Digitális TV-nél miért van külön formátum a földi sugárzású (DVB-T) és a kábeles sugárzású (DVB-C) digitális adásnak?
Analóg tévénél a földfelszíni és a kábeltévés adás között semmilyen gyakorlati különbség nincsen. Ugyanaz a formátum, csak az egyiket adóantennán keresztül, a másikat pedig kábelhálózaton keresztül adják.
Digitális TV-nél azonban, különböző formátumuk van. DVB-T és DVB-C, ezek a formátumok nem kompatilibilisek egymással és külön fajta tuner kell nekik. Miért van ez?
Az előttem lévő 10-es hozzá írónak: " ill. volt egy hipersávnak nevezett lyuk a frenvenciák között, ez a VHF és az UHF csatornák között volt valahol." Pontosabban ez a hipersáv a 310 - 470 Mhz-es tartomány. A hagyományos analóg VHF sávban pedig 112 - 310 Mhz tartományt, és a UHF sávban pedig a 470 - 860 Mhz tartomány használandó. Ez a kábel Tévé esetén. A Digitális DVB-C hálózatokon pedig a 114 - 858 Mhz közötti tartományban lévő frekvenciák egységesen használják a kábel Tévék. A DVB-ről.
Digital Video Broadcasting (DVB)
Digital Video Broadcasting-Terrestrial (DVB-T) Digitális Föld Felszini Televíziós. - műsor szórás (471 - 858 Mhz Tartományban) UHF sávban.
Digital Video Broadcasting-Cable (DVB-C) Digitális Kábel Televízió. - műsor terjesztés (114 - 858 Mhz Tartományban) VHF - UHF sávban.
Digital Video Broadcasting-Satelite (DVB-S) Digitális Műholdas Televízió.
Digital Video Broadcasting-Handheld (DVB-H) Digitális Mobil Televízió.
Így igaz, a DVB-H-t pedig már nem is nagyon használják, nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
A DVB-S pedig igen valóban a műholdas vételre van. A magyarországi kábelTV szolgáltatók a DVB-C rendszert használják, így elvileg egy DVB-C vevővel ellátott tévén nézhetőek lennének az adások, de a legtöbb szolgáltató kódolja a DVB-C jeleket, így csak a saját dekóderükkel (Set top box) foghatóak. De van olyan kábelszolgáltató pl. a Digi, aki nem kódolja a digitális adásokat (kivéve persze a külön előfizethetőeket pl. HBO), így ott valóban egy olyan tévével ,ami ismeri a DVB-C-t is nem csak a DVB-T-t nézhető külön dekóder nélkül is az összes nem külön előfizethető digitális csatorna.
És igen a 310-470 MHz-es sávot nem használták soha földi adásokhoz, mert ezek másra fenntartott frekvenciák voltak, vagy jelenleg is azok. Pl. a 450 MHz-es sávban működött az analóg mobilhálózat, a 0660-as Westel. Kábelen ugye tisztábban és messzebbre tud a jel terjedni, ezért kisebb sávszélesség is elég a biztonságos továbbításhoz, kevesebb hibajavító kód, sűrűbben is lehetnek a csatornák, ennyiben más a két szabvány, az alapjuk ugyanaz. A műholdas vételnél szintén ezért más, a műhold messze van a világűrből jön a jel, és dekódolható formában kell megérkezzen a vevőkészülékhez.
A 12-es hozzá írót ki egészítve, írva: ".....Kábelen ugye tisztábban és messzebbre tud a jel terjedni, ezért kisebb sávszélesség is elég a biztonságos továbbításhoz...."
A kábel televíziós rendszerek azok egy, zárt kábel hálózati rendszer. Épp ezért ott nincs is sugárzás, mert helyette a terjesztés van. Épp ezért a Kábel TV rendszereken (analóg estén) 112 - 855 Mhz, mig a DVB-C esetén a 114 - 858 Mhz frekvencia tartomány használható. Sőt a kábel Tévék többsége a 310 - 470 Mhz, vagyis a hiper sáv tartományt is használják. Már akkor is használták a kábel tévések a hiper sáv tartományt amikor még csak analóg csatornákat terjesztettek a kábel hálózatokon. Ma meg pláne használják, mert még ugyan vannak analóg TV adások is a kábel hálózatokon, de az analóg mellett a digitális DVB-C TV adások terjesztése is jelen van. Csak egy példa: A DIGI Kábel TV Budapesti csatorna kiosztásban jelenleg 65 analóg csatorna van, és 117 DVB-C digitális csatorna van. A 117 DVB-C digitális Tévé csatornát jelenleg 17 külömbözó Mhz-en terjesztik. Tehát ez olyan mintha 65 + 17 = 82 analóg TV csatorna lenne. Mert 1 Mhz tartományra akár 4 - 12 TV csatorna is elfér digtálisan. Vagyis 1 analóg Tévé csatorna helyén (1 adott Mhz tartományban) 4 - 12 db SD TV csatorna vagy maximum 4 db Full HD TV csatorna fér el.
