Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Lehetséges nem-smart LED/LCD...

Anyád Lába kérdése:

Lehetséges nem-smart LED/LCD TV-t monitorként is használni?

Figyelt kérdés

Főleg azért érdekelne, mert van egy laptopom, és hamarosan lehet kapok rendes számítógépet is. Viszont új TV is lehet, hogy lesz, így olcsóbb megoldás lenne, ha megoldhatnám egybe a monitor-tv dolgot. Azt már ismerősöknél is láttam, hogy ilyen (Samsung) Smart TV-t tudnak használni monitorként is. Viszont ezek a TV-k elég drágák, és nekem csak annyira kéne amennyit írtam igénynek. Kérdésem, hogy a sima LED/LCD Tv-ket is rá lehet kötni a dekóder mellett gépre? Természetesen egyszerre csak az egyik funkciót akarom használni, csak ha lehet ne kelljen állandóan kábeleket dugdosni ha épp átváltok.

Ha tudtok esetleg javasolhattok márkákat, típusokat 27-32"os tartományban max. 85K-ig



2013. ápr. 5. 00:43
 1/10 anonim ***** válasza:

Természetesen lehetséges , csak a vásárlásnál nézned kell hogy a tv-n van e VGA kimenet , vagy ha HDMI-s a videókártya a gépben akkor + 1 HDMI kimenet , mert így oda is rá tudod kötni a gépet. Váltásnál pedig csak a távirányítót kell megnyomnod ! Én személy szerint , ilyen kis méretű kategóriában ezt a tipust ajánlanám ! [link]

Annyi talán vele a probléma , hogy csak 2 HDMI kimenet van rajta , de ha az egyik a gépé a másik esetleg a tv akkor éppen elég !

2013. ápr. 5. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Az előzőleg linkelt TV-t felejtsd el mivel csak 50Hz-es a képfrissítése.

Ezt javasolnám helyette 100Hz-es és 6000Ft-al drágább de jobban megéri.

[link]

2013. ápr. 5. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Vagy pedig ezt vedd meg inkább spórolj hozzá de ez már 200Hz-es és tudja a 3D-t is ha konzolt is csatlakoztatsz hozzá, akkor mindenképpen ezt vagy az előzőt vedd meg az 50Hz-es parasztvakítás nem éri meg megvenni.


[link]

2013. ápr. 5. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
76%

Előző válaszolók! Az általatok linkelt tv/k mind egytől egyig 50 Hz (VALÓS!) képfrissítési frekvenciával rendelkeznek. Amit a tv adatlapján ír, vagyis a 100 illetve 200 Hz, az a CMR (képfrissítést javító technológia). A Samsung TV-nek xxes6100-tól felfele van valós 100 Hz képfrissítési frekvenciája.


Egy eléggé tárgyilagos cikk, amit a képfrissítésről tudni érdemes.



100 Hz, 200 Hz, 400 Hz, 600 Hz – a gyártók egyre nagyobb értékeket tűntetnek fel az LCD- és plazmatévéken, azt azonban már nem mindig közlik, hogy az adott értékek pontosan mit jelentenek. Pedig, amint azt rövidesen látni fogjuk, képfrissítés és képfrissítés között igen nagy lehet a különbség.


Alapok


Az LCD-és plazmatévék állóképek sorozatát vetítik, s ezt az agyunk mozgóképként érzékeli. Az egy másodpercre jutó képek számát nevezzük képfrissítési frekvenciának – ez eddig tiszta sor. Az viszont már nem, hogy az egy másodpercre jutó képkockák számát miből számítjuk. Ez lehet a bemeneti jel képfrissítési frekvenciája, lehet az a képfrissítés, amit az elektronika számol, lehet az a képfrissítés, amit a panel használ és lehet az a képfrissítés, amit a szemünk lát. Főleg most, hogy a 3D tévék is piacra kerültek, könnyen előfordulhat, hogy mind a négy érték különbözik!


Bemenet, kimenet


A bemeneti képfrissítés értelemszerűen azt a képfrissítést jelenti, amivel a képanyag a forrástól eljut a tévéig. Mindegy, hogy a tévé saját, beépített tunerjét használjuk, vagy a megjelenítőt set-top-boxra, Blu-ray lejátszóra, DVD-lejátszóra, PC-re, játékkonzolra, videokamerára stb. kötjük, legalább egy képfrissítési frekvenciát biztosan találunk, amit a tévé tud értelmezni. Az analóg PAL tévéadás például 50 Hz-es jelet tartalmaz (625 sor, 50i), a DVD-re 720×576 pixeles felbontással és 25p vagy 50i képfrissítéssel kerülnek fel a filmek), a videomebenetek használatával pedig 24, 25, 30, 48, 50, 59 vagy 60 Hz-es képfrissítést választhatunk – tévétől függően. A bemeneti képfrissítésnél igazából egy dologra érdemes figyelni, mégpedig a 24p-re. 24 fps-es (24Hz-es) képfrissítés jellemzi a Blu-ray lemezen lévő filmeket, amit csak akkor tudunk kadenciahelyesen (az eredeti sebességgel és képfrissítési ritmussal egyező módon) megjeleníteni, ha a tévénk támogatja a 24p-t. Működéséről egy korábbi cikkünkben részletesen írtunk. Ami még fontos: 60 Hz-es képfrissítésnél nagyobb értéket a lapostévék többnyire nem képesek értelmezni, még akkor sem, ha a specifikációjukban szerepel 100 Hz-es vagy nagyobb érték - ez ugyanis másra utal. A készülékek azért nem támogatják a magasabb képfrissítési gyakoriságot, mert a gyártók a HDMI szabványok alapján alakítják ki a tévék elektronikáját, és a szabványnak még a legfrissebb, HDMI 1.4a verziója sem írja ezt elő.


