Morzsi007 kérdése:

Hogy kell értelmezni az A osztályú erősítő teljesítményét?

Figyelt kérdés

Adott pl egy csatornánként 10W-os A osztályú végerősítő, az max 10 W-ra képes vagy nagyobbat is tud szólni pl 40W-ot, de A osztályban csak 10W-ig üzemel?

Valahol olvastam mivel rossz a hatásfok kb 20%-os, hogy 40W-ra is képes egy 10W-os A class erősítő.

A másik kérdésem is hasonló, ha nézünk egy integrált (class AB)

2x50W-os erősítő, annak a max kimeneti teljesítménye nagyobb, de 50W-ig hallgatható minőséget ad, felette már élvezhetetlen vagy ez az érték, ami lehetne mérni maximum a kimeneteken? Tudom, hogy a Watt számok az majdhogynem mindegy a hangzás befolyásolásában normál körülmények között, minden más fontosabb, de kiváncsi vagyok egy szakértőbb véleményre a kimeneti watt számokkal kapcsolatosan.

Utolsó🙂, hogy kell értelmezni a bemeneti jel érzékenységét (mV)? Mi van, ha nagyobb vagy kisebb jelet küldök, azon kívűl, hagy halkabb vagy hangosabb lesz a végeredmény?



#A osztályú erősítő
2023. ápr. 20. 13:57
 1/8 anonim ***** válasza:
73%
A 10W az 10W.
2023. ápr. 20. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Minden erősítőre vonatkozik a klasszikus / szabványos meghatározás: a kimenő teljesítményt addig növeljük, míg a harmonikus torzítás 10 % értéket ér el.

Ezt nevezzük az erősítő szinuszos teljesítményének.

Ehhez tartozik valamennyi bemeneti feszültség, az pedig a névleges érzékenység.

Később jöttek az ismert kereskedelmi baromságok, PMPO tököm tudja nem érdekes.

Az már régen is megvolt (már a HIFI-magazin korában is), hogy van a szinuszos és van zenei teljesítmény is. Utóbbit csak rövid csúcsokban képes leadni.

Később ezek a dolgok teljesen elszabadultak, én már nem is követtem. Némelyik erősítő 5 kW teljesítményt is képes kinyomni állítólag 0,00001 másodpercig.

Marhaság, komoly emberek ilyennel nem foglalkoznak.

2023. ápr. 20. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Szervizmérnök úr ***** válasza:
Még kimaradt, 10 % torzítás, amikor a szinuszjelen már beharapások képződnek és az ember fülre is hallja, hogy kezd betorzítani.
2023. ápr. 20. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Vannak erősítők, ami max teljesítményen 0,003% vagy kevesebb THD-t tudnak, régebbi csúcskészülékek. Legalábbis ez van az adatlapon, és vannak az olcsóbbak manapság, amik alacsonyabb, nem max teljesítményen, akár 1-10%-os THD-vel rendelkeznek. Névleges vagy RMS felel meg a szinuszos teljesítménnyel gondolom.

Szóval legtöbb esetben max leadásnál már közel 10%-os a THD. Sok a kamu vagy félrevezető adat, mert sokszor azt is feltüntetik, hogy milyen frekvencián tudja az adott értéket az erősítő, pl 1KHz-en, nyilván a legjobbat tüntetik fel.

2023. ápr. 20. 15:37
 5/8 A kérdező kommentje:
#1, így igaz, csak pontosabb infót szeretnék.
2023. ápr. 20. 16:02
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Egy példa ideális esetet feltételezve (a végerősítő eszközökön eső maradékfeszültséget elhanyagolva):

Legnagyobb kivehető teljesítmény: Pki=10 W, terhelés: Rt=8 Ω, feszültségerősítés: A=10

A szükséges tápfeszültség: Ut=√(8Pki·Rt)=√(8·10·8)=25,3 V

Az erősítő kimeneti feszültsége: Uki=√(Pki·Rt)=√(10·8)=8,94 V

Az erősítő kimeneti árama: Iki=√(Pki/Rt)=√(10/8)=1,12 A

Ahhoz, hogy A-osztályban üzemeljen a nyugalmi áramot a kimeneti áram csúcsértékére kell választani:

Io=Ikimax=√2Iki=√2·1,12=1,58 A

A tápegységből felvett teljesítmény a kivezérléstől függetlenül állandó: Po=Ut·Io=25,3·1,58=40 W

A hatásfok teljes kivezérlésnél: η=Pki/Po=10/40=0,25

A kivezérlést csökkentve a hatásfok egyre kisebb, egészen kis teljesítményeknél közelít a nullához.

