Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mi a különbség a rádió és a...

Mi a különbség a rádió és a tuner között?

Figyelt kérdés
A régi Orion hifi torony rádió részén tuner van írva, és a csatlakozón is, és a bemeneti kapcsolón is, de ugyanúgy rádióként "szolgál".
2021. okt. 29. 06:54
 1/10 Ypszilon1980 ***** válasza:
83%
Rádió az egész eszköz, a tuner csak a jelvevő része.
2021. okt. 29. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
88%
Ahogy az első is írta, a tuner a rádióvevő készülék rádiófrekvenciás része. A hétköznapi életben rádiónak a teljes értékű eszközt hívják, amiben az antennától a hangszóróig minden benne van, tunernek pedig azt hívják, aminél külső antenna csatlakozási lehetőség van és csak előállítja a hangfrekvenciás jelet, de azt nem erősíti és nem szólaltatja meg, vonali jelszintű hangkimenete van, amihez külső hangerősítő és hangszóró szükséges.
2021. okt. 29. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
78%
A tunert önmagában nem tudod hallgatni, kell hozzá antenna, hangszóró.
2021. okt. 29. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Szirty ***** válasza:
78%

Elfogadható válaszok, de szigorúan nézve a tuner meghatározás nem korlátozódik hangfrekvenciás műsorszóró adók vételére. Pár kivétel:

A televízióban is tuner van. A rádióvezérelt órában is. Azok meg a hagyományos értelemben nem rádiók... :)

2021. okt. 29. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

A rádió hagyományosan olyan készüléket jelent, amelyben van nagyfrekvenciás egység, középfrekvenciás egység, demodulátor és utána a hangfrekvenciás erősítő. Aztán a készülékházban vagy benne van a hangszóró, vagy külön hangdoboz van hozzá. A Hi-fi tornyokban a tunernek nevezett részben nagyfrekvenciás egység, középfrekvenciás egység és demodulátor van, ez utóbbi kimenetét vezetik ki a csatlakozóra. Az erősítő külön dobozban van, külön egységet képez.

A tuner magyarul hangolóegységet jelent. Ez szó szerint véve csak a nagyfrekvenciás rész, hiszen a hangolás ott történik. Régebben így is nevezték: URH hangolóegység. Ez tartalmazza a nagyfrekvenciás előerősítőt, oszcillátort és keverőfokozatot. Kimenetéről a jel a középfrekvenciás erősítőbe kerül. A TV-knél is ehhez hasonló elnevezése volt: VHF-UHF tuner vagy hangolóegység, amely alatt a külön, fémdobozban elhelyezett nagyfrekvenciás előerősítőt, oszcillátort és keverőfokozatot értették.

A tuner elnevezés jelentheti csak a nagyfrekvenciás hangolóegységet vagy a nagyfrekvenciás hangolóegységet, középfrekvenciás erősítőt, demodulátort együtt, de az utóbbit már nevezhetnénk rádiónak is, mert a rádióvételhez szükséges összes egységet tartalmazza. Mai értelemben nincs éles határ a két elnevezés között.

2021. okt. 29. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A tuner az az egység, amivel a vételi frekvencia változtatható a kívánt rádió vagy televízió vétel érdekében.

Az, hogy ezt követően mit csinál a vett rádiójellel, az nagyjából lényegtelen.

A kérdező hifi rendszerében ennek az egységnek az a feladata, hogy egy adott rádióállomás vételi frekvenciájára hangolja a vevőegységet, amiből a hátlapi csatlakozóra vezeti a hangfrekvenciás hasznos jelet.

Azt ezután az előlapi kapcsoló segítségével a hangerőszabályzó, hangszínszabályzó, és erősítő fokozatokra kapcsolhatja, felvételt készíthet róla, stb.

Az megint más dolog, hogy elektromikai szempontból ez az egység oszcillátor, modulátor, és mindenféle szűrő és egyéb kapcsolástechnikai megoldások segítségével valósítja meg a saját működését.

A rádió mint fogalom, a köznapi nyelvben az a berendezés, ami a műsorszóró állomás által sugárzott jelet hallható hanggá alakítja. Gyakran a használat szempontjának megfelelően a hangszóró vagy fülhallgató külön is csatlakoztatható.

Szóval amikor a hifiben lévő tukert lerádiózza valaki, azért még nem kell nekiesni. :)

2021. okt. 29. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

„A hétköznapi életben rádiónak a teljes értékű eszközt hívják, amiben az antennától a hangszóróig minden benne van, tunernek pedig azt hívják, aminél külső antenna csatlakozási lehetőség van és csak előállítja a hangfrekvenciás jelet, de azt nem erősíti és nem szólaltatja meg”

Ez általánosságban igaz, de itt van egy ellenpélda, a detektoros rádió, ezt soha nem nevezték tunernek. Alapesetben van benne egy párhuzamos rezgőkör, itt állítható be a venni kívánt frekvencia, utána a detektor, ez elvégzi a demodulációt, majd ezt követi a fejhallgató, amely megszólaltatja a hangfrekvenciás jelet. Sem erősítő, sem hangszó nincs benne, mégis detektoros rádiónak nevezik és nem detektoros tunernek.

2021. okt. 29. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Túltoltátok szerintem. Van hogy a kevesebb, több.


HIFI egységek esetén tuner olyan rádiót jelent, amiben nincs végerősítő.

2021. okt. 29. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Szirty ***** válasza:
A lényeg mindig a részletekben van! :)
2021. okt. 29. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

" ... A hétköznapi életben rádiónak a teljes értékű eszközt hívják...

... van egy ellenpélda, a detektoros rádió, ezt soha nem nevezték tunernek."


A hétköznapi értelemben szerepelt a megfogalmazásban. A detektoros rádiónak nagyjából elvi jelentősége van egy átlag használó számára. Pl. hifi torony részeként nem ismeretes a gyakorlati alkalmazása.Igen, kivételek mindig lehetnek, ellenpéldák is.

Pl. rádióként emlegetik a rádióállomásokat is.

Minél több halmaz szerint osztályozol, annál pontosabban lehet elhelyezni.

De itt a kérdésben melyik relevánsabb?

1-Minden rádió egyben tuner is.

2-Minden tuner egyben rádió is.

3-A rádió tartalmaz tunert.

4-A tuner nem rádió.

5-A detektoros rádió hangolható, tehát tartalmaz tunert.

...

2021. okt. 29. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!