Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » A szolgáltató hány napig...

A szolgáltató hány napig tárolja a cellainformációkat?

Figyelt kérdés
Bűnmegelőzési okokból ha a rendőrségnek vissza kell követni egy személyt hogy hol tartózkodott akkor a telefontársaság hány hónapig tárolja el minden ember pozícióját percről percre? Ez óriási adatmennyiség lehet nem?

jan. 20. 19:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
30%
5 évig.
jan. 20. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
75%

"A szolgáltató hány napig tárolja a cellainformációkat?"

Az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény ( [link] ):

"159/A. § * (1) * Az elektronikus hírközlő hálózat üzemeltetője, illetve az elektronikus hírközlési szolgáltatás szolgáltatója – az adatkérésre külön törvény szerint jogosult bíróság, ügyészség, nyomozó hatóság, illetve az előkészítő eljárást folytató szerv, a kijelölt honvédelmi szervezet, valamint nemzetbiztonsági szolgálat törvényben meghatározott feladatai ellátásának biztosítása céljából, a kérelmükre történő adatszolgáltatás érdekében – megőrzi az elektronikus hírközlési szolgáltatás előfizető, illetve felhasználó általi igénybevételével kapcsolatos, az érintett elektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtásával összefüggésben a szolgáltató által előállított vagy kezelt alábbi adatokat:

...

f) mobil rádiótelefon szolgáltatás esetén a szolgáltatás igénybevételekor használt, a kommunikációban részt vevő felek készülékazonosítója (IMEI), valamint mobil-előfizetői azonosítója (IMSI);

g) mobil rádiótelefon szolgáltatás esetén a szolgáltatást nyújtó hálózat- és cellaazonosítója a közlés megkezdésekor, valamint az adott szolgáltatás nyújtásának időpontjában az adott cellaazonosítóhoz tartozó cella tényleges földrajzi helyének meghatározását lehetővé tevő adatok;

...

(3) Az elektronikus hírközlési szolgáltató az (1) bekezdésben foglalt adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése érdekében az (1) bekezdés a)–c) pontja szerinti adatokat az előfizetői szerződés megszűnését követő, a d)–k) pontjaiban meghatározott adatokat azok keletkezését követő egy évig, a (2) bekezdés szerinti adatokat azok keletkezését követő fél évig köteles megőrizni."

értelmében egy évig.


"Ez óriási adatmennyiség lehet nem?"

Ezek szerint négy dolgot kell tárolni:

- "közlés megkezdésének" idejét

- a közlést végző telefon azonosítóját:

[link]

illetve a felek telefonszámait:

[link]

- a cella azonosítóját (ez több részből áll):

[link]

- a cella azonosítójához tartozó koordinátát


Mindezeket relációs adatbázisban tárolva lehet spórolni az adatmennyiségen (pláne hogy egy szolgáltatónak csak a saját adótornyait kell tárolnia, a többiekét nem).

jan. 20. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
De mi ez a közlés csak azt tárolják amíg beszélgetek valakivel vagy 5 éven keresztül minden másodpercben vagy percben hogy hol tartózkodok. Ez minden emberre levetítve brutális adatmennyiség lehet.
jan. 21. 19:05
 4/11 anonim ***** válasza:

"De mi ez a közlés csak azt tárolják amíg beszélgetek valakivel"

Magát a beszélgetést nem tárolják - nem is tárolhatják, mivel az a levéltitok megsértése (Btk. 224. §) lenne - a #2-es hozzászólásomban leírtam a tárolandó adatok körét: szóval a telefonhívásban résztvevők telefonszámait (IMSI), a telefon (IMEI) és a mobilcella (CGI) azonosítóját, illetve a telefonálás kezdetét.


"vagy 5 éven keresztül minden másodpercben vagy percben hogy hol tartózkodok"

Szó sincs 5 évről, a törvény csak egy évet ír elő.


"Ez minden emberre levetítve brutális adatmennyiség lehet."

Nem olyan sok.

Magyarországon 2024-ben összesen 1.972.000.000 hívást bonyolítottak le ( [link] ).

