Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Autó hangtechnika? Azt hittem...

Autó hangtechnika? Azt hittem egyszerű lesz. De már semmit sem értek. Szükségem lenne egy hozzáértő segítségére.

Figyelt kérdés

Fontos lehet: egy régi suzuki swiftem van. Pocsék gyári hangtechnika volt, gondoltam kicsit élvezhetőbbé teszem. Nem egyszerű:) Tehát a kérdés. Eddig vásároltam:

-Egy LG LAC3900RN lejátszót MOSFET 4*53w,(Mélynyomó előkészítés)

-egy pár Sony 2utas 10cmes 30w/130w, 85+-2dB, 65-22000Hz (elől, műszerfalban)

-egy pár Ground Zero 3utas 10cmes, 60w RMS/100w max, 89dB, 4ohm, 100-20kHz (hátul, kalaptartóban)

(Azt gondoltam ennyi elég is lesz... De hát nem sokkal javult a helyzet.)

A kérdésem, ebből lehet még relative jó hangzást kihozni? Össze raktam, de sok baj van vele, ugye mélyet nem ad, a CD lejátszót kb. a feléig tudom felhangosítani, hogy még "élvezhető" is maradjon. De így sem az igazi.

Én úgy gondolom ehhez kellene még egy mélynyomó, és ahhoz egy erősítő(kb. ennyit szűrtem le, amiket itt a neten olvastam) De fogalmam sincs hogy milyen. Reflex mélyládáról olvastam, hogy az elektronikus, illetve hiphop zenéhez ez passzol. Nem tudom igaz-e. Tehát egy "kis" segítségre van szükségem, hogy hogyan tovább, bármilyen javaslatot, tanácsot, segítséget szívesen veszek, és köszönök előre is. Bocsi ha túl hosszan írtam, túl sok hülyeséget!:D


2011. ápr. 29. 21:34
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Bocsáss meg, Te 10cm-es hangszórótól vártál mély hangot?, nálam az a 30cm-esnél kezdődik (ha belegondolsz, akkor a 30cm-es hangszórónak kb. 10x (!) akkora membránja, mint a 10cm-esnek.

Teljesítmények: bár az erősítőnél is hazudnak rendesen, de hangszóróból legalább 2-3x-os teljesítményt illik beépíteni.

A hangszórókra írt teljesítmények annyit jelentenek, hogy ott nem károsodik, és korántsem jelenti azt, hogy azon a teljesítményen elfogadható torzítással és megfelelő hangnyomással (értsd alatta: jó hangerővel) fog szólni.

Van (kellene) azután egy megfelelő hangdoboz, ami a rendelkezésre álló teljesítményt és az alkalmazott hangszórót mérete, kialakítása folytán olyan akusztikus "helyzetbe hozza", hogy az jól fog szólni.

2011. ápr. 29. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Naiv voltam nem?:) Egyébként utólag, már kezdem érteni, a mágnes méret meg a rezgések közti összefüggést, de csak kezdem... Ezért most kellene a mély ehhez. Egyébként 10cm-est azért választottam, mert ilyen volt benne gyárilag, így egyszerű volt a beszerelés. Gondoltam egy picit jobb minőségű hangszóró, meg nagyobb teljesítményű majd elég az igényemnek, hát nem lett...
2011. ápr. 29. 22:00
 3/15 anonim ***** válasza:

Persze, van azért minőségi különbség a hangszórók között, de az nem annyira döntő, mint a méret, nem a mágnesé, hanem a membráné. Hiszen az mozog, az "tologatja" a levegőt, az nem mindegy mekkora.

Persze a lehetőségek korlátozottak, de azért már egy 20cm-es is 4x akkora, mint a 10-es.

És mégegyszer: a "doboz", amibe kerül rendkivül fontos.

Egyszerűsítve: elzárja egymástól a membrán első és hátsó oldalát, ha ez nincs, a membrán első fele által megmozdított levegő rövid úton vissza is jut a membrán hátuljára, alig mozdítva feléd a levegőt.

Ezt a visszajutási távolságot kell (erősen egyszerűsítve) minél nagyobbá tenni. (Vannak persze basszreflex dobozok is, de az részben más elven, nagyon precízen méretezve működik csak jól.)

2011. ápr. 29. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Az energiaellátásról se feledkezz meg, hiszen ezeket az eszközöket elég rendes árammal kell ellátni, a vezetékek minősége és keresztmetszete sem lényegtelen.

Ha nincs elég áram, csökken a feszültség, szétesik a rendszer, oda a minőség..

2011. ápr. 29. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Azzal esetleg nem vagy tisztában, hogy mélynyomóból erősítőből milyen számokra kell figyelni? Milyen teljesítményűt lehet "összekötni" egymással, illetve ezzel a lejátszóval, hangszóróval stb? Rengeteg dologgal nem vagyok tisztában, sajnos.
2011. ápr. 29. 23:07
 6/15 anonim ***** válasza:

Azért kicsit nehéz egy rendkívül komplex tudományt ismereteit "idevarázsolni".

Mégis: erősítőből elég akár 40W is, ezt RMS-ként adják meg, igazából abból kijön ca. 15W.

Ez bőven elég akkor (Suzukiba pláne, de ez nem fikázás), ha jó ennek a teljesítménynek hanggá alakítása.

