Mit gondoltok a mostani kazetta-reneszánszról? Mennyire válhatnak népszerűvé szerintetek újra a magnók és a kazik, meg úgy általánosságban a 80-as évekbeli technika?
Jelenleg egyre nagyobb divat újra kazettát hallgatni, rockegyüttesek újra kezdik kazettán is kiadni albumaikat, rendelős oldalakon is egyre gyakrabban találkozni újonnan gyártott walkmanekkel, magnókkal, üres kazettákkal. Nemtudom melyik külföldi újságban is olvastam cikket róla, hogy egy 12 éves kislány születésnapjára walkman-t kért és Bon Jovi kazettákat. Miután megkapta, bevitte a suliba, és az osztálytársai is elámulva nézték, hogy milyen menő.
A magnók és a kazik mellett a Commodore 64-es gépek is nagyon népszerűek lettek újra, meg modern sorozatokban is feltűnik ez a 70-es, 80-as, korai 90-es éveket felölelő "Cassette Futurism" stílus, ami egy olyan alternatív történelmet képzel el, amiben az ilyen stílusú eszközök váltak fejlettebbé a mai korra, ahelyett, hogy ilyen iPhone-os jövőben élnénk (pl. Netflixen a Maniac című 2018-as sorozat is egy ilyen alternatív valóságban játszódik, ahogy az Alien: Isolation videójáték is erre megy rá).
Én bosszantónak találom, két okból.
Egyrészt felveri az árakat.
Pár éve még 1-2 euróért lehetett kapni a TDK SA, Maxell XLII, Sony UX-S kategóriát újonnan, bontatlan csomagolásban, ez mostanra három-négyszeresére nőtt.
Másrészt senki nem akar komoly technikát gyártani.
Minden modern, új készülék eszméletlenül ócska, kritikán aluli minőségű alkatrészekből, primitív mechanikával és igénytelen elektronikával készül. Semmi köze a hifi hangzáshoz, minőséghez. Egyszerű divathóbort, ellentétben a bakelittel. Lemezjátszót gyártanak újonnan is piszok jó minőséget. Egy modern kazetta-lejátszót meghallgatva pedig az embernek hányingere támad...
Az biztos, hogy a kazetták jóval tartósabbak, mint a későbbi digitális adathordozók. Pont tavasszal akadtam rá egy 1986-ban felvett kazira, ami már vagy 20 éve a padláson állt egy dobozban. Kívácsiságból beraktam a magnóba és még mindig úgy szólt, mintha új lenne.
Manapság meg már sok embernek mp3-lejátszója sincs, csak a youtube-ot vagy a spotify-t használja cloud-lejátszónak, tehát valójában nincsenek birtokában a zenék. Az mp3 lejátszók tartóssága is megér egy misét. Nekem már többszáz letöltött dalom tűnt el úgy, hogy az mp3-mam flash memóriája egyszercsak bemondta az unalmast, ahogy azon külső merevlemez is, amire archiváltam a számokat.
Nyolcas, azért ne misztifikáld túl a kazettát. Annak is van millió hátránya, arról is elveszhet a zenéd. Begyűri a magnó, megnyúlik a szalag, lemágneseződik, átmágneseződik, penészes/gombás lesz, sőt láttam már autó szélvédője alatt megolvadt kazettát is.
Azt se felejtsük el, hogy a kazettának van egy alapzaja, még a legjobb type IV-es szalagoknak is. A jó minőségű hangrögzítéshez komoly felvevő berendezés kell, minőségi szalag és az sem árt, ha a bemeneti jelforrás sem öreganyám szokol rádiója. És lehet akármilyen jó az egész rendszer, a másolás során még így is veszíteni fogsz a minőségből...
Azt pedig gondolom mondani sem kell, hogy a gyártók jellemzően nem épp a legminőségibb szalagon adják ki a zenéket, így hangminőségben sokszor kevesebbet kapsz mint Spotify-on.
Mondom mindezt úgy, hogy még mindig kb. 3000 kazettám van, és nem csak dísznek.
Na a most újragyártott kazik már nem lesznek olyanok... ezek nem fognak 20-30 év múlva jól szólni. Biztos hogy legalább a fele anyagot kispórolják majd belőlük.
Most a retró az új hívószó. Ezzel mindent el lehet adni. A hülye meg megveszi, mert retro.
Ráadásul nem csak a kazettát kell megvenni, hanem a lejátszót, meg a kazettatartó állványt, polcot, stb. Csak egy újabb pénzlehúzás.
A valódi kazettás zenehallgatós élményt nem lehet visszahozni!
Most mi van? Megrendeled, kihozza a futár, meghallgatod, oszt vége is a történetnek.
Annó el kellett menni valakihez a kazettáért. Vagy otthon volt, vagy nem. Jó esetben volt vezetékes telefon és fel lehetett hívni, de ha nem volt, akkor meg kellett találni. Aztán átmenni, és meghallgattuk közösöen, és közben lemásoltuk. Mert ugye a másolás is addig tartott amig a lejátszás. stb... a mai fiatalok el sem tudják képzelni milyen volt ez annó. Attól hogy egy kazettát beteszel a "dekkbe" és lejátszod, még kurrr...va messze vagy attól az életérzéstől ami a kazetta adott. A körítés legalább ugyanolyan lényeges volt mint a kazi. Na és azt lemásolni nem lehet, mert már nem az a világ van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!