Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Meddig lesznek még 28 nm-es...

Meddig lesznek még 28 nm-es processzorok az új mobilokban? Akár évtizedekig?

Figyelt kérdés
Itt azt írja [link] hogy 28 nanométeresnél lejjebb vinni már nem lehet gazdaságosan. Ez a szilícium korlátja?
2022. jún. 18. 02:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
35%
Már most is csak az alsó kategóriás telefonokban van 28 nm-es lapka. A mostani csúcskategória 4 nm-en megy. Lehet, hogy nem gazdaságos, de a vásárló kifizeti :P
2022. jún. 18. 04:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
35%
Kedves kérdező, nem követed a technológia fejlődését úgy látom. 28nm-es csíkszélességet már rég nem használják. A Mediatek P20 cpu is 16 nm-es, pedig az aztán már tényleg ótvar telefonokban van. A piacot teljesen átveszik a 10nm alatti processzorok. A Mediatek a Dimensity sorozat belépő tagjait direkt alsó középkategórába szánta, az is 7nm.
2022. jún. 18. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
61%
Kétszer is ellenőriztem a kérdés időpontját, de nem 6 évvel ezelőtti. Akkor a kérdező aludt 6 évig.
2022. jún. 18. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
0%
Vannak érdekes cikkei Abu85nek, de sok olyan dolgot jósolt már, amiből aztán nem lett semmi.
2022. jún. 18. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
49%

Jajj már miért nem engeded el a sztorit, hány kérdést írsz még ki erről?


Amúgy meg ami jól műkök, olcsón gyártható azt miért kellene lecserélni?

Az űrsiklókban például 386-os procikat használtak. Bőven elég volt a számítási kapacitása ahhoz, hogy centi pontosan pozicionálják azt a nagy vasdarabot az űrben. A vége felé meg az ebayról vadászták össze a procikat, mert nem volt már gyártásban.

A lassúbb, régebbi procik nem kell, hogy eltűnjenek, mert teljesen felesleges egy sokkal drágábban, nehezebben előállítható procit belerakni egy céleszközbe amiben bőven elég egy kisebb teljesítményű proci is. Egy jegykiadó automatába, pénztárgépbe, bankautomatába, ügyfélhívóba, riasztóba, nyomtatóba, toronyórák, harang, harangjáték vezérlés, okosmosógép, stb. stb. stb. felesleges 5nm-es, drága procit tenni amikor egy akár 28nm-es is megteszi.

Szóval kérdező nyugodj meg, mert ezek a procik a fentebb említett dolgok miatt még nagyon sokáig gyártásban lesznek.


És itt a válasz a kérdésedre:

Ha gyártásban lesznek, akkor bele fogják tenni az olcsó, belépő szintű telefonokba is még 10 év múlva is.

2022. jún. 18. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

A jelenlegi, elavultan megjelenő "új" 28 nanométeres processzorokhoz nincs köze véletlenül a chip hiánynak?

Nincs elég kapacitás, ezért elővették a régi gyártósorokat.

2022. jún. 18. 12:54
 7/12 anonim ***** válasza:
55%

A kérdésedben te a mobilokra hegyezted ki a témát. Mobilba ne lehet rakni ennyire elavult platformot, ennek több oka is van.

Viszont ahogy az előttem szóló is írta, ahol az energiafelhasználás nem a legfontosabb kritérium, egy viszonylag egyszerű célszoftver fut rajta, oda jó egy régebbi mikrovezérlő, vagy cpu is.

A mobil nem ilyen, a régebbi nem tudja kiszolgálni a jelenleg használatos perifériákat, nem tud megbirkózni a jelenlegi szoftveres feladatokkal.

2022. jún. 18. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

"A kérdésedben te a mobilokra hegyezted ki a témát. Mobilba ne lehet rakni ennyire elavult platformot, ennek több oka is van."


28 nanométeres technológia van az olcsó telefonokban. Azt viszont továbbra sem értem, hogy pc alkatrészeknél miért éri meg jobban a 10 nanométeres, miért nem állnak vissza 28 nm-re, ha az tényleg annyival olcsóbb?

2022. jún. 18. 13:08
 9/12 anonim ***** válasza:
49%

Köszi a lepontozást!

"elővették a régi gyártósorokat"

Majd nézz utána a gyártósor fogalmának!

Azt nem lehet csak úgy elővenni... Egy gyártósor felépítése és beüzemelése lehet 1-2 év is. Nem úgy van, hogy "Józsiiii! Hozzátok le a padlásról a 28nm-es gyártósóóórt! Délután azzal állunk neki termelni!". Pont ezért gyártanak egy adott chipet évekig, hogy visszahozza a gyártósor árát.

Az üveg üdítős, sörös palackokat előállító kemencék amiben az üveget olvasztják 10-12 évig működnek, nem szabad leállítani, nem lehet újraindítani. Autógyártóknál a legyártott alkatrészeket felhasználják más autóknál is. Például egy padlólemezt ami az autó alapján képetzi. Általában 3-4 autógyártó is ugyanazt használja, nem építenek maguknak külön gyártósort, présüzemet. De hogy a mobiloknál maradjunk az Apple sem véletlenül tartja forgalomban az iPhone 8-at SE2 és SE3 névem. Azok a gyártósorok amin ezek a készülékek készülnek 2017 óta üzemelnek.

Azért mondtam ezeket a példákat, hogy megértsd végre: Nem a technológiai fejlettség az elsődleges dolog ami számít! Hanem a pénz! Ha valami nem éri meg, akkor nem fogják gyártani. Ha a 10nm-est jobban megéri, többet lehet rajta kasználni, mert az az infrastruktúra már adott ami a gyártáshoz kell, akkor azt fogják gyártani.

2022. jún. 18. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
52%
Én más ipari gyártókörnyezetben dolgozom, de itt az a trend, hogy hiába drágább, ha azonos idő alatt 10x annyit tudunk gyártani, akkor az infrastruktúra egységnyi termékre tizedannyiba kerül. Régen olyan gépekkel dolgoztunk, ami óránként x ezret tudott, aztán lett két egyenként 4x olyan gyors sorunk, amivel európai vezető szerepre ugrottunk. Nagyon nem mindegy.
2022. jún. 18. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!