Habár logikailag most az következne, hogy megnézzük, mit csinál az elektronika a képpel, könnyebb megérteni a tévék működését, és a különböző képfrissítési gyakoriságok közötti kapcsolatot, ha előbb megnézzük, mit jelent a panel képfrissítési gyakorisága; ez az érték azt adja meg, hogy a tévé képe másodpercenként legfeljebb hányszor frissülhet. Legalábbis többnyire. A 100 Hz-es LCD-tévé másodpercenként akár 100, a 200/400 Hz-es LCD-tévék akár 200/400, a 400/600 Hz-es plazmatévék pedig 400/600 alkalommal képesek frissíteni a kijelző tartalmát, ez azonban NEM azt jelenti, hogy minden alkalommal más információtartalom is jelenik meg! Ha a kép másodpercenként 100 vagy kevesebb alkalommal frissül, akkor a tévén az elektronika által kiszámolt képkockák folyamatosan, egymás után jelennek meg, a 200 Hz-es LCD-tévék esetében viszont már lehet, hogy trükközés van a dologban. Egyes készülékek az elektronika által kiszámolt képkocka közé fekete képkockát is beillesztenek (LED-es háttérvilágítás esetén a gyakorlati megvalósítás részképekkel történik). A 400 Hz-es LCD-k esetében teljesen biztos, hogy 200 képkocka és 200 fekete kép jelenik meg gyors egymásutánban. A magasabb képfrissítési frekvencia előnye az, hogy egyetlen képkockát rövidebb ideig látunk, így az agyunk élesebbnek, tisztábbnak érzékeli a mozgóképet.


Ami a plazmatévéket illeti, a panel képfrissítése jellemzően 400 vagy 600 Hz – de a valós tartalomváltozás ennél jóval kevesebb. A plazmák működési elve teljesen különbözik az LCD-k működésétől; az egyes képpontok feszültség hatására saját fényt állítanak elő – azonban ez a fény csak nagyon rövid ideig látható, ezért a képpontokat újra meg újra fel kell villantani. (Ennek a tulajdonságnak köszönhető egyébként a plazmák enyhe vibrálása.) A plazmatévék típustól és beállítástól függően minden egyes képkockát 4-12 alkalommal is frissíthetnek, tartalmi változtatás nélkül. Egy 600 Hz-es plazmatévé a 60 Hz-es jelet például úgy jeleníti meg, hogy minden egyes képkockát tízszer „villant” fel. Ennek az eljárásnak a neve sub-field drive. A plazmatévék esetében a magasabb képfrissítési frekvencia stabilabb fényerőt biztosít, valamint (kis mértékben) a mozgókép-felbontást is javítja.


Képfeldolgozás


Fentiek alapján már tudjuk, hogy a bemeneti képsebesség és a panel képfrissítési frekvenciája nem biztos, hogy egyezik. Az elektronika feladata adott: a beérkező jelet úgy kell átalakítania, hogy az eredmény passzoljon a panel képfrissítési gyakoriságához. A váltottsoros képből egyrészt progresszív képet kell készíteni, másrészt adott esetben képkockákat ismételni kell, vagy a meglévők közé újakat kell kiszámolni. Ez utóbbiról Így működik az LCD-tévék 100 Hz-es képfrissítése című cikkünkben részletesen írtunk, így a technológiai megoldások részletezésétől most eltekintünk.


Néhány példa arra, hogyan alakítja át az elektronika a képet:


Analóg tévéadás (50i) -> 100 Hz: váltottsoros képből progresszív kép kiszámolása, minden meglévő képkocka közé újabbak kiszámolása.

Analóg tévéadás (50i) -> 200 Hz: váltottsoros képből progresszív kép kiszámolása, minden meglévő képkocka közé újabbak kiszámolása, vagy 100 Hz-es kép előállítása és fekete képkockák beillesztése.

Analóg tévéadás (50i) -> 600 Hz (plazma): váltottsoros képből 100 Hz-es kép számolása, plusz az elektronika a képváltások között hatszor frissíti a panelt (változatlan tartalommal).

