Villanybojler Mekkora méret, milyen típust (ne)?
85NM-es budapesti lakásba keresem a megfelelő megoldást fürdőszoba, konyha használati melegvízellátásához (fűtés megoldva). (Kéményprobléma miatt a gáz nem opció)
1. hátrány-e, ha nagyobb a vbojler kapacitása mint a fogyasztás? Elvben fogyasztás szintjén előnyt sejtek, hiszen ha több a víz, nem kell olyan forrón tartani, így kevesebb a hőveszteség. (pl. 1 embernek 120l - akár 40C is elég). (Igaz, 60C alatt fertőzésveszélyről olvasok.)
A lakásban 1-4 ember lakhat, évekre előre nem tudni ki jön ide (bérlőként). Erre lehet válasz a két kisebb bojler (pl. Ariston Velis EVO - duplatartályos bojler, gyors fölmelegítés)
2. márka+típus (el)tanács, tapasztalat?
Hajdu - Bosch - Ariston...
Sokak szerint "csakaHajdu!" Persze az olcsó javítás, alkatrész előny, de nehezen hiszem el, hogy a Hajdu konstrukciói modernebbek, pl. duplatartályos Hajdu sincs, emiatt több óra, amíg nulláról fölmelegíti a vizet. Hajdúban a fekvő (ZV) miért drágább az állónál (Z...EK-1)?!
És hol utánanézni, melyik típusnak legjobb a hőszigetelése? - ami tényleg számít!
Sok gondolatod van, de a lényegről nem látok semmit.
Éjszakai vagy nappali áramon lesz, ez fontos a méret miatt.. Fontos még hogy egymás után hány ember fürdik mennyi vizet használ.
A márka lényegtelen, egy vas hordo amiben van egxy hagyományos futőszál, a tárolót körbeöleli valami hőszig anyag majd megint egy fém vagy muanyag doboz.
nagyon elcseszni nem lehet. a dupla tárolósokban meg 2 ilyen van, oszt ennyi, primitiv technológia..
Kiválasztod a méretet majd ami neked tetszik :)
Talán félreérthető a poszt, nem akartam a Hajdu-t lehúzni, de meglep, ha egy üzlet honlapja jobb választásnak sejteti mint pl. a Bosch-t - ilyenkor gyanakodom, hogy többet keresnek rajta. De persze lehet, hogy pont vbojlerben, "total cost of ownership" terén jobbak vagyunk.
"Egy magyar bojlert 10-12 ezer forintból(anyag) teljesen fel lehet újítani. Próbáld meg ezt mondjuk az Ariston-nal."
Megtennéd, hogy Aristonra és Bosch-ra is írsz egy-két tipikus felújítási költséget?
Ha tudsz valamit a tartósságukról, ne tartsd magadban.
Az, hogy mekkora a nyílás fogyasztóként pl. akkor érdekel, ha emiatt különbözik az élettartam - ha csak annyi a különbség, hogy 2e Ft.-al magasabb a munkadíj, az számomra nem érdekes.
Konkrétan ezeken gondolkozom, érdekes lenne tapasztalaton alapuló összehonlítást látni:
Hajdu Z - 120 EK - 1 (kb 60e Ft)
Ariston PRO PLUS 100 (120l ?) (kb 50e Ft)
Ariston Velis EVO 100 EU(120l ?)(kb 70e Ft)
Bosch ES 120-5 BO (kb 55e Ft)
Bosch Tronic 8000 T ES 120-5 BO (kb 80e Ft)
Árak innen:
(Én konkrét tapasztalatokat, adatokat tartok hasznos bejegyzésnek. Aki szerint a kérdés triviális és fölösleges, ezekkel támaszthatja alá a véleményét.)
CsakHajdú. Ötezerből talplemez, csavarok, anyák, tömítés, anód szárral, fűtőbetét, fűtőbetét tömítés, vezeték-garnitúra. A két thermosztát darabja pedig kb. egy ezres.
Palástja vastagon zománcozott, a régieket csak azért cserélték le, mert már nem volt elég esztétikus a kinézetük. Örök élet, meg egy nap. Persze azt is takarítani kell kétévente legalább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!