SAMSUNG A51. Meddig töltsem?
MA vettem. Érdekel, hogy az új típusú telokat is tölteni kell jo sokáig? Mellesleg gyorstoltoje van..az nagyon szetszedi? Vagy célszerűbb a régi töltőm használni ha epp nem sietek.
Válaszokat koszi előre is :)
Mint a Li-Ion akkumulátoroknál általában az a lényeg, hogy nem szabad hagyni, hogy az akku nagyon lemerüljön, mert minél többet kell rátölteni egy huzamban, az annál jobban hat ki az akkumulátor élettartamára (hony hánszor tölthető fel).
Bővebben:
Tettem fel annó egy kérdést, ami még nem vesztette el az aktualitását:
https://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__mobilt..
Nem jó a link, akkor talán majd így:
https://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__mobilt..
Tök felesleges ezen agyalni. Ha kevés van benne felrakod tölteni, ha tele van lehúzod.
Ennél többet felesleges is vele foglalkozni. A telefon élettartamát (általában max. 3-4 év) bárhogy kibírja, ha mégis elromlik az akku, akkor az nem emiatt lesz.
Nem kell "kisütni", minden másra ott van(nak) a bolondbiztos védelmi megoldások, mind szoftveres, mind hardveres oldalon.
Tehát van a szoftver, ami 100% fölé tölteni nem enged, illetve 0% alá sem, bár utóbbi a mélykisütés (túlmerítés) állapotától még messze van.
Ha a szoftver valami hiba miatt mégsem végezné a dolgát, akkor van 2 hardver elem is, egy a telefonban, egy pedig az akkuba építve.
A telefonba épített töltésvezérlő (manapság már konverziós elven működik mind) tölti az akkut. Ezt a hardverrészt tudja kontrollálni a szoftver bizonyos szintig (gyorstöltés ki- bekapcsolása; töltöttségi- és hőmérséklet adatok kiolvasása az akkuba épített hardverrészből, illetve átfolyó áram erősségének és irányának olvasása), illetve ez a hardverrész (még mindig a telefonban) kikapcsolja a telefont 0% esetén (ami még nem a mélykisütés, alias túlmerítés állapota).
Ha ez a hardverrész meghibásodna, akkor még mindig ott van az akkuba épített védőáramkör. Ez az "utolsó védvonal", ami szenzorként is üzemel (feszültség; hőmérséklet adatokat szolgál) illetve persze a túltöltést is megakadályozza, valamint persze a túlmerítést (mélykisütést) is.
Általánosságban egy li-ion/li-poly akkumulátor 4.2-4.4V -ig tölthető (típus függő, ezt az akkuba épített áramkör pontosan "tudja"), illetve általában 2.5V körüli feszültségig meríthető biztonságosan (ez megintsak típus függő), amit az akkuba épített védőáramkör szintén "tud". A maximális feszültség érték elérése után nem engedi tovább töltődni az akkumulátort, illetve azt sem engedi, hogy a minimális feszültség érték alá be essen a feszültség (ilyenkor egyszerűen megszakítja az áramkört, így a teló nem tud több kakaót kiszívni belőle). A lítium akkukra (is) jellemző, hogy üresjáratban a feszültségük megemelkedik, így a védőáramkör visszakapcsol és az akku feltölthető, de ha a készülék újra megpróbálná terhelni az akkumulátort, ismét beesne a feszültség a minimum értékre és a védőáramkör ismét lekapcsolna... Tehát lehetetlen túlmeríteni normál használat mellett. Azonban ha hosszabb ideig állna a készülék lemerülve, akkor a saját belső ellenállása + a védőáramkör ki- be kapcsolgatása és a telefon együttes terhelése tönkretenné az akkumulátort, amire persze több hónapig kellene várni feltöltés nélkül. Ilyet átlagos használat mellett a felhasználók nem tesznek, tehát tényleg bolond biztos.
Az már más kérdés, hogy tároláskor (ha hosszabb ideig nem használja valaki a készüléket) nem szabad sem teletöltve, sem lemerítve eltenni. Ilyenkor a legjobb az 50% -on (±10% körüli érték) eltenni és tárolni. Ehhez az szükséges hogy időnként (kb havonta, két havonta) rátöltsön az ember...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!