Ha ez elosztjuk a három nagy szolgáltató között, az 657.333.333 hívás.

Ha minden egyes híváshoz 5*32 bit információt tárolunk (ami egy kicsit túlzás, mert 2^32-nél kevesebb telefon-előfizetés, telefon és cella van Magyarországon és nem mindenki hív mindenkit), az 105.173.333.280 bit, vagyis 13.146.666.660 bájt, azaz 13,147 GB. Az egy országos szintű szolgáltatónál nem olyan nagy mennyiség.

jan. 21. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

De a cellainformáció anélkül is változik hogy telefonállnál . Pusztán a mozgatástól változik tehát minden egyes változást és annak idejét tárolni kell 1 éven keresztül nem?


Az 5*32bitet mire alapozod vagy honnan jött ez a szám ?

jan. 21. 23:05
 6/11 anonim ***** válasza:
75%

"De a cellainformáció anélkül is változik hogy telefonállnál ."

Lényegtelen. A "közlés megkezdésekor" (értsd: amikor elkezdesz telefonálni) kell rögzíteni azt.


"Az 5*32bitet mire alapozod vagy honnan jött ez a szám ?"

Ez egy hozzávetőleges szám.

A fő táblában 5 értéket kell tárolni: a telefonálás kezdetét, a telefont, a hívó ás a hívott fél telefonszámát és a cellát azonosító számot (mind-mind egy 32 bites egész szám).

További 3 táblában meg összekötöd a telefon előbb említett azonosító számát az IMEI kóddal, a hívó és hívott felet azonosító számot a telefonszámmal (IMSI), a cellát azonosító számot a mobilcella azonosítójával (CGI) - mindezeket elég egyszer letárolni. És mivel telefonból, telefonszámból és mobilcellából véges számú van - és Magyarországon mindezeknek töredéke létezik és nem mindegyiket kell eltárolni, csak akik forgalmaztak - így az sem hatalmas mennyiség.

jan. 21. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Ez oké de braziliában mikor eltűnt az a két csaj az őserdőben akkor nem telefonálgattak mégis vissza tudták fejteni az útjukat a cellainformációból.


Ezért gondolom hogy a csak telefonállási pozíciónak nincs semmi értelme egy gyilkosság kiderítésénél . Napokig tudniuk kell merre járt az a telefon ,forgalmazás nélkül.

jan. 22. 20:09
 8/11 anonim ***** válasza:

"Ez oké de braziliában mikor eltűnt az a két csaj az őserdőben akkor nem telefonálgattak mégis vissza tudták fejteni az útjukat a cellainformációból."

Aza két csaj nem Brazíliában, hanem Panamában tűnt el,

[link]

és a telefonjaikat megtalálták (valaki megtalálta a hátizsákjukat és elvitte egy közeli faluba), amiknek átvizsgálásával kiderítették, hogy arról próbáltak hívást indítani, de az őserdőben persze nem volt térerő. Szóval nem a cellainformációk alapján találták meg a maradványaikat, hanem hagyományos módon.


"Ezért gondolom hogy a csak telefonállási pozíciónak nincs semmi értelme egy gyilkosság kiderítésénél . Napokig tudniuk kell merre járt az a telefon, forgalmazás nélkül."

A topiknyitó kérdésben nem volt szó sem őserdőről, sem gyilkosságról, sem térerőmentes helyzetről, csak pusztán a cellainformációk tárolásának idejéről.

jan. 22. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Egyébként volt szó mert azt írtam percről perce minden ember pozícióját ,ebből pedig pontosan látható hogy mire gondoltam és később miért tereltem erre a szót esőerdőkkel .
jan. 23. 19:00
 10/11 anonim ***** válasza:

"Egyébként volt szó mert azt írtam percről perce "

Viszont "nem volt szó sem őserdőről, sem gyilkosságról, sem térerőmentes helyzetről".


"ebből pedig pontosan látható hogy mire gondoltam"

Nem. Nem vagyunk gondolatolvasók.

jan. 23. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!