Új mosógép minél további "egészséges" működéséhez milyen házi és/vagy professzionális - már kipróbált és jól bevált - praktikákat és tanácsokat tudnátok javasolni?
Egy tisztaság mániás (igen gyakran mosó) ismerősöm mondta, hogy folyékony mosószert messze el kell kerülni, mert mindenféle trutymó és dugulás tud utána maradni.
Azt meg én magam is tapasztaltam, hogy a por alapú mosószereknél bizonyos esetekben mosóporszemek maradnak a már kimosott ruhán. Főleg a sötétebbeken lehet észrevenni.
Melyik a jobb?
Valahol azt olvastam (talán pont itt), hogy rendszeres időközönként egy 90°c-os mosást nem árt lefuttatni (még akár üresen is) csak hogy a baktériumokat elpusztítsa.
Igaz ez? Milyen gyakran? kell mellé valami vegyszer?
Mondják, hogy öblítő helyett ecet.
Miért? A ruhának milyen illata lesz? Én szeretem a friss öblítő illatot.
Van aki az öblítő mellett használ ecetet. Miért?
Vízkő megelőzés? A tv-ben mást sem hallani.
Végül:
A mosógép a konyhába került beépítésre, így nem igazán lehet mozgatni és a hátuljához sem hozzáférni.
A lefolyócsőben szokott víz maradni. Legalábbis egy korábbi gépnél maradt de az nem volt beépítve így abból ki tudtam varázsolni.
Így, hogy be van építve mit lehet kezdeni? Nem fog belebüdösödni?
(elöltöltős, 60x60, 8kg)
Egy tisztaság mániás (igen gyakran mosó) ismerősöm mondta, hogy "folyékony mosószert messze el kell kerülni, mert mindenféle trutymó és dugulás tud utána maradni."
Gépfüggő hogy milyen a járatok kialakítása, mit és hogyan tud bemosni a mosóvízbe. Az valóban tény, hogy a mosószer adalékok maradványai nehezen száradnak ki a szűk, párás, meleg helyekről, így a nedves környezet a penészgombák, baktériumok szaporodásának kedvez.
"Azt meg én magam is tapasztaltam, hogy a por alapú mosószereknél bizonyos esetekben mosóporszemek maradnak a már kimosott ruhán. Főleg a sötétebbeken lehet észrevenni."
Mosószer függő az oldódás mértéke. A mosóporok összetevői (pl. anionos tenzidek) kemény vízben oldhatatlan csapadékot képeznek a kálcium- és magnézium ionokkal, és ezáltal a mosószerek hatékonysága csökken, az általad észlelt jelenséget kiváltva.
"Valahol azt olvastam (talán pont itt), hogy rendszeres időközönként egy 90°c-os mosást nem árt lefuttatni (még akár üresen is) csak hogy a baktériumokat elpusztítsa."
Ártani nem árt. De annyit érdemes tudni, hogy a teljes védelemhez 121 fokon 15 perc hőkezelés kellene. Egyébként pedig 3 nap alatt szépen kitenyészik benne bármi.
"Mondják, hogy öblítő helyett ecet."
Az ecet inkább a színes ruhák színtartását segíti, illetve bolyhos anyagok, mint pl. törülköző esetén a kálcium karbonát és magnézium karbonát kristályok pelyhesedését, összekapcsolódását gátolja, így nem lesz kemény a vízkőtől. Még a fűtőszálra kirakódás ellen is segítene, de sajnos az automata mosógépek többsége már a felmelegített vízbe engedi az adalékanyagokat, amikor már a fűtőszál hosszabb ideig a kemény vízzel harcol.
"Vízkő megelőzés? A tv-ben mást sem hallani."
Nem tagadom, a vízkő sok probléma forrása. Kidörzsöli a szimmeringeket, bevonja a fűtőszálat és csökkenti a hatékonyságát, stb.
De a miénk pl. egy 8+ éves gép, nem kap semmi plusz vízkő elleni adalékot, csak néhány sarokban látszik lerakódás. Jó a belső kialakítása, és meglepő módon a fűtőszálakon sincs semmi nyoma.
És vízkeménység függő is a dolog:
Régen viszonylag könnyű volt a gépekben csapágyat, szimmeringet cserélni, mára viszont a gyártók előszeretettel építenek úgynevezett monoblokk elemeket, amiben javíthatatlan módon, roncsolás nélkül kivehetetlenül vannak beültetve ezek az alkatrészek. És az ára borsos, a beszerezhetősége kétséges, a szerelő aki berakja pedig nem mindig ér rá. Ezek az együttállások rákényszeríthetik a háziasszonyt a vízkőmentesítő adalékok használatára preventív célzattal.
A tabletták adagolása talán könnyebb és gazdaságosabb, mint akár rosszabb esetben 2-3 évente nagyobb összegekért javíttatni a masinát.
"A mosógép a konyhába került beépítésre... A lefolyócsőben szokott víz maradni. ... Nem fog belebüdösödni?"
Ami benne marad, az már a legutolsó öblítővíz maradványa a centrifugálás után, viszonylag tisztának mondható, ám ennek ellenére be tud poshadni, főleg ilyen nyári melegben. Ha be tudsz önteni 2 liter hipós vizet és utána indítasz egy centrizést, az elpusztítja a baktériumokat. Attól nem kell tartanod hogy a következő mosásnál gondot okoz, hiszen a hipokloritok rendkívül bomlékonyak. Azonban ha savakkal reagál, mérgező klórgáz fejlődik, ezért ne keverj hozzá semmit.
Szóval azt mondod:
Mindegy, hogy folyékony vagy por alapú mosószert használok, mert a víz minőségének és a mosógép kialakításának kombinációja számít (amit úgysem tudok ellenőrizni). Így vagy-vagy lesz a helyzet.
Azért érdemes a 90°c-os mosást megejteni néha vagy teljesen felesleges? Karbantartás szempontjából.
Ecet öblítő helyett? Mit gondolsz?
Csak simán öntsem a dobba a hipós vizet és nyomjam rá a centrit és kész? Maga a hipó nem fogja marni vagy - nem is tudom - károsítani a gépet ott ahol marad a centrizés után?
Ezekről mi a véleményed?
https://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__hazimunka__4282782-ma..
A mosószer is lúgos kémhatású, a Hipó is lúg, legfeljebb lehet erősebb, keverési aránytól függően. De elég nagy baj lenne, ha egy mosógépben olyan alkatrészek lennének, ami nem bírja még az erősebb lúgot is.
Rozsdamentes fémek, műanyagok, meg a vegyszerálló szimering, amivel érintkezik a víz, ezeknek nem árt a Hipó, én is tettem már gépbe.
Hipóval legfeljebb a szokásos kellemetlenség állhat elő, amikor ráfröccsen valami ruhára, amin foltot okoz, kiszívja. Ezért kell vele vigyázni.
Egyébként az sem gond, hogy az ecet csak később kerül bele, a vízkőoldást ugyanúgy elvégzi.
Ahogy írtam, a hypó erősen bomlékony oxidálószer. És nem lúgos, hanem savas. Ez az oka, hogy a mosószeres vizet semlegesíti, ami lúgos. És aztán elbomlik, így nem veszélyes ha csak hetente egyszer van mosás.
Ha pedig gyakrabban, akkor nincs szükség a hypóra.
"Lúgos kémhatása miatt a kezünkre folyt hipót csúszósnak érezzük."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!