Hogyan készíthető szélessávú AM antenna?
Illetve azt hogyan kell bekötni a Tunerbe, egy vagy kétpólusú?
Édesapám egy újabb impulzív vásárlása során vett egy ötelemű Technics HiFi tornyot és kérte, hogy rendezzem el, kábelezzem be, etc...
FM-hez találtam megfelelő kifeszíthető dipól antennát, de AM-hez még nincsen; és amúgy őszintén, nem ártana, mert tényleg gyengén, erősen akadozva fogja AM sávokban az adókat (FM-nél is ez volt a helyzet, de ott az említett antenna abszolút javított a vételen).
Az AM antennának nincs igazi csatlakozója, egy csavarszerűséggel lehet szorosan odafogatni; viszont van mellette egy ugyanilyen odafogató földelést jelölve, ennél viszont nekem nem egyértelmű, hogy az az antennához kell, vagy azon keresztül testelhetem le az erősítőre?
Előre is köszönöm az útmutatást!
AM sávok: hosszú-, közép- és rövidhullám. Persze nem kötelezően van mindegyik rádión mindegyik sáv. Hosszú- és középhullámra általában van beépített, vagy esetenként külső ferritantenna, de előfordul keretantenna is. Emellett szokott lenni antennacsatlakozási lehetőség is. Rövidhullámra külső antenna szükséges. Nem kell túlgondolni a dolgot, AM sávokra a legtöbb esetben egy néhány méteres huzaldarab is megfelel, de egy jó magasantennával jobb vétel érhető el. Természetesen nincs mindenkinek lehetősége jó magasantennát csinálni, ilyenkor a szobában kifeszített huzalt lehet alkalmazni. A magasantenna is csak egy vagy több huzal, de az hosszabb lehet és a magasan való elhelyezés következtében jobb vételi eredményt ad. Például a padláson lehet ilyet kiépíteni. A földelés jelű csatlakozóhoz elvileg a földelést kell csatlakoztatni. Erre régen, jobb híján a vízvezetéket, a fűtés vagy gázcsövet használták. A legtöbb esetben azonban nincs szükség rá, volt olyan rádió (például a néprádió Orion 115A), amelyiken nem is volt földcsatlakozási lehetőség. Sőt, bármilyen meglepő, ha a földelést az antennacsatlakozóhoz csatlakoztatod valamennyire, akkor is működik. Igazából a jó magasantenna és földelés a detektoros rádióhoz szükséges. A érzékenyebb rádiókhoz tényleg elegendő lehet egy néhány méteres drót is.
Nem akarlak elkeseríteni, de az AM sávok ma már lényegében alig használhatók. Sok AM rádióadót leállítottak vagy csökkentették a teljesítményüket. Hosszúhullámon néhány adó fogható, itt magyar adás nincs. Középhullámon megbízhatóan fogható a Kossuth adó és lakhelytől függően a helyi adók. A távolabbi és külföldi adók a régi időkhöz képest jóval kisebb számban és csak igen gyengén foghatók, este valamivel jobb a helyzet. Rövidhullámon a vétel a légköri viszonyoktól függően ingadozik, elhalkul, felerősödik. Rövidhullámon viszonylag sok adó fogható, de magyar adás, a kínait kivéve, nem nagyon van.
A régi szép időkben jól lehetett középhullámon és rövidhullámon rádiózni. Annak idején kevés zaj volt a sávokban, ma ez a sok elektronikus vacak elárasztja mindenféle zajjal az AM sávokat.
Szia! 😀 Nagyon köszönöm a részletes válaszodat!
Még annyit megírnál esetleg, kérlek, hogy ahhoz a kompromisszumos huzalantennához mi lenne a megfelelőbb? : vékony, vagy vastag sodrott vezeték?
Valami olyasmit olvastam, olyasmi rémlik, hogy az ideális antenna nagyon vékony ÉS nagyon kis ellenállású -- nade 🤔 ez a két dolog teljesen ellentmond egymásnak, nemde?
Meg akkor ugyanez a kérdésem lenne a radiátorra leföldelő vezetékhez is.
Még egyszer köszönöm! 👋
A kereskedelemben kapható sodrott 1-1,5 mm²-es vezeték megfelelő. A tömör is jó lenne, de azt nehezebb felrakosgatni a szobában, meg bekötni. A földeléshez ugyanilyen jó. A hossza meg nagyjából 3-5 méter lehet. Elhelyezheted a szobában L-alakban is, de lehetőleg a falhoz és villamos hálózat vezetékeihez ne legyen közel. A villamos hálózatból sok zavart szedhet össze. Kipróbálhatod, hogy kell-e földelés, előfordulhat, hogy földelés nélkül kedvezőbb a helyzet. Az AM sávok sokkal érzékenyebbek a zavarokra, mint az FM sáv. Villámlás, légköri eredetű kisülések, elektromos szikrák, számítógépek, tv-k, monitorok, telefonok, stb. kapcsolóüzemű tápegységei mind zavarforrások.
Elvileg egy rádióadó jó vételéhez a hullámhossz negyedének megfelelő hosszúságú antenna kellene. Például a Kossuth adó hullámhossza: λ=c/f=300000/540≈556 m. Az antenna hosszának így 556/4≈139 m-nek kellene lenni. A gyakorlatban azonban már egy néhány méteres huzal is kielégítő vételt ad. Egyébként, amikor még az AM rádiózás volt a menő, akkor sem lehetett sehol ilyen hosszúságú vevőantennát látni. Nekünk a padláson van felszerelve porcelán csigákra L-alakban egy 1 mm²-es szigeteletlen tömör rézvezeték (ilyen volt), a hossza nagyjából 8 méter. Egy sodrott, szigetelt 1 mm²-es vezetékkel van levezetve műanyagcsatornában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!