Hangrendszereknél mit befolyásol az ellenállás? Lent
Többször láttam már különböző hangrendszereknél (akár fülhallgató akár hangszóró) feltüntetve, hogy hány Ohm az ellenállás. Ez mit befolyásol?
Persze nem csak hangszórókra értem, de még csak ott találkoztam ezzel.
A teljesítményt. 2x akkora ellenálláson fele akkora a teljesítmény. (Mondjuk itt impedanciáról beszélünk)
A teljesítmény akkor lehet maximális, ha a megengedett legkisebb ellenállású sugárzót akasztjuk rá. (Pl. 4...8 ohm esetén 4-et)
Ha kisebbet raksz, megsül a végfok. Vagy nem. Kérdés, van-e védelem.
A tekercselés kialakításától függ. Ugyanazon tekercsátmérőn, tekercshosszon a nagyobb keresztmetszetű rézhuzal kevesebb menetszámot, kisebb ellenállást eredményez.
Bizonyos esetekben, például autós hangszóróknál, kisebb a feszültség tartomány amiből gazdálkodni lehet, ezért a nagyobb teljesítmény elérése érdekében 1-2-4 Ohmos kialakítások a gyakoriak. Természetesen ez esetben a kimenő áram magasabb lesz, erre kell tervezni a végerősítőt.
HI-FI hangsugázóknál a leggyakoribb a 4-6-8 ohm, mivel ezek az erősítők hálózati táplálásúak, ebből transzformálja lefelé, így nem probléma a magasabb feszültség előállítása a végfokok számára, van tartalék bőven, lehet 8 ohm is a terhelőimpedancia, amire viszont kiegyensúlyozott frekvenciamentű hangváltókat lehet készíteni, kisebb a maximális kimenő áram, nem kíván meg olyan nagy áramú csatlakozókat, vezetékeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!