Ez hogy működik az a autó hifinél?
Hogy hogyan kötöd rá a subládát az egy dolog, de a 40W-ra nyugodtan ráköthetsz akár 250W-os ládát is, nemhogy nem lesz baja, csak sokkal szebben szól.
Egy a lényeg: a hangszóró impedanciája (ohmja) nem lehet kisebb, mint ami az erősítőre meg van adva. Célszerű annak egyformának lenni. Nagyobb lehet, abból semmi baj, csak kisebb lesz a teljesítmény.
Nem kell igazán megtudni...
0,1W-os zsebrádiómra rákötöttem a 200W-os ládát, szólt, nem is rosszul...
Ha a hangláda ohmja nem kisebb, mint amit az erősítő tud, egyszerűen nem tudja túlterhelni, nem tud többet felvenni, mint amire az erősítő képes.
Viszont az a hangszóró, amire 5-10*-es teljesítmény van írva, messze nincs (túl)terhelve, lazán (értsd alatta: könnyedén), szépen szól...
Ennyi...
Közben megnéztem a leírását a fejegységnek és ezek voltak írva
Hangszóró independenciája 4 vagy 8 ohm
Szóval ezek szerint ha vennék pl egy ilyen szubcsövet minden gond nélkül használhatnám erősítő nélkül?
Ez konkrétan nem az OHM(ellenállástól) függ ,hanem a hangszóró érzékenységétől!
Pl.: adott egy 2x50W(sinus/RMS) erősítő + hozzá egy 400W (RMS) teljesítményű Subwoofer!
Ez az erősítő 50w-al simán megszólaltatja a 400-a sub-ot,mivel ennek a mélynyomónak optimális ehhez az erősítőhöz az érzékenységed (90valahány... dB/érzékenység)
Annyi különbséggel ,hogy nem tudod igazán kihozni belőle azt amit valóban tud! (pl.: 50W-al egészen másképp szól/más a hangja is egy 400as subnak mint egy valós 400W-al)!
Szóval leginkább a hang minőségére kell figyelni ilyenkor!
Ha rákötsz a 4x40W (ami valójában 4x20-25W lehet) fejegységedre egy 200W Subot + még ugye a közép/magas hangszórókat akkor pl. kis hangerőnél "szépen" szól még,de pl.: 30%-os hangerőnél már torzítani fog!
Engedtessék meg, hogy ne értsek egyet az idézett hozzászólóval.
"pl. kis hangerőnél "szépen" szól még,de pl.: 30%-os hangerőnél már torzítani fog!"
Megmondanád nekem, hogy adott szituban a torzítás az erősítőből "jön", vagy a hangszóró okozza (és miért)?
Kíváncsin várom megindokolt válaszod (hátha a kérdező is, meg én is tanulok valamit).
Halkan megjegyzem, hogy 30 éve a Magyar Rádió főhangmérnőkéhez jártam (jártunk) oktatásra, Ő valahogy másképp mondta a dolgokat.
A helyzet a következő:
Pl.: van egy 2x50W Sinus erősítőd amire rákötsz egy 400W (RMS) SUb-ot!
Ugye kis hangerőnél még "szépen" szól a Sub érzékenységének köszönhetően!
De magasabb hangerőnél torzítani fog már mivel nem tudja megfelelő erővel ellátni az erősítő!
(Egy jó gyakorlati példa: én 12V-os autóserősítőt akartam használni szobában,volt is egy 12V/5-6Ah-s tápom,ezzel a táppal megindítottam az erősítőt(az erősítő 2x80W-ot tudott és 2db 60W-os hangszóró lett rákötve),szóval az erősítő működött,szólt is,de magas hangerőnél már recsegett/torzított mivel nem tudta előállítani a kis tápegységből kapó fesz.-ből a 2x80W-ot,mivel az erősítőnek 40-50Ah kellett volna)!
Itt is így működik csak itt nem a feszültséggel játszadozol,hanem a teljesítményével! 2x80W-ból semmiképp nem tudsz előállítani 400W-ot (mint ahogy 300W felvett teljesítményből nem tudsz 400W leadott teljesítményt sem)! Egyszóval a teljesítmény hiánya gyengeséget produkál ezért is fog magasabb hangerőn torzítani!
(Sokan mesélték hogy: "Húúúú,van egy 2x300W-os erősítőm és rákötöm a 300W-os mélyládám és túl nagy neki az erősítő mert már 3/4-es hangerőn torzít...) Hát pont ,hogy fordítva (a hangszóró nem bírja el az erősítőt)...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!