Egy ilyen elemes rádió mennyi ideig képes szólni egyhuzamban 2 góliát elemről?
Attól függ, mekkora áramsűrűségű elemet használsz: a szén-cink elem sokkal kevesebb energiát tárol, mint egy alkálielem.
A másik fontos faktor, hogy mekkora akusztikus energiát kell leadnia a rádiónak: hangszórón full hangerőn sokat, fülhallgatóval pedig szinte alig fogyaszt.
Tehát alkáli elemről, fülhallgatóval baromi sokáig elgurulhatna ez a cucc.
Egy alkáli D-méretű elem kb. 5-6 Ah kapacitású.
A rádió teljesítménye maximum 3W (somogyinál fent van a paraméterei között). Tételezzük fel, hogy ennek csak az egytizedével hallgatják, 0,3W az átlagos teljesítmény. Ideális esetben ez 0,1 A áramfelvételt jelentene, de semmi sem 100% hatásfokú, ez sem. Tételezzünk fel 0,125A áramfelvételt. 6Ah kapacitású elemmel ez 48 óra üzemidőt jelent. Két napot.
Fülhallgatóval használva már valószínűleg nem fogyaszt többet, mint 0,1W. Így akár 6 napot is elműködik.
Aki heteket mondott, nem tudom mire alapozta a tippet.
Napi 2-3 óra rádióhallgatás mellett működhet csak hetekig.
Jó akkor pontosítom,
Alkáli elemmel és hangszórón kb fél hangerőn.
A #4-es hozzászóló szépen levezette - teljes hangerőn tényleg csak pár napig bírja ki az elem.
Kiegészítésül az előbbiekhez:
Az elemgyártók adatlapjain:
* [link]
* [link]
* [link]
* [link]
* [link]
fel szokott lenni tüntetve a kapacitás (amit folyamatos terhelés alatt képes biztosítani), illetve hogy adott ideig tartó, adott terhelésű használattal meddig "bírja ki" az elem.
A rádió specifikációi: [link]
Oké, korrigálom magam (#4) vagyok, a linkelt adatlapok alapján egy kimagaslóan nagy kapacitású tartós kapacitású elemmel az általam írt használati idők háromszorosával lehet számolni.
Mivel az elem nem olcsó játék, ha enyém lenne a készülék, belebarkácsolnék az elemtartóba (valószínűleg bele lehet faragni azt a hiányzó 4 mm-t) egy jobb fajta 18650-es Li-Ion akkut, és egy fillérekért kapható mélykisütés-védelemmel ellátott USB-s akkutöltő panelt. Az egész megvan már kb. 3 elemcsere árából.
#8 (#7 vagyok): Azért óvatosan azokkal az adatlapokkal - olvasd el a vizsgálati feltételeket: a Varta 4720 16500 mAh-s "csodaeleme" például "nagy ellenállású" (vagyis kis terhelés/áramfelvétel) kisütés mellett képes az említett kapacitásra.
Ha például 10 Ohm-os (ez a "rádió" forgatókönyv) terheléssel (1,5 V / 10 Ohm = 0,15 A vagyis 1,5 V * 0,15 A = 0,225 W - hol van ez a 3 W-hoz?) naponta 4 óráig terheljük, akkor 1,0 V-os végfeszültségig 121 (5 nap), 0,9 V-os végfeszültségig 132 órás (5,5 nap) üzemidő prognosztizálható.
Jók ezek a rejtvény fejtések,,csak azt nem tudom mi a fenének nem lehet egy ilyen dolgot élesben kipróbálni.
Ha így is úgy is meg kell venni,,akkor nem tök mindegy ?
Ez nem autóvásárlás,vagy ház/lakás,hogy ennyit keljen vele cseszekedni....
Munkatársaim is ha bekérdeznek valami hasonló műszaki fárasztással,akkor a válaszom: hámitóómén próbáld ki azt kész,,ne én gondolkozzak már helyetted,mikor ihatnám a sört is......
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!