esetén, tehát hogy ne merítsük le teljesen?
Még egy új kérdés: Ha egy ceruza akksi töltő kimenete 1.4V, a ceruza akksié meg 1.2 V, az nem okozhat gondot?
Azért kérdem, mert élvetveszélyes helyzet alakult ki! Mégpedig kikövetkeztettem utolag, h a töltő erősen terhelt lehetett. Az történt ,hogy kb 4-5 eszköz egyszerre üzemel azonos konnektorból, de itt van ipari 220V áram, viszont ez is korlátos. A lényeg, h a 4-5 eszközt egyidejűleg évek óta gyönyörűen bírja, azonban nem gondoltunk rá, hogy egy több évtizedek, VÉKONY elektromos áram hosszabbító szétéghet, ha túl nagy a terhelés. Na most, tegnap 10 órán át, ma további 4 órán át be volt dugva ötödikként az akksi töltő , na de életemben először használtam ilyet, azaz a konnektor elosztójába még sose dugtam ilyen eszközt.
A ceruza akksi (Energizer) újratöltő manuálja írtja, hogy
AAA NiMH 700-1000 mAh -s ceruza akksit párban 8-12 órán át kell tölteni mivel 100mAh a töltő kimeneti (OUT) teljesítménye.
EVVEL SZEMBEN GYANUS NEKEM, HOGY 10+4 ÓRA MULVA SE KAPCSOLT KI A TÖLTŐ LÁMPÁJA, amely, más AAA akksi pár töltésekor azonban kikapcsolt, legalábbis mások elmondása szerint ,akik eddig használták (pár hónapja vásárolt töltő), de azt nem figyelték , hány óra múlva kapcsolt ki a töltés végét a led kialvásával jelző lámpa, amikor ők töltötték. Az eyg 850mAh-s AAA akksi pár volt.
Viszont amit 10+4 órát át töltötem, ennyi idő után se kapcsolt ki, mármint még mindig égett a led a töltőn. Egy 500mAh-s AAA akksi ceruza pááról van szó, amit én töltöttem 10+4 órán át.
Na most, ekkor úgy éreztem, jobb nem terhelni se az akksikat ,se a töltőt, se a lakás áramrendszerét, így ekkor kihúztam. 15 perc múlva égett szagra lettem figyelmes. További fél óra múlva tűnt cska fel, h az ősrégi, vékony, elektromos áram hosszabbító, melybe van bedugva nekem évek óta nappal eygidejűleg 4-5 eszküz, nost ezen hosszabbító vékony vezetéke égett el, sezrencsére időben észrevettem, de cska amikor már szikrázott!! Szénné égett rajta ekkor már a vezeték. Sok évtizedes hosszabbító, soha nem tapasztaltamé még ilyet. De talán potn ez volt a baj: a túl vékony ne mbírja a túl nagy terhelést.
Ebből következtetek arra, h nem csak ha plusz terhelést jelentett az akksi töltő (bár ha csak az lett volna bedugva, talán nem is terheli egymaga a rendszert), na de gyanús, hogy hát eddig is csak 4-5 eszközzel terheltem a konnektort, tegnap és ma viszont új eszköz gyanánt ,de szintén evvel együtt csak négy eszköz lévén áramra dugva, logikus, h ez önmagában nagyobb részt vett ki a terhelésben, mint egymaga bármely másik, régóta szokványos eszköz.
Az új kérdésem tehát: mire kell ügyelni ,h többé ne forduljon elő életveszélyes helyzet (a 220 V áramütést mindenki elkerülte szerencsére),
és érdekel, mi okozhatta pontosan? Közrejátszhatott, h a töltő OUT 1.4V, az akksi pár meg 1.2 V? Bár sztem ez nem sokat számít, ez nem baj(?)
Egyáltalán, mi lehet az oka, h mások által működőnek tapasztalt, pár hónapja vadi újan vásárolt akksi nálam meg egy 500mAh-s ceruza akksi AAA párt 14 óra alatt se képes feltölteni? Ha kiszámoljuk, akkor
akksi 500mAh osztva töltő 100mAh OUT = 5, esetleg 6 óra töltési idő, nemde?
Köszönöm a türelmet a problémáim és kérdéseim végigolvasásához! :)
A végefelé kimaradt egy szó, hogy TÖLTŐ:
* pár hónapja vadi újan vásárolt akksi TÖLTŐ
Ja még annyi, ha ez a további adat segít az értelmezésben, a probl.okának megfejtésében, hogy
szerencsére minden, a konnektorba dugott eszköz épségben maradt, tökéletesen működnek továbbra is, még az akksi töltő is és a benne töltött NiHM AAA akksipár is, de még csak nyoma sincs problémának, nincs égett szaga semminek, nem forrók, stb, csak amennyire szoktak egy picit melegek lenni évek óta naponta, értelemszerűen, ha már 12-15 órája folyamatosan megy rajta valami, pl. a monitor, meg a modem adapter.
Égett szaga kizárólag a kb egy centiméteres szakaszon szénné égett, relatíve vékony elektromos áram hosszabbítózsinórnak volt csak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!