Ha a hangsugárzó terhelhetősége 40W és az erősítő teljesítménye 500W-os, meddig vezérelhető az erősítő?
Privát oktatást nem tudok vállalni, ez egy nyilvános fórum, ahol hobbiból osztunk meg tudást általában.
Hogy azt mondod házi feladat és vezessem le, azt meg nem is értem.
Ezen nincs mit levezetni, ha 40 W-ot bír, akkor annyit bír.
# 3
De nem ez volt a kérdés, továbbá itt valami házi feladatra kellene válaszolni.
Valaki előttem jól írta: komplett téma ismeretre van szükséged a korrekt válaszhoz, illetve hogy tudd, konkrétan mit is akarsz kérdezni.
Ha jól értelmezem kérdező, akkor alapvető fogalmi zavarban vagy, ennek nulláról való tisztázása pedig meghaladja egy fórum pár soros lehetőségeit. Próbálok azért segíteni az indulásban.
Nagyon sokféle dolgot kellene leírni, hogy tisztába lehessen tenni a dolgokat. Címszavakban, amire érdemes lenne ráguglizni:
- Soros párhuzamos kapcsolás váltakozó áramú áramkörökben, impedancia fogalma.
- Villamos teljesítmény típusok a hangszóróknál.
- Hangszórók méretezése, teljesítmény megadási módjai. (Csúcs/tartós, effektív, zenei/akusztikus, stb.)
- Terhelhetőség dinamikus függése nyitott és kompressziós hangszóró üzemben. (Szabad/dobozolt, azon belül pedig szabadnyílásos/folytott/zárt láda esetén.)
- Hangváltók fogalma, működése, jelentősége - alternatív megoldások, pl. bipoláris kapacitív megoldás, többsávos integrált hangszórók...
- Hangszórók frekvenciasáv szerinti méretezése/energia eloszlása. (Magas/közép/mély/szubmély sávokra vetítve) Mert ami 15Khz-en egy hangládában mindössze 2W-nyi, ugyan abban a ládában mélynyomó esetén 50...100W-nyi valós villamos teljesítmény, mivel az energia zöme zene és emberi beszéd esetén a mély, illetve a közép tartományba esik... - Függetlenül attól, mit hazudnak a cimkékre.
Amúgy meg hangszórót nem a címke alapján méretezünk, mert az mindent elbír manapság. Erre a helyes megoldás az adatlap (ha van ilyen) vagy ennek híján a laborban történő bemérés.
Továbbá:
1., Mindig az erősítőhöz méretezzük a hangszórót és nem fordítva! Tehát kiindulásként megnézzük, hogy a besugárzandó hangtér mennyi köbméter, illetve mekkora hangnyomás szükséges decibelben egy köbméterre. Ehhez az adott hangszórótípusnak mekkora akusztikus és ehhez mérve mennyi effektív elektromos teljesítményt kell leadnia.
(Nyilván más hatásfokkal dolgozik egy 4KW-os kültéri hangosító rendszer, mint egy 5Wattos asztali szerkezet))
Ebből egyenesen adódik, mekkora teljesítményű erősítőre lesz szükségünk az adott hangrendszerben.
2., Miután az erősítő teljesítménye megvan, jön a hangszórók/hangládák méretezése. Hangszórók esetén az egyes hangsávokra gyártott típusonként külön kell elvégezni. Hangfal esetén a teljes hangfal legrosszabb esetet alapul vevő villamos paramétereivel dolgozunk.
Utána jön, hogy egy vagy több hangleadó eszközzel lehet elérni a paramétereket. Nyilván ha több, akkor méretezni kell impedanciára. Mennyi az erősítő minimális (ez a kritikus legtöbbször) és esetenként maximális impedanciája. Ez meghatározza a hangszórók kapcsolási technikáját. Soros/párhuzamos/vegyes kapcsolás. A hangváltós rendszerekben ez még bonyibb, lévén ott a hangváltók bemeneti oldala adja az impedanciát.
Pl. van erősítő, ami 2...8Ohmos, van ami fix 4 vagy 8 ohm, van ami átkapcsolható/hidalható és van ami nem. Van ami 8/16, 8/32, stb... Na ettől is függ pl, mit és hogyan, meg mennyit és mekkorát köthetünk/nem köthetünk valahova.
Valamint több hangszóró soros/párh/vegyes kapcsolása esetén mindenféle áram. feszültség és akusztikus rezonanciák jönnek a képbe, amik szívatják az embert, így elvileg ami köthető, sajnos gyakorlatilag mégsem mindig...