Ugyanazt a teljesítményt, ugyanabban a "dobozban" az egyik hangszóró nagyobb, a másik kisebb hangerőt létrehozva alakítja át. Mondanád, jobb a nagyobb hangerőt adó. Nem biztos! A kisebb hangerőt adó nagyobb hanghűséggel és egyenletesebb frekvenciamenettel dolgozik, kevésbé esik a hangereje az alacsonyabb frekvenciák irányába. (Általában, de a miértbe nem mennék bele.) Ezek inkább azért a házi HiFi kategóriánál érdekesek, nem egy akusztikailag idétlen autóban, akármelyikben.

Amire figyelni kell, ha az erősítő 4ohmon adja a névleges teljesítményt, ennél kisebb ohmos hangszóró(rendszer) nem köthető rá, nagyobb igen teljesítménycsökkenés árán, más baj nem lesz.

A "doboz": minél nagyobb zárt terű (basszreflex más kategória), vastagfalú, rezonancia mentes. Hogy ez autóban hogy valósítható meg az nehéz ügy, függ attól is, ki mennyire hajlandó "feláldozni" az autót.

De próbáld ki, vegyél egy bontott kalaptartót, azt fúrhatod, faraghatod, erősítheted és egy legalább 20 (inkább több) centiméteres hangszórót.

És ha a 20-as helyett volna lehetőséged egy próba erejéig 30-ast tenni, meglepődnél.

Sikeres kísérletezést, és ha valaki elkezd dobálózni ilyen olyan wattokkal, ne foglalkozz vele....

2011. ápr. 30. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Köszi az eddigi válaszokat! Kicsit tovább kérdezek. Én úgy terveztem, hogy akkor a közeljövőben vennék mélynyomót + erősítőt. Mind össze ennyire van szükségem? Eddig ugye van bent 4 hangszóró 2 elől, 2 hátul mind 4ohm ellenállású. Arra figyeljek akkor hogy a többi is 4ohm legyen? Illetve ha fogom veszek mélynyomót + erősítőt akkor ezeket úgy mind össze lehet kötni, és akkor lesz mély is a kocsiba, meg ugye ami eddig volt? Más egyébre nincs is szükség? Linkelek egy mélynyomót most ezt csak úgy hirtelen kinéztem. Ez jó lehet, vagy valami ilyen paraméterekkel rendelkező más típusú? Passzolna ez az eddig megvett dolgokhoz? Bocs, ha sok sz*rságot kérdeztem:)
2011. máj. 1. 17:14
 8/15 A kérdező kommentje:

[link]

Illetve még egy link, én valahogy így képzelem a végeredményt, vagyis hát a mélynyomót + erősítőt:

http://www.youtube.com/watch?v=u3K01GP1uhs

2011. máj. 1. 17:16
 9/15 anonim ***** válasza:

Az a mélynyomó jó lehet, de azért jóval kisebb, mint a videon látható, én azt legalább 30 centisnek vélem (aminek 2* akkora a membránfelülete, mint a linkeltnek.)

Én inkább egy hangszórót vadásznék (jóval olcsóbb) és a kalaptartót képezném/cserélném ki, az lenne tulajdonképpen a hangláda előlapja. Nem is kell feltétlen teljes doboz, mert a csomagtartó lenne (engedményekkel) a doboz többi része, bár igen jól le kellene zárni a hátsó ülés és a kalaptartó (ami már egészen más anyagból van, kell hogy legyen) közötti rést.

Én azt nem látom a rendszerben, honnan kapja a mélynyomó erősítő az erősítendő jelet.

Mindenesetre a linkelt láda is nagy előrelépés lenne....

2011. máj. 1. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Na úgy döntöttem ládát veszek, valamivel macerásabb lenne a hátsó teret úgy kialakítani, amit akkor kellene ha kalaptartóba tenném a mélysugárzót.

Azt honnan tudom megállapítani, hogy ez a mélyláda amit az előbb linkeltem kompatibilis-e a rendszerrel, mármint a cd lejátszóm, ami van stb.? Te ezt megtudod nekem mondani azok alapján amit leírtam eddig?(az elején leírtam a lejátszó márkáját, ilyesmi) Írtak két erősítőt is ami ideális lenne ehhez a mély ládához, viszont ezek 30ezer és 50ezer-nél kezdődnek. Vagy ha egyszerűen ez az ideális akkor ne is próbáljak olcsóbbért más típust keresni? Mindegy azért beírom az erősítő típust hátha tudsz jobbat ajánlani olcsóbbért: "ideális erősítő: Kicker DX300.2( [link] ), ZX350.4( [link] )" Amit még nem értek mi az hogy 2 csatornás, 4 csatornás. Ha jól tudom a mély hangok 10-80Hz között vannak. Ezeknél az erősítőknél csak egyiknél volt ilyen adat, hogy 20-20000Hz-ig(pont az 50ezresnél).

A cdlejátszómról itt egy link, itt ír egy két érdekes dolgot mint pl. mélynyomó előkészítés meg MOSFET 4x53w:

[link]


Köszönöm az eddigi segítséged, remélem ebben még tudsz segíteni. Köszi szépen előre is!

2011. máj. 1. 20:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!