Led vagy OLED? Milyet válasszak? Milyen tv-t ajánlanátok?
Szeretnék venni egy új tv-t, van egy pár tulajdonság aminek meg kellene feleljen....
-120-135 cm képátló
-4K-t tudja
-Játékra, filmnézésre, meccsnézésre lenne használva
-NEM kell okosnak lennie, de ha az akkor az...
-Képes legyen lejátszani pendriveról vagy külső vinyóról mindenféle formátumot. Azért így írom, mert a jelenlegi még egy mkv-t sem képes.
-Szuper lenne ha energiatakarékos lenne, minél magasabb energiahatékonysági minősítéssel.
Márka egyáltalán nem számít, de azért ne egy noname vacak legyen.
LED vagy OLED? Fogalmam sincs melyik jobb vagy melyik mihez jobb.
350-ért belépő LG-t kapsz, de az energiatakaréskoság azért felejtős, itt szinte mind G-s energiabesorolású
Nagy vonalakban.
2 dologból áll össze a kijelző, az LCD panelből és a megvilágításból. A megvilágításból adódó fehér fényből szűri ki az LCD a különböző színeket. Az LCD paneleknek 3 fő típusa van, IPS, VA és TN. Utóbbit a mai TV-kben már nem használják így arról ennyit.
Az IPS LCD kijelző alap helyzetben, azaz feszültséggel nem gerjesztett állapotban átengedi az összes fényt. Tehát az IPS alapból, megvilágítva fehér. A fekete szín eléréshez be kell zárni a kirstálymolekulákat az LCD-ben, azaz gerjeszteni kell őket. Mivel tökéletesen lehetetlen bezárni, sosem lesz teljesen fekete, szürkés, világító áranyalatot ad fekete helyett. Mondhatni ~1000 körüli konraszt érhető el. Előnye a jó válaszidő és a legszélesebb betekintési szög.
A VA LCD kijelző alap helyzetben, azaz feszültséggel nem gerjesztett állapotban nem enged át "semmit". A VA kijelző alapból, megvilágítva fekete. Ezt a fehér fény eléréshez kell gerjeszteni. Tökéletesen ez sem zár be, de a fekete színe mélyebb az IPS-nél. 3000-6000 közötti kontraszt érhető el vele, minőségtől függően.
A hagyományos LED TV-nek nevezett masinákban van egy egyszerű IPS LCD és 20-30-50 darab fehér leddel van megvilágítva hátulról. Olcsók, de a képük a legvacakabb.
Van az LG nanocell LED TV, ez ugyan az mint a normál LED TV, csak az IPS LCD panelen van egy nanométeres részecskékből összerakott szűrő réteg, ami pontosabb piros és zöld színábrázolást ad, szebbek rajta a színes képek mint egy sima LED TV-n.
Van a Samsung és a TCL által gyártott QLED, gyakorlatilag ez is egy LCD csak nem IPS hanem VA benne az LCD, valamint a háttérvilágítása kék (nem fehér mint az IPS-nél), és egy ún. quantum dot réteg állítja elő a kék háttérfényből a közel teljesen tiszta fehér színt. A VA LCD panel már ezzel a szűrt fehér fénnyel dolgozik.
Van a mini LED, nano LED, Neo Qled, stb. ezek mind ugyan arra utalnak, a háttérvilágítás nem pár 10 darab, hanem 1-2 ezer darab LED-el történik, így a mélyebb kontrasztot a zónánként teljesen kikapcsolt háttérvilágítással érik el. A Samsung Neo Qled TV-jében pl. berakta a zónánkénti LED-es megvilágítást a VA LCD panel és a quantum dot réteg mögé, így áll össze a megnevezés.
Az LG pedig a QNED megnevezés alatt ötvözte a nanocell és a quantum dot szűrőket, viszont IPS LCD-vel állítja elő a képet...
És van az OLED, külön állatfaj. Nincs semmi LCD, minden képpont a kijelzőn egy önállő LED, ami képes minden képpontban valós feketét mutatni. A kontrasztja végtelen, feketéje verhetetlen. Ma már a válaszidejük is rendben van. Viszont itt is van kompromisszum, a fényerő okán a színek kevésbé élénkek. Egy tengerparti napsütéses jelenet is adhat egy csöpp olyan érzetet, mint ha skandináv krimit néznél. A betekintési szöge is más, mint egy bármilyen LCD-nek. Viszont ez utóbbi szerintem teljesen lényegtelen, ki az a hülye aki 70 fokos szögben néz egy 50-80 colos panelt. Röviden, ez sem hibátlan, vannak gyengeségei.
Jelenleg a tökéletes kép (színek, a fehér minősége, a fekete minősége, válaszidő, betekintési szög, fényerő) még nem létezik. Ha bár az OLED teljesen egyedülálló és tényleg látványos, nekem egy film esetén a moziélményhez egy állandó háttérvilágítású QLED panel jó minőségű VA LCD-vel szerelve közelebb áll. Úgymond beáldozom a kontrasztot és a feketét a többiért.
Szubjektív vélemény, de a mini LED-es háttérvilágítás egy parasztvakítás, ha már a kontraszt lenne a mániám, akkor egyértelmű hogy OLED.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!