Hogyan oldjam meg a műholdas antenna villámvédelmét?
Adott egy új építésű ház villámhárítóval, földelő kábelokkal. A tetőre van kivezetve egy vascső, amire rá lehetne szerelni az antennát. Ez a vascső a tető faszerkezetéhez van rögzítve. Itt az első kérdés: a fa és a vascső közé kellene valami szigetelő anyag? Ha igen, micsoda? Összekéne kötni a villámhárítóval a vascsövet?
A másik, hogy hogyan lehet megoldani a koax kábel villámvédelmét, ami ugye az antennáról jön majd befele a házba? Valahogy rá kellene kötni a villámhárítóra a koax kábelt? A padláson a cső mellett van egy konnektor is telepítve 2.5mm földelővezetékkel.
Itt egy rajz, hogy legyen elképzelés:
Az épületnek meg kell határozni a villámvédelmi besorolását.
Ha az megvan, akkor kijön, hogy milyen villámhárító rendszer szükséges. Aszerint kell kivitelezni, de eltérhet a szigorúbb irányba. Ennek a neve lesz az alkalmazott villámvédelem.
Ha az jön ki hogy nem kell villámhárító, attól még lehet csinálni, csak akkor szintén szabályosan kell kivitelezni.
Az antenna védelme úgy történik, hogy védett zónába kell helyezni (ez sok dologtól függ, alkalmas környezet esetén ez akár lehet a közelben lévő oszlop, épület, magas fa, domborzat, stb. védelme is). Ha már ott van, akkor teljesül a villámcsapás elleni védelem. A kábelt és a fejet viszont az épület villámvédelmi rendszerét ért villámcsapás esetén másodlagos hatások érhetik. Ezt is ki kell értékelni, és ennek megfelelően kialakítani, védelemmel kell ellátni, amennyiben az szükséges a kockázatértékelés alapján.
2. az épület villámhárító rendszere már kész, a kérdés az, hogy a műholdvevőt és az azt tartó csövet rá kell-e kötni a rendszerre, vagy elég, ha csak a közelében fut a villámhárító vezeték.
Ha rá kell kötni, akkor hogyan? Köszi
"a kérdés az, hogy a műholdvevőt és az azt tartó csövet rá kell-e kötni a rendszerre,"
Nyilván félreértelmezted a 2-es választ. Ott vannak a kritériumok. Tehát nem egy Móriczka rajz szerint kell besorolni, hanem ahogyan ott leírtam. Ha már megvan az alkalmazott villámvédelmed, akkor annak van egy besorolása, ami alapján készült. Ez alapján kell figyelembe venni hogy hol helyezkedik el a tartó és az antenna. Ha védett térben akkor semmi teendőd vele. Ha nem, akkor a besorolás alapján kell védeni. Ilyen egyszerű.
Nincs ilyen hogy köss rá egy vastag vezetéket, a másik végét meg a radiátorhoz, vagy a kertbe leásott 2 méteres csőhöz, és akkor tuti jó lesz.
Nem. Mindig a besorolásnak kell megfelelni.
Ja, akik az előző válaszom lepontozták, azoktól kérem a helyes választ, ha szerintük az enyém nem az. Minden rosszindulat nélkül. Érdekelne a tudásuk a témában, szeretek az okosabbtól tanulni, lehet hogy valamit én tudok rosszul.
"Tehát ott kezdődik a túlfesz és villám védelem, hogy van -e szabályos földelés a házban..."
Nem ott.
A besorolásnál. Ha megvan a besorolás, akkor abból jön hogy milyen villámvédelmet kell kiépíteni. Az alapján létesül valami. És annak lesznek alkatrészei, összetevői, és az egyik ilyen a földelő.
És nem fordítva kell nézni, hogy milyen földelő van a házban. Mihez képest nézed hogy az megfelelő vegy nem, ha azt sem tudod hogy milyen kellene, hány darab, stb.?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!