Ha veszek egy vinyl lejátszó készüléket, ahhoz mit kell még vennem? Illetve mennyire károsodik egy lemez a lejátszásnál?
Ha nincs a lemezjátszó egységbe beépített erősítő akkor külön erősítőre kell kötnöd a cucost. Ez a gyakoribb eset.
A tű mechanikai eredetéből koptatja a lemezt. A sérült tű meg nagyon koptatja...
A "nedves lejátszás" elméletileg csökkenti a kopást és jobb hangdinamikát is el lehet érni vele
Itt olvashatsz többet róla:
Pár gondolat, de a téma könyvtárakat tölthetne meg.
lemezjátszó + hangszedő + előerősítő (phono előfok) utána jöhet a végerősítő. Az előerősítő állítja be a RIAA korrekciót (gugli) A nedves lejátszás zsákutca, örök mókuskerékbe kényszeríti a tulajt :)
Becsületes hangszedőt sokáig lehet használni (gyémánt a tű, de a lemezzel való kapcsolódási ponton iszonyat nyomással fekszik fel) az előfok szintén kényes pont, a hangminőségért ugyanannyira felelős, mint a hangszedő. De több tranzisztoros/csöves kapcsolás található a neten, ezek relatíve fillérekből megépíthetőek és remek hangot adnak.
A pickup lehet mozgómágneses (MM) vagy mozgótekercses (MC) ez utóbbi az elitebb osztály (sok tízezertől a csillagos égig), de MM-el is nagyon jól el lehet zenélni és körökkel olcsóbb.
Úgy látom kezdő vagy, ezért leírom, hogy piezós pickuppal ne kezdj, eszméletlen szar a hang és féldrágakő a tű, hamar elkopik és utána örökre tönkreteszi a lemezt.
Egy lemezt évekig, akár évtizedekig lehet használni, persze egyre jobban fog sercegni, a por ellen nem sokat lehet tenni a legnagyobb gondossággal sem.
Alapvetően jó dolog lemezjátszót használni, megvan a romantikája és az izgalma. És 40 éves csehszlovák lemezekben is csodákat lehet felfedezni :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!