Miben mérik a fényerőt, és milyen fényerejű kell legyen egy jó 200-as fix teleobi?
A fényerőt az úgynevezett f szám, vagy maximális apertúra jelöli. Ez definíció szerint az objektív belétő apertúrájának (ami fix obiknál nagyjából a frontlencse átmérője) és a gyújtótávolságnak az aránya.
Ennek megfelelően egy tört szám, mely szinte mindig nagyobb egynél, így az alábbi módon jelölik:
Pl. 1/2.8 esetén f2.8, 1/4 esetén f4, stb.
A maximális fényerő csak egy lehetőség, ha lerekeszelsz egy f2.8-as obit f4-re, akkor természetesen lecsökken a fényerő, ezzel együtt viszont megnő a mélységélesség.
Fényerősnek f2.8-tól szoktuk nevezni az objektíveket, 200 millisből még van is ilyen, sőt, f2 is, de az elég drága. A spórolósabb megoldás az f2.8, ami felezi az elérhető maximális zársebességet, de mondjuk nyolcad annyiba kerül. f4 maximális fényerő felett semmiképp sem neveznék egy fix 200-ast jónak.
Ahhoz, hogy fényerős legyen, a gyújtótávhoz képest nagyobb átmérő kell. Ez fizikai törvényszerűség. De ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az obi "jó". Sok objektív hiába fényerős, ha a teljesen nyitott, pl. f2.8-as képe homályos, mert nem jó az optikai minőség.
Ráadásul a belépő apertúra csak egyszerű optikai rendszereknél egyezik meg a frontlencse méretével, zoomoknál, vagy diffrakciós objektíveknél ez marhára más.
Általában igaz, hogy a "jó" objektívet a vele készült tesztképekről lehet megismerni.
És az is igaz, hogy az azonos gyártási technológiával készült fix objektívek mindig jobbak, mint a zoomok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!