Miért az iPhone-ok a legbiztonságosabb telefonok?
9: Mindkét része érdekel.
A facebookot most tegyük félre, mert komoly üzletember eleve nincs fenn a face-en.
#10:
Azt nem mondtam, hogy a a többi Androidos telefont gyártó cég nem gyűjt adatokat a felhasználókról. Azért a Google-t említettem, mert ez a közös pont az összes gyári Androidnál Európában. Play Store minimum van (és vele együtt Google Play Services), de általában Chrome meg Google Maps is, ahogy a szinkronizáció is működik mindegyiken a Google szervereivel.
Itt egy infografika arról hogy milyen adatokat gyűjt rólad a Google: [link]
Az Apple azért sokkal inkább tiszteletben tartja a magánszférát. Mint írtam, inkább a 3rd party alkalmazások meg a weboldalak szeretnek adatokat gyűjteni iOS-en.
Annyiból talán jobb lehet az iOS, hogy sok Google szolgáltatást ki tudsz vele kerülni. Pl. Google Drive és Google Fotók helyett iCloud, Chrome helyett Safari, Gmail helyett iCloud Mail, GMaps helyett Apple Maps és máris kevésbé vagy megfigyelve. Érdemes az alap keresőt is átállítani DuckDuckGo-ra vagy StartPage.com-ra, meg mondjuk valami reklámblokkolós böngészőt is le lehet tölteni (pl. Brave).
Visszatérve a tárgyra az Face ID pl. jóval biztonságosabb mint a legtöbb Androidos telefon arcfelismerője. Kevés androidos telón van 3D arcfelismerés (van ilyen is, de valamiért nem jellemző), inkább csak 2D + valamilyen mesterséges intelligencia hogy nehezebb legyen átverni. Meg ott van a Secure Enclave, amit nem fejtenék ki, itt olvashatsz róla: [link]
Miért, az iPhone-ok a legboztonságosabb telefonok? Ezt semki nem fogja tudni neked megmondanib maximum az Apple szoftverfejlesztői, akik ismerik az iOS forrását. Az Android esetében ez ugye jóval egyszerűbb: mivel nyílt, így pontosan tudható, hogy melyik kódrészlet mit csinál -a zárt forrású iOS esetében viszont fogalmunk sem lehet arról, hol milyen kiskaput vagy rosszindulatú kódot helyeztek el benne, milyen kihasználható programhibákat tartalmaz akár évek óta -és természetesen ezek javítása sem lehetséges.
Szóval nem mondhatjuk, hogy biztonságosabb. Maximum annyit, hogy nem ismerjük a hiányosságait vagy a veszélyeit...
Az android egy része nyílt forrású. Az app-ok többsége nem az, a vendor-specifikus részek sem biztos, ráadásul sok alkalmazás csak frontend, a backend forrásához, működéséhez nem lehet hozzáférni, és ez lényegében mindkét rendszerre igaz (ha jobban szőrszálhasogatnék, végül is az iOS és a macOS alapja a Darwin, ami egy nyílt forrású UNIX rendszer).
Amitől talán biztonságosabb lehet, az az, hogy a gyártó nem minden operációs rendszer és hardver funkcióhoz ad olyan szintű hozzáférést, mint pl. egy Androidon. Egy iOS-t "root"-olni sokkal nehezebb, mind egy android rendszert. A jailbreak-ek pont az iOS biztonsági hibáit kihasználva adnak hozzáférést olyan lehetőségekhez, amikhez enélkül az app-ok nem férhetnének hozzá - és mivel jailbreak van, ebből az következik, hogy az iOS sem sérthetetlen (hozzáteszem, a felhasználó ezt nem véletlenül, hanem tudatosan végzi el... elég nagy marhaság, de mindegy).
Ettől függetlenül több biztonsági audittal foglalkozó szervezet szerint jobban jársz, ha ezt használod, vagy a cégednél ezzel látod el a dolgozóidat. Most vagy fizetnek nekik, vagy tényleg így gondolják, nem tudom, én nem vagyok összeesküvés elmélet hívő.
Ezen kívül ha van biztonsági frissítés, azt az iOS felhasználók sokkal nagyobb számban kapják és telepítik, mint Androidon, de ez nem a droid hibája, hanem a gyártói széttagoltságnak köszönhető, meg persze annak, hogy a Google ilyen jellegű szabályozása túlságosan megengedő. De ez a tény is indirekt módon ugyan, de biztonságosabb platformot mutat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!