Blu-ray film (24p) -> 60 Hz: minden első képkocka ismétlése háromszor, minden második képkocka ismétlése kétszer. Ez a 3:2 pulldown eljárás, az eredmény nem tökéletesen folyamatos kép. Ha a tévé nem kezeli a 24p jelet, akkor nem tud képet megjeleníteni. Az egyetlen megoldás az, ha a 3:2 pulldown-t a Blu-ray lejátszóra bízzuk, így a tévé 50 vagy 60 Hz-es jelet kap, amit már tud kezelni.

PC/játékkonzol (60 Hz) -> 60 Hz: nincs teendő.

PC/játékkonzol (60 Hz) -> 600 Hz (plazma): nincs teendő, de az elektronika képváltások között tízszer frissíti a panelt (változatlan tartalommal).

Blu-ray film (24p) -> 72 Hz: minden képkocka ismétlése három alkalommal.

Blu-ray film (24p) -> 96/120 Hz: minden képkocka ismétlése négy vagy öt alkalommal, vagy a meglévő képkockák közé három vagy négy újabb kiszámolása.


A listából látható, hogy a forrásanyag, az elektronika által kiszámolt kép és az, ahogyan a panel tartalma frissül, akár teljesen különböző is lehet – sőt, az a gyakoribb eset, hogy legalább az első kettő eltér egymástól.


A 3D is bekavar


Az aktív szemüveggel működő 3D rendszerek esetében egy negyedik tényező is szerepet játszik; eze rendszerek működési elve ugyanis azon alapszik, hogy a tévé a bal és jobb szem számára készített képet felváltva jeleníti meg, a szemüveg pedig (fordított sorrendben) felváltva eltakarja a megfelelő szemünket. Ez azt jelenti természetesen, hogy egy-egy szemünkkel csak a képkockák felét látjuk, így az effektív képfrissítési gyakoriság a felére csökken; egy 200 Hz-es 3D LCD-tévé esetében egy-egy szemre 100 képkocka jut másodpercenként.


Összefoglalás


A tévék specifikációja több, a képfrissítési gyakoriságra vonatkozó adatot is tartalmazhat. Ezek mindegyike fontos információt tartalmaz, ezért jó, ha tisztában vagyunk a jelentésükkel. Azonban értelmezésük csak kiindulási pontot adhat, ezen infók alapján, személyes próba nélkül nem lehet megmondani, hogy adott tévé esetében egy-egy megoldás javítja-e, és ha igen, akkor mennyivel a képminőséget.

2013. ápr. 5. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Ja igaz is az aktív 3d aztán nagyon ott van ! :D

200 hz is nagyon fontos ! Azt aláírom , hogy ha szereti a mesterkélt színeket a vásárló akkor vegyen 50-helyett 100 hz-et , de szerintem pont ez a hz dolog a parasztvakítás egy 81-cm-es tv-nél ! [link]

2013. ápr. 5. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
A legtisztább dolog , az az ha elmegy egy nagyobb bevásárlóközpontba , ahol ki vannak állítva termékek , és megnézi melyik tetszik neki , mert minden szem mást lát !
2013. ápr. 5. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Tyű, hát sokféle választ kaptam, mindenkinek köszönöm. Összességében akkor az a legegyszerűbb ha elmegyek egy műszaki áruházba körülnézni, meg eladót kérdezni arról mi erre a legjobb? Egyébként igen, fontos lenne, hogy jó legyen a képfrissítés mert játékoknál sokat számít, csak az ilyesmikhez nem nagyon értek.
2013. ápr. 5. 17:25
 8/10 Golan Trevize ***** válasza:
Monitornak bőven elég az 50/60Hz.
2013. ápr. 5. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Tyű, hát sokféle választ kaptam, mindenkinek köszönöm. Összességében akkor az a legegyszerűbb ha elmegyek egy műszaki áruházba körülnézni, meg eladót kérdezni arról mi erre a legjobb? Egyébként igen, fontos lenne, hogy jó legyen a képfrissítés mert játékoknál sokat számít, csak az ilyesmikhez nem nagyon értek.

.........................................................


A megoldás az, hogy regisztrálsz a következő oldalra:

[link]

Ott Nicko a nagy Samu szakértő, bármilyen ilyen jellegű kérdéssel nyugodtan fordulj hozzá. És, ha van időd, olvasgasd a topicot, sok hasznos információt találsz.

2013. ápr. 5. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Előző vagyok...Annyit kifelejtettem, hogy a műszaki áruházban kereskedők vannak és nem szaktanácsadók, vagyis nekik minden eladó. Tőlük tárgyilagos választ csak ritka esetben kaphatsz. Csak annyit mondok, hogy minden vásárlást jól fontolj meg: mire akarod használni azt a bizonyos terméket, mennyi pénzt szánsz rá stb stb. Több véleményt hallgass, mérlegelj, és csak azután vásárolj. Ellenkező esetben megbánhatod. Amikor már vásárlásra adod a fejed, konkrét elképzelésed legyen.

Egy újabb hasznos fórum:

[link]

2013. ápr. 5. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!