Szóval ha ezeken végigmentél, akkor tudsz válaszolni arra a kérdésre, hogy az adott erősítő az adott számú és paraméterű hangszórókból mit hajt meg, illetve a hangszóró mikor megy tönkre, vagy szól rosszul, esetleg szépen. Azzal is számolni kell, hogy több hangszóró összekötése esetén mi van, ha az amúgy kiválóan üzemelő rendszerben valami meghibásodik? Mekkora járulékos kárt lehet képes ez a rossz üzem okozni?
Utolsó axióma: Épeszű ember SOHA (=értsd semmilyen körülmények között, még kisérleti jelleggel SEM) kapcsol nagyobb teljesítményű erősítőre egymagában kisebb teljesítményű hangszórót, mert az eszközök pusztulása borítékolva van.
Ez azért van így, mert az erősítőnél nem garantálható, hogy a bemeneti jelszint lekorlátozásával nem alakulhat ki olyan pillanat, hogy a ráírt névleges teljesítményt leadja. Magyarán egy 500wattos erősítő az 500Wattot...
Ugyanis bekapcsoláskor a kondik feltöltődnek, ez egy böffenetet adhat, ami a hangszórónak olyasmi, mint a profi boxolós jobb egyenese. Egyet-kettőt túl lehet élni, de naponta többet már aligha. A tápáram szakadozásakor mindenféle reccsenések, oszcillációk, gerjedések keletkezhetnek bármikor. Elég egy vezeték vagy forrasztás lelazulása, csatlakozó érintkezési hibája. Ugyanez símán előfordulhat a kisjelű bemenő kábeleknél, vagy egy közeli villám / mobilteló /adóvevő / adó torony, recsegős fúrógép, stb. térereje bezavar. Azonnal kijön a hangszóró tekercséből a működtető füst és nem működik tovább. Jobb esetben az auto-funkcionárius elektroidiotbüntető törvényköny halmazati büntetésként a füstölve zárlatosodó hangszóró közel nullára lecsökkent terhelő impedanciája miatt közel végtelen, vagy legalábbis biztosíték és vezeték által korlátozott terhelő áramot akar felvenni az erősítőtől. Mivel annak félvezetői erre nincsenek felkészítve, így a maximális 500Wattod ezred másodpercnyi leadása után előlép a hídba és gyakorta többszörösen kaszkádba kapcsolt félvezetők 100%-a vezető beosztásba, (Rövidzárlat2 c. film, ha így érthetőbb) amit utána csak a magában hevesen szitkozódó elektroműszerész fog eredeti állapotba hozni, kb. egy gyári, új erősítő árának a feléért... Hatalmas szerencse esetén mezei bizticsere talán orvosolja a hülyeségtabletta utóhatásait.
Ezzel elektronikai boltosként csak azt szeretném érzékeltetni, hogy aki nem ért hozzá, az vagy képezze magát ki rendesen, vagy forduljon valami hozzáértőbbhöz, vagy ha van felesleges pénze, akkor kísérletezés után forduljon egy még jobb és persze sokkal drágább szakemberhez...
Egymondatos dolgokat meg lehet magyarázni egy eladónak is a szaközletben. De egy komplett szakmát igénylő dolgot nem lehet 2..3 percben átadni - ez van.
# 5
Ne tudd meg, ezen az oldalon mit össze trollkodott valaki, aki azt akarta nekem mindenáron bemagyarázni, hogy az erősítő legyen nagyobb teljesítményű és az milyen jó.
Hiába magyaráztam az akaratlan tranzienseket, meg a többi dolgot, még ő hülyézett engem...
Mindamellett a kérdező szintjén kár ilyenekbe belemenni, nem is érti, nem is olvassák vissza a régi témákat.
Ehelyett is kiírt egy új kérdést, de azt sem tudta értelmesen megfogalmazni, csak leírta ugyanezt.
Falra hányt borsó...
Akkor még jó,hogy nálam nincsenek akaratlan tranziensek.
Ennyi kontrát olvasva be sem merném kapcsolni a nagy zenecuccot.
Másik beépített troll, ennek is nyilván muszáj beledumálni, rég elfelejtett kérdésekben turkálni.
Az lett volna furcsa, ha nem jelensz meg itt is.
Nem !
Inkább az lett volna a furcsa,ha a remegő kezű nem figyelné a rég elfeledett kérdéseket.
Megint csak égeted magad a butaságoddal:
Nekem a megválaszolt kérdéseim között jön fel a téma, így természetes, hogy követem nagyjából. Amikor én válaszoltam rá, akkor még új kérdés volt.
De rajtad szoktam szánakozni, amikor olyan régi kérdéseket bányászol elő, amivel már a kutya sem törődik és nem is voltál korábban aktív benne.
Remegő kéz, ne röhögtess...
Ez a kéz LED-eket cserél LCD háttérvilágításokban és TV alaplapokat javít, SMD-munkákat, amihez te hozzá sem tudnál szagolni...
Megint a magad bezárt világából indulsz ki, mentális beteg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!