Ezek az elméleti értékek persze, hiszen, pl. nálunk is csak 3 földi csatornát lehetett analógon továbbítani, hiszen kell a hely a helyi tévéknek is, meg a szomszédos országok adásai is bezavarnak, épp ezért került 1997-ben műholdra az M2, mert a két kereskedelmi tévé mellett már nem maradt földi sugárzásra frekvencia neki. KábelTV-n több adás fér el, hiszen analógon is sűrűbben lehetnek a jelek és minden frekvencia használható. Van amúgy pár fenntartott csatorna, amit általában nem osztanak ki kábelTV-n sem, meg földi sugárzásban sem, pl. az UHF 36-38, ezek vannak fenntartva pl. videók, set top boxok, számítógépek stb. számára, ahol RF modulátorral jelenítik meg a műsorukat, pl. a videók is így működnek, meg a DVB-T-s set top boxok egy részén is van még RF kimenet a régi tévék miatt, amiket nincs videóbemenet csak tv antenna csatlakozó.
És igen a digitális adás ezért is terjedt el, mert egy analóg csatorna helyén akár 10 digitális is elfér. Sőt így már annyi hely van, hogy az UHF 61-69-es csatornákra nincs is már szükség a tévéadás sugárzáshoz, ezeket el tudták adni szélessávú mobilinternet hálózatnak a magyarországi mobilszolgáltatóknak. Már ki is ürítették ezeket a csatornákat, ezért voltak pár órás adásszünetek nyáron és ősszel, mert akkor hangolták át az adótornyokat, mert az analóg adások lekapcsolása után szabadultak fel a frekvenciák.
A Diginél az külön előny, hogy a DVB-C digitális adásokat nem kódolja így bármilyen DVB-C képes tévével vagy egyéb vevővel ingyen nézhető, a szolgáltatók nagy része kódolja a digitális adásait, így persze csak a saját set top boxukkal nézhetőek.
Még két MUX indítása van tervben növelve az ingyenes csatornák számát, 1 MUX-ra pedig lehet rakni kb. 8 db SD vagy 3-4 HD csatornát. Jelenleg is a lekapcsolt analóg csatornák helyén lévő 3 MUX-on megy 7 ingyenes és 23 fizetős csatorna + az HBO.
A legtöbb régi videó az UHF 33-39-ra tudta kiadni az RF jelet, ezért is tartották fent még a kábeltársaságok is, de valszeg már nem aktuális dolog, egyrészt nagyon kevesen használnak videókat ill. már 20 éve is létezett SCART csatlakozás meg videóbemenet a tévéken így akkor sem volt muszáj, csak sokan kényelemből használták meg persze másolásvédett videótékás lemásolt filmeket így lehetett csak nézni sokszor, mert az RF jel átment a tévék képjavító rendszerein ill. azt lehetett hangolni, a videobemeneten jövő jelet meg nem. Az is lehet, hogy a digitális jel ugyanazon csatornán nem érdekli a videót és attól még működik ,ezt nem tudom, bár nem tartom valószínűnek, ki kéne próbálni.
Eleve a digitális adással nem tudna semmit kezdeni egy videó tunerje, csak úgy mehet továbbra is ,ha RF kimenetes DVB-T vevőt raknak rá az meg úgyis egy csatornára zavarja ki a jelet, a videó meg továbbpasszolja RF-en a tévének, de ez így elég nyakatekert és értelmetlen megoldás volna. Egyrészt már VHS videó sem kell, mert maga a Set Top box is fel tudja venni az adást pendrive-ra. a box és a tévé közötti rész meg már zárt rendsze,r ahol kell az UHF csatorna. Analóg kábeltévén tartják fent vagy tartották fent ezt as pár csatornát erre a célra, nem tudom most adnak-e ott a szolgáltatók digitális adásokat. A Hipersávot pl. használják erre.
Közel 6 év után a válasz a kérdésre, "miért van külön formátum",
az, hogy azért mert nincs semmi közös bennük! :)
Az hogy drótot is használnak a felhasználás során,
vagy egy dobozban van minden vevőegység,
nem jellemző része a kérdésnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!