A névleges 10 W-hoz tartozó bemeneti feszültség (névleges érzékenység):

Ube=Uki/A=8,94/10=0,894 V


AB-osztályú erősítőnél a nyugalmi áramot jóval kisebbre választják meg, akkorára elegendő, hogy eltűnjön a keresztezési torzítás. A-osztályhoz képest az eltérés, hogy a tápegységből felvett áram teljes kivezérléskor:

Io=Ikimax/π=1,58/π=0,503 A

A tápegységből felvett teljesítmény teljes kivezérléskor: Po=Ut·Io=25,3·0,503=12,73 W

A hatásfok teljes kivezérlésnél: η=Pki/Po=10/12,73=0,785, elméleti maximum: η=π/4

AB-osztályú erősítő tápegységből felvett teljesítménye és hatásfoka a kivezérléstől függ.

Ez az erősítő ekkora tápfeszültségről, ekkora terhelő ellenállásnál nem képes 10 W-nál nagyobb szinuszos teljesítmény leadására.

Az AB-osztályú erősítő tápegységének terhelése kis kivezérlésnél kicsi, ezért a tápfeszültség ilyenkor kissé nagyobb, mint teljes kivezérléskor. Ezt a feszültséget a tápegység kondenzátorai a rövid ideig tartó zenei csúcsokban valamelyest képesek megtartani. Ezért nagyobb a zenei teljesítmény, vagy, ahogy mostanában írják a maximális teljesítmény. Ezek viszont eléggé homályos dolgok, pontosan mérni a szinuszos teljesítményt lehet. Például, ha a tápfeszültség vezérlés nélkül megnő 30 V-ra, akkor rövid ideig a leadott teljesítmény Ut²/8Rt=30²/8·8=14 W. Bár ezt már nem is igazán lehet így számolni, mert nem szinuszos jelről, hanem zenei csúcsról van szó. Az A-osztályú erősítő tápegységének terhelése nagy és állandó, itt, akkor értelmezhető egyáltalán a zenei teljesítmény?

„Valahol olvastam mivel rossz a hatásfok kb 20%-os, hogy 40W-ra is képes egy 10W-os A class erősítő.”

Ez legfeljebb akkor igaz, ha a tápfeszültséget megnövelik a kétszeresére 50,6 V-ra, így képes leadni 40 W-ot, de névleges teljesítménynek csak 10 W-ot adnak meg.

„Utolsó, hogy kell értelmezni a bemeneti jel érzékenységét (mV)? Mi van, ha nagyobb vagy kisebb jelet küldök, azon kívűl, hagy halkabb vagy hangosabb lesz a végeredmény?”

Ha a névleges bemeneti feszültségnél kisebbet adsz rá, akkor halkabb lesz, ha nagyobbat, akkor túlvezérlődik, nagy torzítás keletkezik.

2023. ápr. 21. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

„Szóval legtöbb esetben max leadásnál már közel 10%-os a THD. Sok a kamu vagy félrevezető adat, mert sokszor azt is feltüntetik, hogy milyen frekvencián tudja az adott értéket az erősítő, pl 1KHz-en, nyilván a legjobbat tüntetik fel.”

Igen sok a kamu, főleg a teljesítményadatoknál, olyat is láttam, hogy a hálózatból felvett teljesítmény kisebb volt, mint a leadott teljesítmény. A torzítás függ a kivezérléstől és frekvenciától. Kisebb kivezérlésnél csökken. Adott kivezérlés mellett alacsony és magas frekvenciákon, főleg a sávszélekhez közeledve, növekszik. A mai erősítők torzítása a maximális kivezérlés környékén meredeken növekszik. Könnyen lehet, hogy 9 W-nál még csak 0,1%, de 10 W-nál már 10%. Sokan hajhásszák a minél kisebb torzítású erősítőt, az viszont kétséges, hogy valaki meghallja a 0,01% és 0,001% torzítás közötti különbséget, főleg, úgy, hogy a hangszórók torzítása ennél sokkal nagyobb. Aztán Sipos Gyula is már sokszor leírta, hogy a THD (teljes harmonikus torzítás) lényegében semmit mondó adat. Ennél fontosabb az intermodulációs torzítás, melyet manapság már egyáltalán nem adnak meg.

2023. ápr. 21. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat mindenkinek. 👍
2023. ápr. 21. 11:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!