Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Ez hogy működik az a autó...

Ez hogy működik az a autó hifinél?

Figyelt kérdés
Adott egy sencor fejegységem 4x40w És szeretnék kicsit fejleszteni az autó hangrendszerén azaz vennék valami fasza szubládát szub csövet. De ha pl veszek egy 200w os szubládát akkor kell egy 200w os erősítő? Mert tudom hogy a gyártók össze vissza dobálóznak a wattokkal és nem is kell neki annyi. Szóval akkor a 4x40w os fejegységre rá lehetne kötni valamilyen szubládát vagy kell az erősítő?

2012. szept. 9. 10:25
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Hogy hogyan kötöd rá a subládát az egy dolog, de a 40W-ra nyugodtan ráköthetsz akár 250W-os ládát is, nemhogy nem lesz baja, csak sokkal szebben szól.

Egy a lényeg: a hangszóró impedanciája (ohmja) nem lehet kisebb, mint ami az erősítőre meg van adva. Célszerű annak egyformának lenni. Nagyobb lehet, abból semmi baj, csak kisebb lesz a teljesítmény.

2012. szept. 9. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Értem. Akkor ez hogy megy honnan tudom mekkora szubot szabad még a fejegységemre kötni? Mert annyira hülyeség hogy adott pl 200w sub amit elvisz 40w erősíítő. Szóval én ezt honnan tudjam majd a későbbiekben hogy mennyit bír?
2012. szept. 9. 10:45
 3/14 anonim ***** válasza:

Nem kell igazán megtudni...

0,1W-os zsebrádiómra rákötöttem a 200W-os ládát, szólt, nem is rosszul...

Ha a hangláda ohmja nem kisebb, mint amit az erősítő tud, egyszerűen nem tudja túlterhelni, nem tud többet felvenni, mint amire az erősítő képes.

Viszont az a hangszóró, amire 5-10*-es teljesítmény van írva, messze nincs (túl)terhelve, lazán (értsd alatta: könnyedén), szépen szól...

Ennyi...

2012. szept. 9. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Ja szóval akkor ezek a wattok gyakorlatilag nem is igazán számítanak az esetembe csak nagyobb legyen az ohm. Az a baj nem igazán tudom mekkora lehet az ohm ja a fejegységnek néztem a gyártó honlapján is. Egy Sencor SCT 4044MR ról lenne szó.
2012. szept. 9. 11:47
 5/14 A kérdező kommentje:
Nézegettem pár subládát mind ilyen 4ohm os volt amiket láttam. Vajon ez a sencor cucc is megvan annyi. Meg ha nem probléma meg tudnád picit magyarázni hogy akkor hogy működik ez a dolog mert fizikából nem vagyok patent és nem tudom hogy most akkor az ohm mit befolyásol miért legyen nagyobb mint a fejegységé és miért van az hogy 0,1w on ment neked a 250w os szub.
2012. szept. 9. 11:52
 6/14 A kérdező kommentje:

Közben megnéztem a leírását a fejegységnek és ezek voltak írva

Hangszóró independenciája 4 vagy 8 ohm

Szóval ezek szerint ha vennék pl egy ilyen szubcsövet minden gond nélkül használhatnám erősítő nélkül?

[link]

2012. szept. 9. 12:00
 7/14 anonim ***** válasza:

Ez konkrétan nem az OHM(ellenállástól) függ ,hanem a hangszóró érzékenységétől!


Pl.: adott egy 2x50W(sinus/RMS) erősítő + hozzá egy 400W (RMS) teljesítményű Subwoofer!


Ez az erősítő 50w-al simán megszólaltatja a 400-a sub-ot,mivel ennek a mélynyomónak optimális ehhez az erősítőhöz az érzékenységed (90valahány... dB/érzékenység)


Annyi különbséggel ,hogy nem tudod igazán kihozni belőle azt amit valóban tud! (pl.: 50W-al egészen másképp szól/más a hangja is egy 400as subnak mint egy valós 400W-al)!


Szóval leginkább a hang minőségére kell figyelni ilyenkor!

Ha rákötsz a 4x40W (ami valójában 4x20-25W lehet) fejegységedre egy 200W Subot + még ugye a közép/magas hangszórókat akkor pl. kis hangerőnél "szépen" szól még,de pl.: 30%-os hangerőnél már torzítani fog!

2012. szept. 9. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Ja értem akkor azért érdemesebb valami jobb erősítőre beruházni? Mert végül is ahogy néztem nem olyan drágán lehet már szerezni. Vagy akár még ha aktív szubládát veszek az még jobb nem?
2012. szept. 9. 12:15
 9/14 anonim ***** válasza:

Engedtessék meg, hogy ne értsek egyet az idézett hozzászólóval.

"pl. kis hangerőnél "szépen" szól még,de pl.: 30%-os hangerőnél már torzítani fog!"

Megmondanád nekem, hogy adott szituban a torzítás az erősítőből "jön", vagy a hangszóró okozza (és miért)?

Kíváncsin várom megindokolt válaszod (hátha a kérdező is, meg én is tanulok valamit).

Halkan megjegyzem, hogy 30 éve a Magyar Rádió főhangmérnőkéhez jártam (jártunk) oktatásra, Ő valahogy másképp mondta a dolgokat.

2012. szept. 9. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

A helyzet a következő:


Pl.: van egy 2x50W Sinus erősítőd amire rákötsz egy 400W (RMS) SUb-ot!


Ugye kis hangerőnél még "szépen" szól a Sub érzékenységének köszönhetően!

De magasabb hangerőnél torzítani fog már mivel nem tudja megfelelő erővel ellátni az erősítő!

(Egy jó gyakorlati példa: én 12V-os autóserősítőt akartam használni szobában,volt is egy 12V/5-6Ah-s tápom,ezzel a táppal megindítottam az erősítőt(az erősítő 2x80W-ot tudott és 2db 60W-os hangszóró lett rákötve),szóval az erősítő működött,szólt is,de magas hangerőnél már recsegett/torzított mivel nem tudta előállítani a kis tápegységből kapó fesz.-ből a 2x80W-ot,mivel az erősítőnek 40-50Ah kellett volna)!


Itt is így működik csak itt nem a feszültséggel játszadozol,hanem a teljesítményével! 2x80W-ból semmiképp nem tudsz előállítani 400W-ot (mint ahogy 300W felvett teljesítményből nem tudsz 400W leadott teljesítményt sem)! Egyszóval a teljesítmény hiánya gyengeséget produkál ezért is fog magasabb hangerőn torzítani!


(Sokan mesélték hogy: "Húúúú,van egy 2x300W-os erősítőm és rákötöm a 300W-os mélyládám és túl nagy neki az erősítő mert már 3/4-es hangerőn torzít...) Hát pont ,hogy fordítva (a hangszóró nem bírja el az erősítőt)...

2012. szept. 9. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!