Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Digitális TV-nél miért van...

Digitális TV-nél miért van külön formátum a földi sugárzású (DVB-T) és a kábeles sugárzású (DVB-C) digitális adásnak?

Figyelt kérdés

Analóg tévénél a földfelszíni és a kábeltévés adás között semmilyen gyakorlati különbség nincsen. Ugyanaz a formátum, csak az egyiket adóantennán keresztül, a másikat pedig kábelhálózaton keresztül adják.


Digitális TV-nél azonban, különböző formátumuk van. DVB-T és DVB-C, ezek a formátumok nem kompatilibilisek egymással és külön fajta tuner kell nekik. Miért van ez?



2012. dec. 23. 21:29
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
61%
az ok egyszerű : azért hogy több vevőt tudjanak eladni, nem lenne üzlet a gyártóknak ha 1 elég lenne mindenre.Ezt már a szabványok kitalálásakor figyelembe vettél
2012. dec. 23. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
44%
vették
2012. dec. 23. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

"gyakorlati különbség nincsen. Ugyanaz a formátum, csak az egyiket adóantennán keresztül, a másikat pedig kábelhálózaton keresztül adják. "


Már ellentmondsz önmagadnak, pedig csak egy kérdést tettél fel.

Mi az hogy semmi különbség csak egyik így, másik úgy.

Ez egy óriási különbség technikai szempontból.

Egy zárt kábelen rézdróton, zavarmentesen küldeni jelet nem nagy dolog. A kábeltévé esetén közel lehetnek a frekvenciák, nem zavarják egymást, nem kell nagy biztonsági távolság, garantáltak a jelviszonyok.

A levegőben viszont totál eltérő helyzettel találkozhatunk. Ott minden változik. Reflexió, zavar, árnyékolás, moduláció, időjárási tényezők és a sok zavaró hatás ellenére stabil átvitelt kell biztosítani.

Kb mintha valakivel úgy próbálnál beszélgetni az utca túloldaláról hogy közben légkalapáccsal bontják az utat.

A kábeltévé ugyanez csak a környezet egy csöndes könyvtárterem.

2012. dec. 24. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

A frekvenciában van eltérés, nem a formátumban.

A digitális földi sugárzás kezdeti időszakában még árultak olyan tévéket, amikbe nem volt a vételre alkalmas tuner. Ma már nem kapni olyat, amiben ne lenne. Digitális kábel tévé meg nem is volt, ezért nem árultak olyan tévét, amivel lehetséges lett volna a vétel. Most már van digitális kábel adás is, 1-2 éven belül majd nem is lehet majd olyan tévét kapni, amibe ne lenne alkalmas tuner. Szóval a technika folyamatosan fejlődik és mindig van egy átmeneti időszak.

2012. dec. 24. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

Amúgy már az analóg korszakban is volt ilyen. Volt egy szabvány a sugárzott adásokra, a tévék ezt tudták venni, a kábeles adások ugyan azon a sávokon működtek. Aztán már nem tudták tovább növelni a csatorna számot, csak úgy, hogy új frekvenciákat kezdtek használni. Ezeket a régi tévék egyszerűen nem tudták fogni.

No és ezt nem foghatjuk a gaz gyártókra, hogy azért történt mert több tévét akartak eladni. Azért történt, mert igény volt a még több csatornára és így tudták megoldani.

2012. dec. 24. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
3-as, vevő oldalon semmi különbség nincsen, mindegy, hogy egy tévébe antennát dugsz vagy kábeltévét, ugyanúgy bekeresed a csatornákat azt nézed. Digitálisnál meg külön DVB-T és DVB-C vevő kell attól függően, hogy mit nézel, leszarom, hogy az adó oldalon mit kell csinálni, nem vagyok TV-s a mi oldalunk érdekel.
2012. dec. 24. 11:07
 7/18 anonim ***** válasza:

"3-as, vevő oldalon semmi különbség nincsen, mindegy, hogy egy tévébe antennát dugsz vagy kábeltévét, ugyanúgy bekeresed a csatornákat azt nézed."


-Bár te az egészből ennyit látsz, de nem egészen.


" Digitálisnál meg külön DVB-T és DVB-C vevő kell attól függően, hogy mit nézel, leszarom, hogy az adó oldalon mit kell csinálni, nem vagyok TV-s a mi oldalunk érdekel."


-Értem, szóval egyszerűen nem tudod/akarod felfogni.


"Lepontoztam a válaszodat. Nem azért, mert technikailag helytelen lenne, hanem azért mert nem voltál illedelmes."


-Sajnos a tudomány mai állása szerint csak válaszokat tudunk adni, észt nem. Azt mindenki oldja meg magának.

2012. dec. 24. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
Hmmm, köszi, de az ilyen segítséget tartsd meg magadnak. Mit szólnál, ha valaki egy idegen városban útbaigazítana, aztán lekeverne egy nagy büdös pofont. Megköszönnéd a segítséget?
2012. dec. 24. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 Ödönbácsi válasza:
A kábeles DVB-C moduláció gyengébb hibajavítást használ mint a földfelszíni DVB-T. A DVB-C un. egyvivős modulációt alkalmaz, a DVB-T ezzel szemben több ezer redundáns módon modulált vivőt használ. A DVB-T esetén alkalmazzák az un. védelmi időintervallumot (GI)is. A DVB-T modulációs mód jóval bonyolultabb mint a DVB-C, ennek oka, hogy a szabadtéri terjedés során igen sok káros hatás éri a jelet. A legnagyobb problémát a többutas terjedés kialakulása jelenti (reflexió), ennek következtében a DVB-T jelen belül bizonyos tartományok teljesen kioltódhatnak. Az ilyen hatások kompenzálása miatt szükséges az igen bonyolult modulációs mód használata.
2013. jún. 5. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Amúgy van olyan dekóder, ami mindkettőt kezeli, sőt olyan tévé is, ami képes mindkettőt venni alapból. Más szabvány, de nincs sok különbség. Ahogy analógnál sincs nagy különbség, kábelen a jelek lehetnek sűrűbben ill. lehet olyan frekvenciákon is adni, ami nem tévéadásoknak van fenntartva hanem pl. CB rádióknak vagy még régen az analóg mobiltelefonok (Westel0660). ill. volt egy hipersávnak nevezett lyuk a frenvenciák között, amit csak kábeltévé vételre is felkészített tévével lehetett fogni, ez a VHF és az UHF csatornák között volt valahol, ezek pont nem tv frekvenciák voltak így nem is tudták venni a régi tévék tunerjei.
2013. szept. 3. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!