Egy objektív nem teljesen hengerszimmetrikus?

Figyelt kérdés
Objektív műszaki adataiban azt olvasom, hogy "látószög (vízszintes, függőleges, átlós)", hogyhogy különböző egyes irányokban?
2010. szept. 14. 21:04
 1/5 anonim ***** válasza:
Ugyan nem tudom, miért éri meg ilyet csinálni, de létjogosultsága van, hisz fényképezőknél a képalkotás egy téglalap alakú médián történik, ami horizontálisan nagyobb látószöget tesz lehetővé, mint vertikálisan.
2010. szept. 14. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
De egy lencse hengerszimmetrkus teljesen! Milyen elem van az objektívben, ami nem az?
2010. szept. 15. 09:40
 3/5 anonim ***** válasza:

Passz, de egyet azért tippelek:

lehet, hogy a gyártás során nagy a szórás a perifériás minőségben (tehát a lencse széle felé becsúsznak hibák) és ezt nem úgy kompenzálják, hogy drágább technológiával jobb lencséket csinálnak, hanem figyelnek arra, hogy a hibás perifériák azonos orientációban álljanak arra, amerre a kisebb látószöget írják elő. Így abban az irányban a kisebb látószögön még jó a képalkotás, de ha a teljes kört ki akarod rajzolni, akkor már bibi lesz.


Hogy ez nem légből kapott, had mondjam, hogy apám a műszaki egyetemen foglalkozott olyan lencserendszerekkel, ahol a jó minőséget nem gyártással érték el, hanem úgy rendezték a lencséket, hogy a hibák csillapítsák egymást. Csak ezért gondolom, hogy ez lehet itt is.

2010. szept. 15. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Ha véletlen hibákról van szó, akkor az teljesen random az irányok szerint, ha kitüntetett is irány, nem sokat mond az abban az irányban megadott érték
2010. szept. 16. 07:15
 5/5 anonim ***** válasza:

Persze, a hiba random eloszlású, de miután már ténylegesen ott van a lencsében, kimérhető és fix irányhoz kötött. Ezeket az irányokat egymásra forgatják és kapsz egy csökkentett képalkotású zónát.


Az említett példában ezeket úgy forgatták egymásra, hogy egymás komplementereit adják, így ott csökkenthető a torzítás. De ez csak olyan gyártási technológiánál működik, ahol létre tudnak jönni komplementer hibák.

2010. szept. 17. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!