Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Miért van az, hogy földelt...

Miért van az, hogy földelt villásdugót be lehet dugni lapos konnektorba, de a régi kerek földelés nélküli dugót a földelt konnektorba meg nem, pedig pont fordítva kellene megakadályozni nem?

Figyelt kérdés
Elég logikátlannak tűnik, hogy azt a készüléket, amely földelést igényelne, lehet működtetni földelés nélkül, ami veszélyes, míg ami nem igényel földelést azt, ha olyan régi kerek villásdugója van nem lehet bedugni a földelt konnektorba.

2019. ápr. 3. 23:05
 1/10 anonim ***** válasza:

Mert nem mindegy minek a végén volt.

És különben is, régi szabvány. A borotvacsatlakozó például picit keskenyebb volt, hogy ne tudj beledugni nagy teljesítményű fogyasztót, pl mosógépet, ugyanis egy 20w-os kis leválasztó trafó volt benne. Na ebbe bele tudtad volna dugni a kis kerekedet, mert pont ilyen helyekre való.

2019. ápr. 4. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Abban igazad van szerintem, hogy logikátlannak tűnik, de ha úgy közelítjük meg, hogy ez ma már nem is szabványos, akkor a szabványalkotók szinte hozzád hasonlóan logikátlannak nyilvánították és meg is szüntették.

Vagyis "problem solved", hogy kicsit parasztosan fogalmazzak.

Hogy régebbi aljzatok vannak, az egy dolog, de szabályos felújításnál ilyeneket már nem is lehetne feltenni, _ha_ jól tudom.

2019. ápr. 4. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

"Elég logikátlannak tűnik,"

Mégis elég ha megmondják neked hogy mi a szabály, és alkalmazod.

Pl. a fülhallgató jack dugó is belemegy, meg a szög is.

2019. ápr. 4. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Azt azért meg kell említeni, hogy ezek az előírások abban a korszakban fejlődtek, mint a kisróka a mezőn - és a rókától sem várja el az ember, hogy megfogja a tyúkot, míg fel nem nő.

De volt is abban logika. Az érintésvédelem nem volt kötelező, csak bizonyos helyeken és bizonyos berendezésekre. Következetes szerelésnél tehát a védőérintkezős dugót is be lehetett dugni lapos aljzatba olyan helyen, ahol nem kellett érintésvédelem, mert ott lapos aljzat volt. A kerek dugósat meg nem tudtad bedugni a védőérintkezős aljzatba olyan helyen, ahol kellett érintésvédelem, mert ott védőérintkezős aljzat volt.

Azt én nem mondom, hogy a logika hibátlan, de hivatalos szerveknél ritkán az. Például, amikor egy részeg, kábszert fogyasztott, jogsival nem rendelkező alany a lejárt műszaki vizsgájú autóval lakott területen kilencvennél kisodródik a kanyarban és így letarolja a kanyar utáni buszmegállóban állókat, aztán másnap a kanyar elé kihelyeznek egy harmincas táblát. :)

2019. ápr. 4. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, miután nekem úgy rémlik, régen úgy különböztették ezt meg, hogy voltak a hidegpadlós helyiségek, oda kellett a földelt aljzat (vizes, köves, vizes PVC stb.) vagy a voltak a melegpadlós helyiségek (szőnyeg, parketta, PVC), ami száraz állapotban elszigeteli az embert a talajtól, még akkor is, ha fázist fog. Utóbbinál elég volt a kerek aljzat.

Ma már más a filozófia, más a szabvány.

2019. ápr. 4. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Hát nálunk a fürdőszobában van földelt és lapos konnektor is. Sőt, hogy még érdekesebb legyen: a lapos konnektorban csak akkor van feszültség, ha a lámpa is fel van kapcsolva. :)
2019. ápr. 5. 23:05
 7/10 anonim ***** válasza:

"hogy még érdekesebb legyen: a lapos konnektorban csak akkor van feszültség, ha a lámpa is fel van kapcsolva."


Voltak ilyenek, a tükör feletti lápával is egybeépítve, azt kimondottan a villanyborotvához találták ki.

Esetleg a kisebb teljesítményű hajszárítóhoz.

2019. ápr. 6. 04:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Még azt akartam írni, hogy a csak borotvás aljzatokban Magyarországon nem szokott lenni leválasztó transzformátor, elég ilyen volt a kezemben a villanyszerelési boltokban. A "csak borotva" aljzatok egy engedmény volt, nagyjából a hatvanas évtizedben.
2019. ápr. 6. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Pedig léteztek. A 60-as dobozbaegy mini 1:1 trafó ücsörgött, akkora mint a hurcolászós magnók 9V-os trafója.
2019. ápr. 6. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Régi panelekben lehet találni tükör melletti lapos konnektort, amire rá van írva, hogy csak villanyborotva részére. Régen volt sok szovjet villanyborotva, aminek kerek dugója volt emiatt kellett.


Egyébként oka van, hogy a kerek dugót nem tudod földelt konnektorba bedugni. Ilyen készülékeket csak aott szabad használni, ahol az áramütés veszélye nem nagy, szőnyegpadló, parketta stb. Ha zárlatos a készülék akkor sem fog megrázni az áram, mert a padló szigetelt, régen megengedett volt, mikor még a régi házak voltak divatban, ahol eleve nem votl sok elektromos eszköz és nem volt központi fűtés meg gázvezeték, így nem volt áramütés veszélyes. Csak a fürdőben és a konyhában a kőpadlónál volt kötelező a földelés.

2023. máj. 22. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!